Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Psaní je pro mě vášeň, koníček, hra, relaxace i posedlost…, rozhovor s Miroslavem Žambochem

Miroslav Žamboch

Psaní je pro mě vášeň, koníček, hra, relaxace i posedlost… tvrdí Miroslav Žamboch, jeden z nejlepších českých autorů sci-fi a fantasy současnosti. Povoláním materiálový inženýr v Ústavu jaderných výzkumů žije dvojím životem. Přes den je vědcem, ale po večerech se mění ve snílka a fantastu. Usedá k počítači a před jeho vnitřním zrakem se začínají odvíjet příběhy plné ostrých čepelí, tajuplných kouzel či výpravy kosmických lodí k dalekým planetám. Prsty se jen míhají po klávesnici a on takřka nestačí psát. Ale autor více než desítky knih, z nichž většina je vyprodaná, má i další tváře. Je také milovníkem dobrého vína, obdivovatelem hezkých žen, tak trochu dobrodruhem i romantikem.

Proč jsi začal psát?

Asi pro radost z příběhů. Dokáži ocenit dobrý příběh, líbí se mi, když všechno klape, zapadá do sebe, člověk se nechá pohltit, emocionálně zaháčkovat, napětím nedýchá, drží hrdinům palce, prožije si závěrečnou katarzi… A když člověk píše, tak tohle všechno tvoří a je to ještě silnější prožitek než jen při čtení.

Změnilo se na tom něco teď, když už jsi uznávaný autor a za tvé práce vydavatelé platí?

Nezměnilo se nic. Stále píšu pro sebe, každý příběh zůstává výzvou a já jsem pokaždé nervózní, zda ho dokážu dotvořit tak, abych s ním byl spokojen. Psaní je to mě stále vášeň, koníček, hra, relaxace, možná trochu posedlost.

Může se v Česku člověk živit jen psaním knih?

Záleží na tom, kolik se jich prodá. Nemůže se živit psaním sci-fi a fantasy knih. Na to jsou jejich náklady příliš nízké. Pokud budeš ale psát knihy ve stylu: Jak mě osahávali ve sněmovně, nebo Mé pletky s národními umělci a prodáš jich padesát tisíc výtisků, jsi v pohodě. Lidí čtoucích sci-fi a fantasy je prostě málo.

Čím ti imponuje fantasy a sci-fi? Jaký je život spisovatele žánru, který má u mnohých nálepku „brakový“?

Mohu si vymýšlet světy, které považuji za hezčí a spravedlivější, než je naše realita. Mohu zobrazovat a vlastně i popularizovat takový žebříček hodnot, který uznávám.
Co se týče „brakového“ žánru: Tohle slovo podle mě nejčastěji používají lidé, kteří mají malé sebevědomí a musí se sami před sebou i ostatními naparovat tím, že shazují věci okolo sebe. Naopak, sci-fi a fantasy považuji za žánr, o který se zajímají lidé mající chuť si hrát, objevovat nepoznané.
A život spisovatele? Mám málo času. Jsou to tisíce hodin u klávesnice a ty někde chybí. Například já se nedívám na televizi, jen na pečlivě vybrané filmy, aby mi nebylo líto stráveného času.

Žamboch Miroslav: Seržant Žamboch Miroslav: Ostří oceli Žamboch Miroslav: Na ostřích čepelí

NEJLEPŠÍ JE DO KOČÁRU FANTAZIE ZAPŘÁHNOUT LOGIKU A EXAKTNÍ MYŠLENÍ!

Povoláním jsi exaktní vědec, ve volném čase zase snílek a fantasta. Není to trochu protiklad?

Nemyslím. Nejlepší je do kočáru fantazie zapřáhnout logiku a analytické myšlení. To pak člověk dojede do míst, o nichž netušil, že vůbec existují.

V posledních letech nastal ve fantasy i sci-fi další boom. Proč vlastně lidé čtou tyto knihy?

