Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Rozštěpení. David Gaider přichází s třetím pokračováním série Dragon Age ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, omluvte prosím delší dobu vyřizování vašich objednávek, potýkáme se po inventuře s technickými problémy. Může docházet ke zpoždění v řádu dní.

Rozštěpení. David Gaider přichází s třetím pokračováním série Dragon Age, David Gaider: Rozštěpení (Dragon Age 3)

David Gaider: Rozštěpení (Dragon Age 3)

Čeští čtenáři se již konečně dočkali třetí knihy ze světa Dragon Age, který mnozí znají jako světoznámou počítačovou hru od vývojářské společnosti BioWare, jež má na kontě takové hity jako třeba Baldur’s Gate, Neverwinter Nights či Mass Effect. Co všechno s sebou přináší nové Rozštěpení?

Rozštěpení je v pořadí třetí knihou série Dragon Age, napsanou Davidem Gaiderem, který svět obohatil i předešlými dvěma díly. Série tedy zůstává po celou dobu v rukou jednoho spisovatele, a čtenáři si nemusí zvykat na jiný styl psaní či úplně jiné pojetí příběhu v tomto světě.

V Bílé věži, tvrzi mágů, se prochází neviditelný vrah a zabíjí jejich obyvatele. Mágové se nemohou nikde cítit v bezpečí, hrozba číhá kdekoli. Nijak tomu nepomáhá ani to, že jsou čarodějové v Bílé věži prakticky uvězněni pod dohledem templářů, kteří odmítají ustoupit ze svých zásad. Oním neviditelným vrahem je duch jménem Cole. Mezitím se ve věži pořádá slavnost, jíž se účastní i nejvyšší představitelka církve. Na ní je spáchán neúspěšný atentát jedním z mágů, který se mimo jiné znal s Rhysem. Na tohoto mága tak padá podezření z podílu na pokusu o vraždu, nikdo mu však nevinu nevěří. Aby své jméno očistil, musí neochotně vyrazit se svou matkou Wynne a templářským doprovodem v podobě dívky Evangeline do pustin na západě, kde odhalí velké tajemství.

Rozštěpení poskytuje možnost podívat se na svět Dragon Age v jiném světle, z perspektivy mágů z Bílé věže. Kniha je čtivá, ačkoli se z větší části jedná spíše o poklidné vyprávění. Přesto kapitoly ubíhají celkem rychle a rozhodně nelze tvrdit, že příběh není zajímavý. Jen to docela skřípe…

Rozštěpení nelze vyzdvihnout moc vysoko. Je tady zápletka, která se v tomto případě točí okolo Colea a jeho vraždy. Od té se odvíjí chování ostatních postav. Rhysova matka Wynne se rozhodne svého syna zachránit, Evangeline je musí chránit a Lord Hledač, vrchní dozorce nad mágy, se nedokáže smířit se skutečností, že by Rhys nemusel být člověkem, který zabíjel. Jedná se o příběh o jedné velké zápletce, který je místy velmi klišovitý, předvídatelný a pro čtenáře nezajímavý. Žádné odbočky či větší zvrat, jenž by Rozštěpení oživil a napnul mu vítr do plachet, se nekonají. Autor si možná nechtěl s knihou dělat přílišné starosti a čtenáři se tak dočkali takového mišmaše.

Oproti předchozím dvěma dílům je nové Dragon Age docela velká změna – a to spíše k horšímu -, protože román nenabízí ani žádný větší boj (snad kromě akce v pustinách), na něž byli čtenáři dříve zvyklí. Absence těchto akčních sekvencí je největším mínusem knihy a useknuté pařáty, vyhřezlá střeva a kupy mrtvých okolo tomu chybí. Základ je velmi ucházející, ale zdá se, že David Gaider, jakožto vrchní kuchař, tentokrát zapomněl přimíchat velmi důležité ingredience.

  • David Gaider: Rozštěpení (Dragon Age 3)
  • Fantom Print, 2012
  • překlad: Jakub Mařík
  • obálka: Electronic Arts
  • 368 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
30. listopadu 2012, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dragon Age 3 - Rozštěpení

Dragon Age 3 - Rozštěpení
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč