Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Rychlostní zbraň: Space opera, které stojí za to dát šanci, Megan E. O’Keefe: Rychlostní zbraň (Protektorát 01)

Rychlostní zbraň

Sanda Greevová se probouzí z kryospánku na ošetřovně vesmírné lodi a poslední, co si pamatuje, je exploze její stíhačky. Tahle mise rozhodně nešla podle plánu a mladá žena může být ráda, že je na živu. Brzy však zjistí, že ztráta končetiny rozhodně nepatří mezi ty nejhorší zprávy, které se po procitnutí dozvídá. Podle vesmírného plavidla totiž spala dlouhých 230 let…

Lze konstatovat, že se už Sanda ve svém životě dozvěděla i veselejší novinky než šokující odhalení, které před ni předložil její nový domov a sentientní vesmírná loď v jedné osobě. Podle Bera, jak se plavidlo jmenuje, se ze Sandy na základě tragických událostí momentálně stal jediný živý člověk v dané hvězdné soustavě. Nejbližší lidská civilizace pak znamená dlouhou cestu vesmírem, při níž bude muset Sanda sama zvládnout nejen udržet Bera v technické kondici a zdárně přežít, ale také se srovnat s tím, že nikdo z jejích blízkých po takové době nemohl zůstat na živu.

Megan E. O’Keefe v pěti bodech

  1. Narodila se do rodiny novinářů, což ji záhy přivedlo do světa psaní. Do toho vstoupila jako zpravodajka referující o dobrodružství lokální kočičí populace.
  2. Působila rovněž v oblasti uměleckého managementu a grafického designu.
  3. V roce 2016 debutovala fantasy románem Ukrást oblohu, za nějž získala ocenění Gemmell Morningstar Award.
  4. Popularitu si pak získala svou sci-fi sérií Protektorát, z níž v češtině už vyšly všechny tři díly – tedy Rychlostní zbraň (2023); Pád do chaosu (2023) a První brána (2024).
  5. Žije v kalifornské Bay Area.

Sandy boj o holý život prolíná dějová linie jejího bratra Birana. Toho zastihujeme zpátky v čase v době, kdy se Sandy stíhačka ztratí v dalekém vesmíru, a nikdo není příliš ochotný vyslat pro vojáky záchranný tým. Biran se tak musí naučit navigovat skrz divoké vody politického světa Ady Primy, která se ocitá na pokraji války se sousední planetou. Mladý Strážce potřebuje rychle dospět, aby zachránil svůj domovský svět a současně přivedl zpět svou sestru.

Rychlostní zbraň pak obsahuje ještě třetí dějovou linii o jistých pašerácích. Zcela s přehledem jde však o tu nejméně zajímavou část celého románu, u níž si čtenář bude často marně pokládat otázku, proč tyhle kapitoly raději nepřeskočit. Megan E. O’Keefe však nic nedělá zbytečně, a tak i tento příběh nakonec najde svoje odůvodnění. Možná by ale stačilo dané pasáže klidně o půlku zkrátit a věnovat prostor raději těm dvěma podstatně zajímavějším postavám.

Spadlé čelisti a více či méně vítané zvraty

Kromě povedených postav ale autorka ještě exceluje v jedné věci, a to jsou zvraty. Dnes už patří mezi ty obtížnější úkoly šokovat své čtenáře, jelikož málokterý zvrat už nebyl mnohokrát použit, a není složité tak spoustu z nich předvídat z dálky. O’Keefe ale ví, co dělá, a některá rozuzlení vás zastihnou přinejmenším nepřipravené. Nicméně ne každý z nich ale bude vítán všemi s otevřenou náručí. Román se totiž od počátku tváří jako klasické docela surové sci-fi, a v tomto módu zůstává poměrně dlouho, než ho autorka vezme a zcela postaví na hlavu. A někomu můžu potom chvíli trvat, než se s tím novým směrem smíří a dá mu šanci. V podstatě to až působí, jako kdybyste četly dvě odlišné knihy. Akceptace ale nakonec přijde, a to díky velmi povedenému závěru, při němž spoustu do té doby nesouvisejících prvků do sebe krásně zapadne.

Rychlostní zbraň představuje velmi povedenou space operu, plnou překvapivých zvratů, propracovaných intrik a sympatických postav. Její jedinou slabinu tvoří poměrně nezáživná třetí dějová linie a lehce rozporuplný zvrat, po němž si můžete déle zvykat na náhle zcela odlišný směr celé knihy. Všechno to ale stojí za to díky povedenému závěru, po němž budete chtít obratem sáhnout po dalším díle.

  • Megan E. O’Keefe: Rychlostní zbraň (Protektorát 01)
  • Host, 2023
  • překlad: Aleš Drobek
  • 551 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
5. května, Adéla Košařová

Protektorát 01: Rychlostní zbraň

Protektorát 01: Rychlostní zbraň
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 404 Kč