Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ritmatik aneb Čáry s čárami, Brandon Sanderson: Ritmatik

Sanderson Brandon: Ritmatik

Určitě jste si jako děti rádi čmárali křídou na chodník. A možná jste si i tajně přáli, aby vaše obrázky ožily. Kdybyste byli ritmatiky, zvládli byste podobné kousky bez vážnějších problémů. A Brandon Sanderson vám ve své nové knize rád poradí, jak na to.

Že nevíte, co je ritmatika? Odpověď je snadná: jedná se o druh magie, ke které stačí křída a mnoho, mnoho cviku. Každá vaše čára může být obrannou stěnou nebo útočnou zbraní, každý obrázek vaším ochráncem nebo dobyvatelem ženoucím se na nepřátelské pozice. Významnou roli v těchto kouzlech s křídou hraje i precizní provedení, protože každá nepřesnost může být tvrdě potrestána.

Jak tomu bývá, měří kouzelníci své síly. Nečekejte však souboje na život a na smrt; vše probíhá mnohem mírnější formou bojů v aréně. Jedině pod tlakem se ukáží kreslířské schopnosti studentů a pohotovost při reakci na soupeřovu strategii. Joel tato klání miluje a dokáže převyprávět nejslavnější bitvy historie z hlavy tak, že se kolemjdoucí zastavují a bez dechu naslouchají. Má to jedinou chybu – Joel je pouhým synem křídaře bez magického nadání. Bohužel, ne každý má v sobě ritmatický talent, který je objeven během iniciačního obřadu, ale ani tento fakt nemůže Joela odradit od teoretického zkoumání oboru, který miluje. Jeho vášeň je o to silnější, že v rámci svého studia má tu a tam možnost nahlédnout i do hodin určených pouze ritmatikům; ve volném čase totiž pracuje jako poslíček ve škole. Má opravdu štěstí, protože nadaní si do svého světa nechávají nahlédnout jen velmi neradi, a od obyčejných lidí, jako je Joel, se často separují.

Zjevení jménem Sanderson

Pokud máte rádi knihy Brandona Sandersona, přijměte, prosím, drobné varování: Ritmatik svým pojetím spadá do kategorie young adult! Děj, postavy i prostředí v mnohém připomínají příběhy Harryho Pottera (už jen proto, že se odehrává v „čarodějnické škole“), tento příměr ovšem berte s velkou rezervou. Můžeme také hovořit o podobnosti s dobrodružstvími Zúčtovatelů, která se nesla v podobném duchu ale zcela odlišných kulisách. Příslušnost k žánru, nad kterým mnozí dospělí ohrnují nos, se projevuje především zjemňování některých akčních scén a zmírňováním temných momentů. Dalším znakem je i věk hlavních postavy (Joel je totiž šestnáctiletý teenager) a propracovanost vztahů mezi hrdiny – tam jsme zvyklí na mnohem větší hloubku a složitost.

Pro většinu odrostlejších čtenářů však nebude tento styl vyprávění představovat žádný problém. Nejen, že kniha nesklouzává k dětinskému pojetí, ale i přesto, že mnoho věcí je zjemněných nebo lehce zjednodušených, stále strčí většinu děl žánru young adult s přehledem do kapsy. Zdá se, že je jedno co Sanderson napíše, protože téměř v každém jeho díle dřímá kus geniality.

Brandon Sanderson v pěti bodech

  1. Brandon Sanderson se narodil 19. prosince 1975 v Lincolnu ve státě Nebraska.
  2. V roce 1994 začal studovat biochemii, posléze však dal přednost studiu angličtiny a tvůrčího psaní na Brigham Young University, kde do dnešní doby pravidelně vyučuje.
  3. Sandersonovým prvním literárním počinem byl román Elantris (2005), zanedlouho poté následoval první díl ze série Mistborn – Finální říše (2006). Z Mistbornu se nakonec stala trilogie, do stejného světa však autor zasadil a plánuje zasadit i další knihy.
  4. V roce 2010 rozepsal autor svou dosud nejambicióznější sérii, Archiv bouřné záře, z níž prozatím vyšly pouze první dva díly, Cesta králů a Slova paprsků.
  5. Sanderson byl také vybrán vdovou po Robertu Jordanovi k dokončení kultovní série Kolo času. Sandersonovy díly dovydá v českém překladu v roce 2017 nakladatelství FANTOM Print.