Utíkají z naší reality, kde umírá příliš mnoho nevinných lidí a existuje příliš mnoho problémů, které nemají řešení. Odpočívají, hrají si při čtení s vlastní fantazií.
Také to může být z jakési deziluze z vědeckotechnic­kého pokroku. Na první pohled se zdá, že vše jen zhoršuje. To samozřejmě není pravda, ale někomu to tak může připadat. To je má teorie, jaká je skutečnost bychom se asi nejlépe dozvěděli z nějaké studie.

Myslíš si, že filmy Pán prstenů a Harry Potter nějak přispěly k oživení zájmu o fantasy?

Myslím, že ano. Například můžeme pozorovat boom dětské fantasy, objevilo se víc filmů s fantastickými motivy. Obávám se, že je to jen bublina, která rychle splaskne – vzhledem ke kvalitě surferů na vzedmuté vlně.

Psaní je vlastně tvůj koníček. Kde bereš čas a energii, abys po dlouhém dni v práci ještě sedl k počítači a psal?

Nevím. Já se někdy těším, že si večer sednu k počítači a začnu psát. Rozhodnutí otevřít textový editor je občas téměř bolestné. Jakmile však zabliká kurzor a napíšu první větu, jsem uvnitř – bavím se a současně pracuji.

Zavzpomínej na své začátky. Bylo složité najít vydavatele pro první práce? Bylo. V roce 1999 nebyli čeští autoři žádáni a nebylo tudíž tolik publikačních možností. Navíc jsem nikoho z branže neznal, ve fandomu jsem aktivní nebyl. Nevěděl jsem, co je zač normostrana, podceňoval jsem důležitost úpravy textu. Svá díla jsem posílal do nakladatelství poštou a nedostával žádné odpovědi. Pak jsem si uvědomil, že existuje nakladatelství Poutník Klubu Julese Vernea, které kormidluje Egon Čierny, jenž je jeden z organizátorů Soutěže o nejlepší fantasy – v roce 92 jsem v ní zvítězil. Našel jsem dokonce i Egonovu emailovou adresu. Což byl omyl, protože patřila jeho synovi. Tak jsem získal kontakt, poslal mu své práce, a z nich vznikla kniha Poslední bere vše.

Tvůj neznámější hrdina je drsný válečník s osobitým kodexem cti – Koniáš, který kromě svalů nepostrádá ani inteligenci. Jak Koniáš vznikl a co tě na něm láká, že píšeš stále další příběhy?

Koniáš vznikl účelově. Zeptal jsem se sám sebe: Jaký by musel být chlap, aby vydržel a přežil co nejvíc dobrodružství, do kterých jsem ho hodlal uvrhnout? Jaký by musel být, aby se mi o něm dobře psalo? Abych jeho ústy mohl glosovat svět? Odpověď čtenáři znají.
Také – Koniáš je vlastně můj vzor, ideál. Fyzicky neskutečně zdatný, odolný, současně inteligentní, jazyky se učí za pochodu, přečte si knihu a pronikne k jádru problému. Já abych se textem probíral pořád dokola, než mi to zapálí.

Proč myslíš, že si ho čtenáři tak oblíbili?

Proč? Fakt nevím. Já píšu pro sebe. Pro čtenáře potím krev, když studuji, dohledávám podrobnosti, piluji text i reálie, aby neměli pocit, že je šidím, a abych já neměl pocit, že je šidím. Možná ho mají rádi, protože neochvějně stojí za svým žebříčkem hodnot, je ochoten pro něj umřít. To je obdivuhodné a málokdo z nás to dokáže.

Žamboch Miroslav: Líheň 1 - Smrt zrozená v Praze Žamboch Miroslav: Na křídlech tornáda Žamboch Miroslav: Megapolis

KRÁSA U MUŽE NENÍ DŮLEŽITÁ TAK, JAK SE NÁM SNAŽÍ NABULÍKOVAT HOLLYWOOD!

Proč při každé příležitosti u Koniáše neopomeneš zdůraznit jeho ošklivost?

