Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ransom Riggs je zpět se svou pozoruhodnou sérií o podivných dětech, Ransom Riggs: Podivné město (Sirotčinec slečny Peregrinové 2)

Riggs Ransom: Sirotčinec slečny Peregrinové 2 - Podivné město

V pokračování úspěšné knihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, která vyšla v loňském roce v nakladatelství Jota, čtenáři opět nahlédnou do světa dětí s nadpřirozenými schopnostmi. Série amerického autora a filmového tvůrce Ransoma Riggse vzbudila již v minulosti výjimečný ohlas a vzhledem k jejímu vizuálnímu potenciálu není s podivem, že co nevidět vtrhne na plátna kin také ve filmové adaptaci.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti představil originální vizi světa plného časových smyček, vražedných stvůr a dětí s podivnými schopnostmi, ať už jde o dívku s ústy navíc či chlapce s žaludkem plným včel. Druhý díl opět vypráví příběh chlapce Jacoba, který našel cestu mezi tyto podivné děti odsouzené k věčnému skrývání a samotě. Poté, co je jejich domov přepaden stvůrami, musí skupinka dětí všemožného věku i schopností vyrazit na zdlouhavou záchrannou misi. Podivné město provede své čtenáře i tentokrát řadou originálních míst a dobrodružství, aby je v samotném závěru zvedlo ze židle překvapivým a mrazivým rozuzlením.

Riggsova série rozhodně zaujme svou výjimečnou bizarností a hravostí. Prostředí podivné internátní školy, která svým svěřencům nahrazuje domov a poskytuje bezpečí, je v Podivném městě nahrazeno mrazivě ponurým Londýnem roku 1940. Před hrdiny se otevírá bortící se město chaosu, zničené válečnými nepokoji. Jednotlivé scenérie jsou lemovány troskami, beznadějí a lidskými těly. Čtenáře si jistě rychle všimne toho, že Ransom Riggs si nebere servítky a často až s nevídanou morbiditou a krutostí zobrazuje nejen zkázu druhé světové války. Jistě přitom myslí na dětského čtenáře, ale přitom posouvá hranice mnohem dál – nabízí se proto otázka, zda si je autor stoprocentně jistý, komu je jeho román určen.

Oproti předchozímu dílu plyne Podivné město kupředu mnohem rovnoměrněji a plynuleji. Důvodem je zejména to, že v prvním románu existovala jakási pomyslná linie, která oddělovala první, dějově pomalejší, polovinu knihu od té druhé, mnohem svižnější. V Podivném městě se děj ani na chvíli nezastaví, protože se neustále něco děje. Dalo by se říci, že příběh postupuje až epizodicky. Zároveň s tím, jak postupují hrdinové na své záchranné misi, se objevují a vzápětí mizí ze scény i vedlejší postavy. Navíc je stále patrný Riggsův vztah k filmu, takže jednotlivé obrazy připomínají filmové záběry.

Ransom Riggs v pěti bodech

  • Narodil se na dvě stě let staré farmě v Marylandu, kde chtěl jako dítě zůstat a stát se farmářem, aby mohl celý život řídit traktory.
  • Vystudoval Fakultu filmové a televizní tvorby na University of Southern California.
  • Je podepsán pod řadou krátkých filmů a knižních trailerů, včetně jedné z nejlepších knižních upoutávek roku 2009 na Rozum a cit a mořské příšery.
  • Momentálně žije v Los Angeles.
  • K jeho největším koníčkům patří cestování, o kterém píše sloupek Strange Geographies pro mentalfloss.com.

Tím nejzajímavějším na Podivném městě je opět jeho vizuální stránka. Ramson Riggs jako sběratel fotografií román opět obohatil o sérii působivých snímků, posbíraných v archivech, na bleších trzích a výstavách, z nichž jen mizivá část prošla digitální úpravou. Tyto fotografie mají hned dvě funkce, působivě graficky dokreslují příběh a jeho atmosféru a zároveň je na jejich podkladě vystavěna převážná část románu. Je fascinující sledovat, jakým způsobem autor s jednotlivými fotografiemi pracuje a jaké příběhy je schopen na jejich základě ve své fantazii vytvořit. Je to právě dojem z těchto autentických fotografií, co činí Podivné město výjimečnou četbou.

  • Ransom Riggs: Podivné město (Sirotčinec slečny Peregrinové 2)
  • Jota, 2014
  • překlad: Bronislava Grygová
  • obálka: René Senko
  • 422 stran, 368 Kč (v e-shopu Fantasye již za 331 Kč)
26. října 2014, Jana Balharová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sirotčinec slečny Peregrinové 02 - Podivné město

Sirotčinec slečny Peregrinové 02 - Podivné město
Vložit do pytle na zboží  Koupit 368 Kč 331 Kč