Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Příchod noci ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Příchod noci, Isaac Asimov - Robert Silverberg

Asimov Isaac a Silverberg Robert : Příchod noci

Vítejte na Kalgaši. Ať už jste náhodný turista nebo světem protřelý cestovatel, zaručuji vám, že něco podobného hned tak neuvidíte. Kalgaš je totiž planeta se šesti slunci a její obyvatelé nikdy nepoznali noc. Samotná Tma patří k jejich největším fóbiím. Dokonce i když se ukládají ke spánku, činí tak za rozsvíceného světla.

Jinak jsou ale hrdinové Příchodu noci lidé jako my. Mají stejné problémy a starosti a samozřejmě se také chtějí bavit. Nejnovější údernou silou zábavního průmyslu je Tunel záhad. Na jeho odvážné návštěvníky čeká patnáct minut té nejčernější, nejtišší a nejhrozivější Tmy. Je to skvělá atrakce, lístky jsou vyprodány na dlouhou dobu dopředu, ale je tu jeden háček. Někteří z těch, kdo ji navštívili, skončí v psychiatrické léčebně a dojde i k několika úmrtím.

K prozkoumání případu je povolán doktor Sheerin 501. Rozhodne se účinky Tunelu vyzkoušet na vlastní kůži. I když se považuje za silného člověka, nedopadne jeho návštěva zrovna nejlépe. Tma je zkrátka pro obyvatele Kalgaše něco nepřirozeného. Noční můra tady ale nekončí, naopak. Existují náznaky, že jednou za 2 000 let se celá planeta ponoří do Tmy. Na obloze vyjdou smrtonosné Hvězdy a všichni obyvatelé zešílí.

Jestliže máte dojem, že na tomhle scénáři něco nesedí, máte pravdu. K zatmění slunce přece nedochází na celé planetě, ale jen na malém kousku země. Nicméně vás prosím, najděte si nějakou přijatelnou výmluvu, která vám umožní nerýpat se v tomhle nedostatku moc dlouho. Třeba že civilizace Kalgaše je soustředěná na jednom malém kontinentě, nebo že kniha mluví čistě o vzorku společnosti nacházející se v pásu zatmění slunce. Jedině tak si totiž knihu pořádně užijete. A rozhodně je co užívat.

Nejzajímavější na celé knize je propracovaná psychologie lidí, kteří nikdy nepoznali noc a neviděli noční oblohu. Tenhle zdánlivě drobný detail může mít na civilizaci daleko větší dopad, než si myslíme. Pomineme-li logické drobnosti jako třeba panický strach ze tmy, je tu například odlišné vnímání světa a vesmíru. Vždyť jak si mohou vytvořit představu o vesmíru ti, kteří nikdy neměli možnost rozjímat o hvězdách? Příchod Tmy si nikdo z lidí nedovede představit, ba co hůř, je odsunován někam za hranici sci-fi. Vždyť jak může najednou přestat svítit šest sluncí? Do hry ale vstoupí nečekaný faktor a nepopiratelné důkazy se objeví i na poli archeologickém. A když vědci konečně připustí, že je zatmění skutečné možné, nezbývá jim už moc času.

Další tituly od Roberta Silverberga na Fantasyi:

Jak ale na takovou událost připravit obyvatele Kalgaše? A budou ochotni něčemu takovému vůbec věřit? Vždyť názor vědců se zčistajasna shoduje s předpovědmi náboženských fanatiků. Vnitřní rozpory v tu chvíli cloumají opravdu s každým. A navrch tu máme ještě osobní příběhy hlavních postav. I když děj příběhu nezachází příliš do hloubky, je vidět, že hrozba apokalypsy ovlivňuje všechny bez výjimky. Jsou učiněna rozhodnutí, která zdánlivě nelze vzít zpět. Celý děj knihy tvoří vlastně tři samostatné příběhy vědců a jejich objevů, které do sebe s postupem času dokonale zapadají a dříve znepřátelení odborníci začínají opatrně spolupracovat.

Ale po příchodu Noci se všechno změní. Země je zničená, civilizace je v troskách. Žebříček priorit a životních hodnot utrpěl nezahojitelnou ránu. Důležité je jediné: přežít!

První část knihy je spíše oddechová. Nebudete mít problém ji někam odložit a jít se věnovat něčemu jinému. To ale neznamená, že není zajímavá. Je a hodně. Jen postrádá správný spádový děj, který vás doslova přiková k židli. To se ale po několika kapitolách změní. Rozhodně se tedy vyplatí číst dál. Pokud jste už někdy předtím četli Asimovovu povídku Nightfall (z roku 1941), nepřinese vám nejspíš kniha mnoho nového. Vše důležité už bylo řečeno a k žádným překvapivým odhalením nedojde. Více prostoru mají hlavně vystupující postavy a k zahození není ani koncepce Apoštolů plamene. V porovnání z povídkou je ale samotný román poněkud rozvláčnější a méně úderný.

Kniha Příchod noci přináší mnoho podnětů k zamyšlení, například konec vás ze všeho nejdřív naštve, ale když se nad tím později zamyslíte, dáte nejspíš autorům za pravdu. Příchod noci není titul, který odložíte někam do temných hlubin knihovny a zapomenete na něj. A i když je pod názvem knihy podepsán mistr science-fiction literatury, nepotřebujete k jejímu čtení žádné znalosti o astronomii nebo astrofyzice. Ve hře tentokrát nejsou žádné divoké teorie, byť vysvětlené v předmluvě, jak to běžně vidíme např. v knihách A. C. Clarka. Takže pokud se rádi procházíte po cizích planetách, fascinuje vás psychologie lidí a rádi nad knížkami přemýšlíte, je Příchod noci knihou přesně pro vás.

  • Asimov, Isaac – Silverberg, Robert: Příchod noci
  • Laser-books, 2011
  • překlad: Luboš Makarský
  • obálka: Don Dixon
  • 408 stran / 269 Kč

Robert Silverberg v pěti bodech:

  1. Robert Silverberg, * 1935, patří do tzv. zlaté americké generace science fiction.
  2. Svůj literární debut si odbyl už v 19 letech s povídkou Gorgon planet vydanou v magazínu Nebula a ve stejném roce (1954) vyšel i jeho první román Revolt on Alpha C.
  3. Jeho tvorbu charakterizují především skvěle propracované psychologie postav, kontroverzní sociální témata a neobyčejně sugestivní popisy tísnivých prostředí a nebezpečných situací, se kterými se musí jeho knižní hrdinové potýkat.
  4. K jeho nejznámějším dílům patří román Umírat v nitru, nebo povídky Narozen s mrtvými a Druhý výlet. Román Proti proudu času posloužil jako inspirace sérii románů od různých autorů vydaných souborně pod názvem Robert Silverberg's Time Tours. Ve spolupráci s Isaacem Asimovem napsal ještě romány Dítě času a Pozitronový muž ze série Nadace.
  5. V současné době pracuje na sérii knih s názvem Majipoor.
3. září 2011, Jana Šrámčíková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).