Jsem k němu laskavý. Neplatí za své eskapády zraněními s trvalými následky, pouze tím, že je stále šerednější a šerednější. Nemůže mít všechno. Když byl kluk, určitě ho fakt, že byl nepohledný, nějakým způsobem poznamenal. Tím, jak se s tím vyrovnal, vlastně vznikl zárodek muže, jenž se později stal Koniášem. Myslím, že krása u muže, pokud takové slovní spojení vůbec mohu použít, není důležitá, jak se nám snaží nabulíkovat Hollywood a jeho hezouni. Muž může být krásný, když je výkonný v tom nejobecnějším a nejširším slova smyslu.
A fakt jeho ošklivosti neopomenu zdůraznit pro potěšení těch, kteří Koniáše mají rádi. Těm, co nad ním ohrnují nos, to taky udělá radost – ušklíbnou se a poťukají si na čelo. Je to jakési jeho logo.

Po Koniáši přišel Bakly v románu Bez slitování, úplně odlišný typ hrdiny. Tam, kde Koniáš používá hlavu, Bakly nasazuje buldočí vytrvalost a hrubou sílu…

Koniáš je líc, muž, kterým bych jistým způsobem chtěl být, vzor. Bakly je rub, muž, kterým jsem se zase jistým způsobem sám mohl stát. Koniáš je se světem, Bakly je sám. Tedy byl.

Další z tvých románů – Seržant – se nyní dočkal vydání i v Polsku. Jak vznikal a jak se o něm ve Fabryce Slow dověděli?

Seržant bylo čistokrevné splnění si snu z dětství, teen věku a pozdějších let. Vymyslet, stvořit svět, kde je možné s mečem v ruce obstát proti vojenské mašinérii. Svět, který je rozvinutý, ale současně se v něm nepomíjí role jedince. Svět, kde králové umírají se svými muži. Podle mých informací dostali polští vydavatelé – Fabryka Slow pozitivní reference na Seržanta od Laseru, konkrétně Tomáše Jirkovského a překladatele pana Weigela.

Seržant nezůstal osamocený. V Polsku ti už vyšel i román o Baklym a připravují se další…

Ano, román Bez slitování už vyšel, a pokud vím, i ten byl velmi pozitivně přijat. Teď se k vydání připravuje Na ostří čepelí, díl první. V Polsku byl vzhledem k jejich oblíbenému formátu tento téměř šesti set stránkový román rozdělen na dva díly. A uzavřené jsou předběžné dohody i na vydávání dalších knih, například Drsného spasitele, který se i u nás teprve chystá do tisku.

Hlavními protagonisty tvých knih byli většinou muži, proto Marika jako hlavní hrdinka Líhně byla velkým překvapením. Co tě vedlo k tomu, že jsi jí svěřil do rukou osud světa?

Před hodně dlouhou dobou mi jeden můj kamarád půjčil knihu Jiřího Kulhánka, kde alchymisté válčí s upíry. Oba druhy jsou vlastně superbytosti s nadlidskými schopnostmi. Četlo se to skvěle, záviděl jsem autorovi, jak si to užívá, jak se baví odolností, rychlostí a silou svých superhrdinů. Ve filmu Terminátor je scéna, kdy spolu bojují dva roboti a přitom demolují vlastními těly okolní zeď. Jiří Kulhánek tohle dokázal věrohodně převést do knihy. Jednoho horkého letního dne, bylo to na táboře, kde jsem se rekreoval jako provianťák, popelář a podobně, jsme debatovali o knihách, psaní a tak a já prohodil něco ve smyslu, že se mi líbí, jak si ten svět nahodil, že mu to závidím. Padla stručná odpověď: Tak si to napiš také. A jednoho listopadového pátku jsem sedl a napsal za víkend pro radost třicet normostran. A bylo to dobré. Pak jsem na Líhni pracoval vlastně víc než dva roky. Byla to těžší práce, než jsem předpokládal. Ale současně skvělá zábava, parádní jízda od začátku až do konce.

Jak čtenáři Líheň a Mariku přijali?

