Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Prosincová Pevnost: Doctor Who, Dan Brown a pořádná dávka (hobití) fantasy, Pevnost 12/2013

pevnost 12 2013

My fanoušci to máme občas vážně těžké. Vlastně pořád jen na něco čekáme. Na nového Hobita, na speciál k 50. výročí Doctora Who, na novou knihu Dana Browna, na nový Assassin’s Creed, na nové antologie Ondřeje Jireše a Martina Šusta… No vypadá to, že alespoň tentokrát už jsme se asi načekali dost a kultovní tvůrci se rozhodli přijít na předvánoční trh s novými peckami.

Který fanoušek fantasy by se netěšil na druhý díl filmového Hobita? Prosincová Pevnost jako správný průvodce mladého sviště fantastikou proto přináší obsáhlý materiál k Šmakově dračí poušti. Co všechno nás čeká a nemine v novém opusu Petera Jacksona? Boris Hokr si od něj slibuje pořádnou porci akce i trochu temného hororu a vůbec tak nějak všechno, co nám v Neočekávané cestě chybělo. A jako kdybychom se i tak těšili málo, redakce pošťouchne do kina i rozhovorem s Evangeline Lilly, alias „tou zrzavou elfkou, co v knížce nebyla“.

Jako sekundární téma nové Pevnosti posloužil nestárnoucí sci-fi seriál Doctor Who, který minulý týden oslavil kulatých 50 let od vysílání první epizody. Kdo nezná, povinně přečíst celý článek až do posledního písmenka. Kdo zná a stále ještě vstřebává dojmy z toho majstrštyku, kterým nás minulou sobotu Steven Moffat oblažil, ten si určitě čtyřstránku věnovanou pánovi v modré budce užije. Autoři článku dali dohromady nejen profily všech dvanácti oficiálních Doktorů, ale zmapovali třeba i to, jak se v průběhu času měnila samotná TARDIS.

Seriáloví maniaci si vůbec v čísle 12/2013 přijdou na své, protože v rámci anime rubriky se redakce věnovala další nestárnoucí legendě jménem Fullmetal Alchemist. A aby toho nebylo málo, Daniel Storch představí TOP 9+1 seriálů letošního podzimu, které před námi české televize tají.

Polansky Daniel: Léčba ostrou břitvou
Libo-li fantasy, milý čtenáři?

A když už jsme zmínili toho Hobita. Vypadá to, že tuzemský trh s knižní fantastikou sice skomírá, ale i tak se občas vytáhne s velmi pěknými kousky. Slovutný editor tuzemských antologií Ondřej Jireš plánuje vypustit na trh nové Klenoty české fantasy. Kromě velkých domácích jmen slibuje i pár méně známých talentů. Jirešovi ale bude směle konkurovat s novou antologií i Martin Šust, který okusí vzdušné proudy steampunku. Třebaže ani u jeho antologie Plnou parou, jež sdruží pouze zahraniční povídky, není jisté, zda vyjde ještě letos, už teď víme, že se je na co těšit.

Weeks Brent: Světlonoš 1 - Černý arcimág
Další kus časopisu si uřízla temná fantasy série Dolní město od Daniela Polanského. Navzdory tomu, že o tomhle Američanovi u nás není moc slyšet, jeho dosud dvě do češtiny přeložené knihy si pozornost rozhodně zaslouží. Podobně kladně hodnotí redakce i novinku Černý arcimág od Brenta Weekse. K tomu vyšel i nový Steven Erikson, Jiří Pavlovský, H. P. Lovecraft či Terry Goodkind. A pokud byste si náhodou z aktuálních knižních pecek nevybrali, Martin Fajkus dal dohromady i pět fantasy spisovatelů, kteří vám možná neprávem v minulých letech a desetiletích unikli.

Na vlně fantasy navíc jede i pevnostní historická sekce. Stejně jako Thorinovi trpaslíci se Míla Linc ztratí v temných hvozdech, aby se následně Lucie Lukačovičová zamyslela nad legendárními meči. A dorazí to Petra Neomillnerová s přehledem významu jednotlivých magických run.

Ahmed Saladin: Půlměsíční trůn
Prosincové povídky

Do žánru fantasy spadá i povídka Kde ctnost přebývá od Saladina Ahmeda, jež dějově předchází románu Půlměsíční trůn, který u nás nedávno vyšel. Detektivní příběh mladého zbožného šermířského mistra, jehož poslali učit se u zkušeného lovce ghúlů, je skvěle odvedená práce, navnadí na přečtení samotného románu a dá se s ní velmi příjemně zkrátit čekání před ordinací vašeho lékaře (osobně odzkoušeno). Saladin Ahmed píše lehce, čtivě, ovládá popis atmosféry, charakteristiku postav i dialogy.

Povídka Jana Ježka s názvem Zbraň pro syna je mnohem temnější. Jejími hrdiny jsou Židé za druhé světové války, a pokud hádáte, že tenhle příběh temně i skončí, máte pravdu. Navzdory ohranému tématu se ho ale autor zmocnil s bravurou a jeho text stále mrazí. Stejně jako mrazí i kraťas Jana Žlebka Jen polární mráz. Hororový příběh muže, který se trmácí ledovou Antarktidou, vyprávěný v krátkých minimalistických kapitolách, je zvládnutý na jedničku.

Brown Dan: Inferno
Fenomény předvánočního času

A jakými dalšími fenomény se zabývá prosincová Pevnost? Třebaže to s žánrem souvisí jen okrajově, Wojta Běhounek se rozepsal o Robertu Langdonovi, který čtenáře provází už čtvrtou knihou od Dana Browna. Své si řekne i Karel Kališ k novému Assassin’s Creed IV: Black Flag, jež podle recenze nevypadá vůbec špatně. Deskovkáři zase doporučí hru Takenoko, kde je nejdůležitějším úkolem stavět bombusovníky, aby vám je pak sežrala panda. Nebo je to vlastně úplně jinak?

Uběhl skoro rok od doby, kdy se Pevnost znovuzrodila jako fénix z popela. Má víc obrázků, zatímco textu zůstalo stejné množství, a hlavně má pořád co říct o české fantastické scéně. Tomáš Němec a Alžběta Lexová na šéfredaktorském postu sice končí, ale nový boss Josef Horký ještě pár dní před Vánoci vynese z tiskárny ve vlastních zubech nové číslo. Tak ať mu to jde stejně jako jeho předchůdcům.

27. listopadu 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Radost i smutek
Vojtíšek - 28. 11. 2013 19:46

Další skvělé, nadupané číslo. Velkou radost mám s článku o Polanského knihách. Skvělé čtení a už se těším na další díl. V rubrice TOP 5 fantasy drsňáků, které byste neměli znovu minout jsem se neubránil slzám. Ty způsobilo 5 místo s Markem Chadbournem. Upřímně, tyhle knihy byly asi to nejlepší, co jsem v životě četl a určitě v mnoha věcech ovlivnily i mě. Prostě srdcová záležitost a pak po Psech Avalonu náhle konec a nikdy už se nedovím, jak tenhle příběh vlastně nakonec dopadl? Jestli se vrátí Jack Churchill a co noví bratři a sestry draků v čele s Mallorym? Chtěl bych věřit slovům tvůrců Pevnosti, že by to některé nakladatelství zkusilo ještě jednou....

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).