Bez ohledu na věk však musí čtenáři obdivovat propracovaný systém magie. Člověk by si řekl, že Sanderson už se nemusí nutit do tvorby ničeho nového. Jenže chyba lávky – po magii založené na spalování kovů ze světa Mistbornu a magii čerpající ze síly sferů z Archivu bouřné záře přichází Sanderson s úplně novým magickým systémem založeným na správném geometrickém provedení křídových kreseb. Jak tomu u tohohle chlapíka bývá pravidlem, má vše promyšleno do nejmenšího detailu a vše dokáže vysvětlit přehledně a jasně i čtenáři. Nechybí ani názorné ilustrace znázorňující různé verze magických obran spolu s výčtem jejich slabin, předností a vhodnosti použití. Součástí čar s křídou jsou i takzvaní kříďáci – kreslené postavičky, kterým dokáží mágové vdechnout život a které dokáží přijímat jednoduché příkazy. Sanderson ukazuje, že je nevyčerpatelnou (doufejme) studnicí nápadů, kterými dokáže čtenáře okouzlit a fascinovat.

Vše, na co jsme zvyklí

Kniha však nesází jen na originalitu. Autor nenechává nic náhodě a i v Ritmatikovi udržuje svůj vysoký řemeslný standard. Jeho cit pro vyprávění je mnohými čtenáři vnímán již jako samozřejmost, ale v kontrastu k podobným dílům si uvědomíte, jak dynamicky je příběh ztvárněn, jaký má Sanderson smysl pro gradaci, a že o překvapení, která neodporují logice, neporušují stanovená pravidla a navíc jsou opravdu nečekaná, v průběhu knihy není nouze. A ani pointa rozhodně nezklame. Dobrou zprávou je, že ačkoli je příběh uzavřený, zbývá mnoho prostoru a potenciálu pro další pokračování Joelových dobrodružství nebo příběhů jiných hrdinů zasazených do tohoto světa.

I postavy autor zpracoval na vysoké úrovni. Hlavní hrdina je sympaťák, kterého si rychle oblíbíte. Chová se úměrně svému věku a při své nadměrné zvídavosti občas udělá nějakou ztřeštěnost. Společnost při pátrání po zmizelých studentech mu dělá Melody – mladá náladová dívka, ritmatička z lepších kruhů. I tu ztvárnil Sanderson zcela věrohodně, podobně jako zaměstnance univerzity i vyšetřující policisty. A mimochodem – nenechte se zmást, to že se někdo profiluje jako hodný nebo zlý může být zavádějící. Jak bylo uvedeno výše, z autorových děl pro dospělé jsme zvyklí na mnohem hlubší propracovanost vztahů. Rozhodně ale nečekejte žádné ploché charaktery – Ritmatik má být především dobrodružnou knihou, ne psychologickým románem, a z tohoto úhlu pohledu je propracování vybalancováno tak, aby kniha byla zábavná a zároveň čtenář jasně chápal motivaci postav.

Ritmatik je knihou pro každého. Mladší čtenáři si užijí dobrodružný příběh v podání mladých hrdinů, starší budou obdivovat propracovaný a do detailu promyšlený systém magie. Sandersonovi fanoušci budou nadšeni, že se nebál začít budovat nový svět s novými pravidly a principy. A autorovi odpůrci… Cože, oni opravdu nějací existují?

  • Brandon Sanderson: Ritmatik
  • Talpress, 2017
  • Obálka: Jan Patrik Krásný
  • Překlad: Milena Poláčková
  • 374 stran, 369 korun (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
22. listopadu 2017, Martin Bečvář

Ritmatik

Ritmatik
Vložit do pytle na zboží  Koupit   369 Kč