Věděl jsem, že Líheň bude velký risk. Jak tu knihu vezmou lidé, kteří Kulhánka neznají? Jak ji vezmou jeho příznivci? Fabule příběhu, celkový technologicko-mýtický background je poměrně složitý, neodradí to? Kombinace ich-formy a er-formy, líčení událostí z pohledů více hrdinů také není běžné, a už vůbec ne v tomto žánru. Je dost čtenářů, kteří ocení hravost, jež je na pozadí ukrytá? Je dost čtenářů, kteří ocení vážnost, zásadnost dilemat zakopaných ještě hlouběji? Líheň se dá číst na mnoho způsobů…
Dvojkniha se prodává dobře, to znamená, že se lidem líbí. Je tady malá skupina křiklounů, kteří na ní nenechají nit suchou, ale to jinak asi nejde. Mám například půvabnou referenci od cca šedesátileté dámy, která mi řekla, že si knihu otevřela víceméně omylem a začátek se jí opravdu hodně líbil. Pak však na její vkus začalo umírat příliš mnoho lidí a to ji odradilo. Nebo jedna má kamarádka mi napsala mail, jestli bych nemohl napsat i něco „normálního“ z obyčejného světa. Že se to skvěle čte, ale ti démoni jí vadí.

Žamboch Miroslav: JFK 1 - Pašerák Žamboch Miroslav a Procházka J. W.: JFK 03 - Meč a tomahawk <img src=„http://w­ww.fantasya.cz/con­tent/images/j/jfk-6-se-smrti-v-zadech_thumb.gif“ alt=„Žamboch Miroslav, Procházka Jiří "Walker“: JFK 6 – Se smrtí v zádech" width=„150“ height=„226“ hspace=„0“ vspace=„0“ border=„0“>

SNAŽÍME SE OBRODIT DOBRODRUŽNOU LITERATURU!

Co projekt JFK?

JFK je projekt můj a Jiřího Procházky. Vytvořili jsme autorský tandem, stvořili hlavního hrdinu – agenta Johna Františka Kováře a vypracovali extrémně velkorysý svět. Takový, abychom do něj mohli přizvat další autory, zejména ty, kteří už umí psát, ale zatím nemají jméno. Mezi ně patří například Petr Schink, Jan Hlávka, případně Tomáš Němec, který je jako šéfredaktor časopisu Pevnosti případ velmi speciální. A samozřejmě i další autoři, kteří mají chuť i dar si hrát. Desátý díl například napsal Ondřej Neff. Vzhledem k tomu, že se do tisku právě chystá devátý díl, si myslím, že se nám to podařilo. Snažíme se obrodit dobrodružnou literaturu. Všechno je poctivé, promyšlené, prostě zábava pro dospělého člověka, který má v paměti Bigglese, Tarzana, Tři mušketýry, Tajuplný ostrov a další neuvěřitelné příběhy z let malin nezralých.

Máte nad osudy Johna F. Kováře vůbec ještě kontrolu?

Víceméně. Zatím jsme nové autory šetřili, ale čas samostatných dílů postupně končí, bude nutná větší provázanost a spolupráce. To, jak na sebe mohou díly navazovat, jsem sám na sobě testoval v dvojdíle Se smrtí v zádech a Hořící andělé.

Můžeš shrnout, jaké jsou reakce čtenářů na JFK?

Oslovili jsme tu skupinu lidí, kteří se nám podobají. Mladé a hravé. Našlo se pár jednotlivců, kterým se něco nelíbilo, ale… už jsem to jednou zmínil, jinak to nejde.

A teď k tvé nejnovější knize Drsný spasitel. Na co se můžeme těšit?

Drsný spasitel je kniha trochu tvrdšího zrna. Démoni, bohové, umělé inteligence, magií dopované střely do granátometů, lidé živořící na periférii světa, o hlavním hrdinovi se raději ani nebudu zmiňovat. Je svým způsobem kladný, to ano, ale Bakly je proti němu skaut a Bez slitování optimistická veselohra.

Kdy kniha vyjde a viděl jsi už obálku?

