Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Pokračování Legendy je doslova fenomenální, Marie Lu: Fenomén (Legenda 2)

Lu Marie: Fenomén

Pro Daye je ze všeho nejdůležitější zachránit svého malého bratra, a proto mu nezbývá než se spojit s Patrioty, kteří slibují pomoc pod jednou podmínkou: Day a June musí zabít nového vládce, který nastoupil po nenadálé smrti Elektra Prima. Republika se blíží absolutnímu chaosu a je stále těžší poznat, kdo je doopravdový přítel a kdo ne.

Po úspěšné Legendě, přichází pokračování, které už v názvu slibuje, že bude „fenomenální“. První díl dystopické YA překvapil svou čtivostí a příběhem nabitým akcí, který čtenáře nutil číst stále dál a dál.

Elektor Primo zemřel a vlády se ujímá jeho syn Anden, který se okamžitě stává cílem Patriotů, s nimiž se museli spojit i June a Day. Zdá se, že jde o mimořádnou šanci, jak změnit vývoj celé republiky a vyjádřit vůli dlouho utiskovaného národa. To však až do chvíle, kdy June zjišťuje, že Anden není zdaleka takový despota jako jeho otec. Nové skutečnosti ji nutí pochybovat o slovech Patriotů a smyslu celé revoluce, která možná není tím, čím se zdála být.

Příběh je znovu vyprávěn z pohledu dvou postav – June a Daye – z nichž každý má svůj osobitý pohled na svět. Dříve to byli dva nepřátelé, ona jako výkvět toho nejlepšího, co mohla republika nabídnout, on vyděděnec a zločinec. To se změnilo nejen v příběhu, ale především v samotných popisech, díky kterým hlavní postavy ztrácejí na plochosti z prvního dílu, kde charakteristiky chvílemi působily nedotaženě. A pak je tu Keade… Vedlejší postava, kterou si čtenář musí zamilovat.

Postavy celkově, nejen June a Day, ale i Keade, Thomas nebo Anden jsou tahouny celé knihy. Přestože se autorka tentokrát o něco víc zaměřila na vztahy, stále se ale dopodrobna věnuje jisté detektivní zápletce, kdy svým čtenářům nabízí jen drobky ze svého stolu – ale jaké to jsou drobky! Vše do sebe zapadá, tajemství z předchozí knihy se odhalují jen proto, aby Marie Lu své fanoušky zmátla o to víc. A na konci pak přichází chliffhanger, který připravuje čtenářům absolutní muka při čekání na další díl.

Marie Lu v pěti bodech

  1. V roce 1989 se s rodiči přestěhovala z Pekingu do Spojených států, kde také navštěvovala University of Southern California.
  2. V minulosti bývala animátorkou při tvorbě videoher.
  3. Nápad na dystopii ji napadl již v patnácti letech.
  4. V současné době bydlí s přítelem v Pasadeně.
  5. Na Facebooku se jí rozjela nová online hra inspirovaná právě Legendou.

Na Fenomén a Legendu mohou příznivci dystopických YA narazit v obchodech na každém rohu, ale zároveň v sobě tyto knihy mají něco navíc, co je odlišuje od ostatních. Není to neuvěřitelná čtivost ani romantická linka, , ale především propracovaný svět, postavy i politika, které ze série Marie Lu dělají něco unikátního. Když se přidá ještě určitá syrovost a nepředvídatelnost dalších drastických kroků, je jasné, že autorka stvořila (především na poli žánru YA) něco doopravdy fenomenálního.

  • Marie Lu: Fenomén (Legenda 2)
  • CooBoo, 2013
  • překlad: Tomáš Bíla
  • 344 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
20. února 2014, Nela Libovická

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Fenomén

Fenomén
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč