Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Potulný rytíř v boji proti lidské hlouposti ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Potulný rytíř v boji proti lidské hlouposti, George R. R. Martin: Přísežný meč

Martin George R. R. : Přísežný meč

Uběhl víc jak rok a půl od chvíle, kdy se svět dozvěděl o existenci sera Duncana Vysokého. Příběh potulného rytíře vyprávěl o cti, slávě a rytířství. Rytířské klání už ale skončilo a Duncan pokračuje ve společnosti malého chlapce Egga ve svém putování po Západozemí dál.

Je parné léto, období sucha. Prakticky všechny řeky i říčky vyschly. Duncan se s Eggem dostanou do služeb sera Eustáce Osgreyeho. Zestárlý rytíř žije na polorozpadlém hradu a po většinu dní jen sedí a vzpomíná na staré dobré časy. Kvůli horku je současná úroda velmi špatná, naštěstí má ale ser Eustác vody dost. Aspoň si to myslel, ale ze dne na dne voda vyschla. Buď je příroda k lidem opravdu krutá, nebo ji k tomu někdo dopomohl.

Přísežný meč je druhá povídka, která vychází z knihy Rytíř sedmi království od autora Písně ledu a ohně George R. R. Martina. Odehrává se necelých sto let před Hrou o trůny a zachycuje příhody jednoho potulného rytíře a jeho panoše. Příběh se tentokrát neodehrává na rytířském klání, ale na odlehlé samotě, kde vedle sebe sousedí postarší rytíř a pověstmi opředená Červená vdova.

George R. R. Martin v pěti bodech

  1. Vystudoval žurnalistiku, ale od začátku sedmdesátých let se živí psaním. Patrně nejznámější je díky sérii fantasy románů Píseň ledu a ohně.
  2. Je držitelem spisovatelských cen Hugo a Nebula, Ceny Brama Stokera či World Fantasy Award.
  3. Mezi hlavní témata v Martinových povídkách patří osamělost, spojení, láska předem odsouzená k zániku, idealismus, romantismus a protiklad tvrdé pravdy a milosrdné lži.
  4. Napsal scénáře mnoha televizních seriálů, mezi něž patří nová řada Zóny soumraku a Krásky a zvířete.
  5. Sestavil více než dvacet antologií, k nimž se řadí i patnáct titulů ze sdíleného světa série Divoké karty.

U krátkých příběhů jako Přísežný meč je dobře vidět, jak si George R. R. Martin dokáže pohrát se slovy. Jak v původní povídce, tak i v samotném komiksu nemá autor moc prostoru a musí proto naplno využít i to minimum, co má. Omezil se tedy jen na pár hlavních postav a věnoval se naplno hlavnímu příběhu s občasnými odskoky do minulosti. Tento díl se navíc lehce nese v temnější a pochmurnější atmosféře, která je pro Martinovu rozsáhlou sérii tak specifická.

Dějová linie se točí především kolem zmizelé vody. Jak asi každému čtenáři dojde, nebylo to vinou matky přírody. Spor o vlastnictví řeky ale není jediná důležitá linie. George R. R. Martin pravidelně ve svých knihách řeší nejrůznější lidské strasti od zakázané lásky po milosrdnou lež. Zde se dostává do popředí lidská pýcha, osamělost a také zbytečnost některých konfliktů, jakým je třeba právě zmíněné vlastnictví řeky.

Samotné zpracování komiksu se pak nese na stejné vlně jako v minulém díle. Kresba je plná barev i nádherných výjevů a klade důraz na zachycení detailů. U soubojů občas ale chybí trocha toho krveprolití. Kniha se skládá ze šesti sešitů a jako bonus obsahuje na konci původní skicy a návrhy obálek.

Přísežný meč je součástí velkého a rozsáhlého universa, a proto je u tohoto komiksu znalost Martinových příběhů spíše nutností. Ve svém vyprávění často zachází do minulosti a zmiňuje významná jména, rody nebo místa a prostý čtenář by se mohl i ztratit. Přesto všechno se ale jedná o oddechové čtení. Příběh je to totiž nenáročný, lehce předvídatelný a nese v sobě prvky rytířské udatnosti a boje za lepší svět.

  • George R. R. Martin: Přísežný meč
  • Crew, 2015
  • Obálka: Mike S. Miller
  • Překlad: Richard Podaný
  • 176 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)
23. prosince 2015, Tereza Vršková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Přísežný meč

Přísežný meč
Vložit do pytle na zboží  Koupit 389 Kč 350 Kč