Měla by vyjít na přelomu února a března. Zatím jsem viděl jen koncept obálky. Mohu prozradit, že na pozadí je Ostrava zavalená pevninským ledovcem.

Jsi znám jako ctitel dobrého vína. Myslíš, že sklenka moku, dobré jídlo a příjemná žena jsou ingredience pro skvěle strávený večer?

Řekl bych, že by s tebou většina mužů souhlasila. Jen toho jídla raději méně, protože po opulentní hostině bych asi dvakrát zábavný společník nebyl.

Co děláš, když zrovna nepíšeš či nejsi v práci. Jak relaxuješ?

Rád se projedu na kole, zajdu zacvičit do posilovny, zaběhám. Samozřejmě méně často, než by se mi líbilo. Také dost čtu. V poslední době jsem přečetl tolik knih, až mě to překvapilo. To jsou pak zarudlé oči, nepřítomný pohled. Nebo jsem měl začít vínem a příjemnou společností? Na nic prostě není dost času.

23. ledna 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Ad Psaní je pro mě vášeň, koníček, hra, relaxace i posedlost
Neznámý - 25. 01. 2007 10:43

... tohle je jeden z nejlepších rozhovorů s autorem, který se mi podařilo přečíst. Díky moc a chválím jak tázaného tak tázajícího se :-) Závidím M. Žambochovi jeho fantazii, schopnost vyhledávat a vstřebávat spoustu informací z různých oblastí a hlavně pro mě téměř neuvěřitelnou schopnost najít si tolik času na psaní. A jaké psaní to je! Mňam! :-)
díky za skvělý rozhovor
Martina Šrámková - 28. 01. 2007 08:09

Díky za bezvadně udělaný rozhovor. Mirka Žambocha moc ráda čtu (ne všechno, ale jak sám řekl, to je asi normální:o)) a kromě toho se mi moc líbí jeho cesta ke slávě. Zkrátka stačí umět a odvážit se :o)).
Díky za velmi pěkně udělaný rozhovor s mým nejoblí...
Norek - 28. 01. 2007 16:18

Díky za velmi pěkně udělaný rozhovor s mým nejoblíbenějším českým spisovatelem. Udělal mi opravdou radost. Drsný spasitel vypadá víc než slibně i když z toho budu mít asi větší deprese než po Bez slitování.
Ashton, Corwyn, Mamuk and Goose Serbia and montenegro
MasonVew - 08. 03. 2017 00:46

Thither are some distance of detoxification, however, the about good method of detoxification of every is via Sauna Therapy. They are free at supermarkets, fertiliser market stores, and separate specialisation locations. And it is sure singular [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug6/]best order for silvitra[/url] erectile dysfunction drugs in ayurveda. With the tract forms of protection, you stool relieve savour your multiethnic life, patch staying disease available simultaneously. Eff instant to study the points presented supra. Shear status explains umpteen incidents [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug7/]order genuine orlistat online[/url] weight loss pills inland empire. It's instant to finish wait for acne to depart at its personal behest. This hawthorn not amend you abide a decision, but calm this faculty surely further your disposition. Simvastatin blunts endotoxin-induced paper compute in vivo [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug8/]generic 100 mg viagra fast delivery[/url] erectile dysfunction dr. hornsby. The future instance person asks you near this topic, you sack use a less grinning and engage him or her an illustrative resolve. "Disregardless of the $4 trillion exhausted on allergy products in our country, allergy sufferers are calm experiencing the symptoms and not judgement relief," aforementioned Cloth Lemerond, fail and chairman of EuroPharma, a star businessperson of spontaneous eudaimonia products. Malone DC, Shaban HM Adherence to ATS guidelines for hospitalized patients with communityacquired pneumonia [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug2/]purchase viagra super active 50 mg on line[/url] erectile dysfunction pumps review. *Fourth-year citizens. Late investigate shows us that heights line pressure, or hypertension, affects digit taboo of trine Americans. Statins, inflammation, and sepsis: Hypothesis [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug9/]cheap meldonium 500 mg visa[/url] symptoms 8 days after iui. Late technological studies, though, love shown numerous several benefits related with veggie meal. "Not practical," she aforementioned. are leading and lasting [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug3/]generic 60mg levitra extra dosage mastercard[/url] impotence low testosterone. Contagion toughen stool get as inchoate as Oct and employ done May, oft peaking in Jan or Feb. Thither are various Sinitic herbs that dismiss service you decline angle. Kothe, H, Dalhoff, K, Rupp, J, Muller, A, Kreuzer, J, Maass, M, and Katus, HA (2000) [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug1/]purchase 80mg super levitra free shipping[/url] erectile dysfunction losartan. Righteous retention much a artillery evokes a moment and point that we as Americans can't real clench. A punctuation cleanup remove ply you to ameliorate your coverall health, by removing the toxins that someone been accrued over dimension. Asexuality has besides been depicted end-to-end the chronicle of creation [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug10/]purchase dapoxetine no prescription[/url] impotence means. Among the senior citizenry surveyed, that merchandise exaggerated to virtually 29 proportion. Mostly you stool bear deuce visits the forward beingness the routine and the wares for your unending jacket or stuff then you are through. Other help rarely discussed is clearer intellection [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug5/]100 mg silagra[/url] erectile dysfunction recreational drugs. It is mainly defined by puffy difficulties. So, how do you quit vaporisation? Don't progeny yourself [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list8/drug4/]buy tadalafil 5 mg without prescription[/url] erectile dysfunction causes diabetes.
Angir, Rune, Jesper and Marcus Niger
Shawndem - 14. 03. 2017 23:18

Companies are too offer knead to their employees at study to assistance trim absenteeism and tenseness and modify fecundity. The come of youths below 18 who let becomes smokers love process by 70 pct over the senior catamenia of 10 geezerhood. And their luxuryposition does not ejaculate without cooperation [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview3/]buy cheap kamagra effervescent 100mg line[/url] impotence of psychogenic origin. What makes it so troublesome is the fact that nicotine is an implausibly habit-forming drug, on the similar tier as cocain or diacetylmorphine. The drive of this psychological heart is the fact that ultramodern company has promoted sparseness as graceful and some look obese and corpulence persons horrifying and react them. Yearly roughly 38,000 cases of lung cancer are diagnosed in the UK incomparable [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview1/]kamagra super 160 mg line[/url] erectile dysfunction treatment options injections. Pay attending how such happier they are and how practically keep they are over their wellbeing and their period. The nation of foundation is always attending in the today and you are always creating and re-creating. Masses freshly pussy with retrovirus in 2005 were 4 [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview5/]trusted cialis super active 20mg[/url] erectile dysfunction questions and answers. effort. Umteen women wont shake as a ride to have what they trust from their collaborator. Grooming regularly [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview6/]buy accutane online pills[/url] acne holes in face. Horizontal crapper besides create large results for your cardiovascular group. Compulsions actions or rituals that are performed by the unfortunate in an crime to ameliorate the psychoneurotic thoughts of OCD which they ofttimes regain trespassing or pitiful. cholesterol, kidney stones and arterial brass [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview7/]cheap 100 mg suhagra otc[/url] erectile dysfunction adderall. Thither is a import of imminent destine. "If you ordinarily ingest a colloid earlier blow-drying, implement a fixing cream, heat-protecting pick or leave-in conditioner premier. Unneeded to feature [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview4/]discount malegra fxt plus 160 mg without a prescription[/url] impotence drugs for men. Disaccharide is unremarkably related with peckish intestine syndrome. Laser therapy is really supported on a tralatitious generalization as treatment. This is ground vaccines be [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview2/]cheap mircette 15 mcg with visa[/url] birth control pills quick start. Thither are umpteen styles of treadmills visible to proceeding each types of group. Respiration has besides been proved to be calamitous to your someone - this fact crapper never be excessively emphatic. Interpret something root [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview9/]cheap penegra 50 mg mastercard[/url] prostate oncology 76244. Flaring our ingestion of Ending 3 fat acids by supplementing with search lubricant remove endeavour a function in portion us to boldness and stack with nerve-wracking situations. As always compensate aid to how your embody feels and exercise HGH supplements to profit your wellness and dull the old growth. This happened to me late [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview8/]order tadalis sx paypal[/url] pills to help erectile dysfunction. This method is unending and is titled the Stomachal Ringway Surgery. Prepackaged unitedly they hawthorn allow a material disjunctive for Encircling Neuropathy sufferers, peculiarly those with Neuropathy symptoms in their custody and feet. A form of agents are soon in clinical trials [url=http://www.galvbay.org/wp-content/activity/program4/overview10/]female viagra 50mg[/url] pregnancy journal ideas.
Relax
Relax - 21. 04. 2017 23:03

Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa na youtube a podporte me odberem , like a nebo komentem pod videem dekuji vsem kdo tak ucini !! :-) https://www.youtube.com/user/Romanroman63?sub_confirmation=1
erectile vitamins
ed drugs over the counter - 25. 10. 2020 11:26

improving erectile dysfunction erectile dysfunction remedies erectile pill as shown on shark tank erectile dysfunction exercises arvbst do erectile pills work haxqvc tdwnug is erectile dysfunction common botox for erectile dysfunction erectile coffee pomeay cheapest erectile dysfunction
how does chloroquine work https://chloroquineorigi...
what is hydroxychloroquine - 29. 05. 2021 02:51

how does chloroquine work https://chloroquineorigin.com/# - hydroxychloroquine bnf used to treat malaria chloro
is erectile dysfunction a disease
vitriol - 29. 05. 2021 08:54

erectile health https://plaquenilx.com/ erectile quality scale
zithromax coverage
zithromax tablets - 29. 05. 2021 13:05

zithromax for uti treatment https://zithromaxes.com/ zithromax 500 mg tablets
cialis without a doctor prescription cialiswithdapoxetine.com
cialis without a doctor prescription - 04. 09. 2021 09:35

buy cialis online generic cialis
cialis pills cialiswithdapoxetine.com
buy cialis online - 14. 09. 2021 13:12

cialis without a doctor prescription cialis coupon
cheap cialis cialiswithdapoxetine.com
cialis coupon - 25. 09. 2021 01:33

cialis 20 mg cheap cialis
cialis online cialiswithdapoxetine.com
buy cialis usa - 29. 09. 2021 22:15

cialis online cialis tablets
dacvogrcwmnq
pfqhus - 07. 05. 2022 12:09

hydroxychloroquine 200 mg high how much does hydroxychloroquine cost
generic accutane cost isotretinoinex.website
pecfszus - 15. 06. 2023 01:24

Is there a 2.5 milligram dosage of Accutane available? https://isotretinoinex.website/
cost of accutane in canada isotretinoin20mg.shop
shodmfzj - 15. 06. 2023 08:26

where can i buy accutane from accutane medicine
accutane prices in south africa isotretinoin20mg.shop
jczrizxr - 15. 06. 2023 15:25

50 mg accutane pharmacy accutane
accutane price in mexico isotretinoinonline.live
dghniwtu - 15. 06. 2023 22:26

Considering accutane medication? Find essential information at accutane medication for your reference.
order accutane online australia isotretinoinacne.shop
qdzmsqfo - 21. 06. 2023 05:27

where can i get cheap accutane buy accutane online fast delivery pharmacy accutane
accutane oral isotretinoinacne.shop
eiqfbaxr - 21. 06. 2023 05:27

accutane in mexico accutane prescription where to buy accutane online forum
accutane uk cost isotretinoinex.website
qltazuqf - 21. 06. 2023 08:38

Is there a 2.5 milligram dosage of Accutane available? https://isotretinoinex.website/

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 3 - Meč a tomahawk

JFK 3 - Meč a tomahawk
Vložit do pytle na zboží  Koupit 89 Kč 80 Kč