Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Pohřbení, Endra Kelliot

Elliot Kendra: Pohřbení

Je tomu už osmnáct let, co se z lesa vynořil Chris Jacobs. Jediný ze školního autobusu plného dětí, které byly uneseny neznámo kam. Vyhublý, zmrzačený, bez vzpomínek na to, co se stalo.

Když se nyní najde masový hrob jeho spolužáků, jeden mezi nimi chybí – bratr reportéra Michaela Brodyho. Zoufalý novinář má jedinou možnost, jak odhalit pravdu: nalézt Chrise Jacobse, o němž ale nikdo netuší, kde by mohl být.

Neví to ani Chrisova sestra Jamie, která se rozhodne Brodymu v pátrání pomoci. Po Chrisových stopách se však nevydávají jen oni – odhalení pohřbených těl přiměje vraha, aby se i po tolika letech zbavil posledního žijícího svědka svého hrůzného činu…

Dokážou Michael a Jamie nalézt Chrise a přiznat jeden druhému, co k sobě cítí, dřív než bude pozdě?


Přikrčil se za hromadou dříví a skrz díru mezi poleny upřeně pozoroval malou holčičku. Vypadala na deset let, ale vyzařovala z ní suverénnost staršího dítěte. Vykračovala si k dětskému domečku nedaleko poskládaného dřeva, v náručí nesla žíhané kotě a vykládala mu o čaji a sušenkách. Na sobě měla ustřižené kraťasy a tričko s fleky od oběda.

V plastovém domečku muselo být dusno. Byl horký a suchý den, což bylo dobře. Spaní v lesích bylo posledních pár nocí příjemnější, i když horko přes den mohlo být smrtící. Dnes ráno objevil velké bílé venkovské stavení. První kontakt s civilizací za dlouhá léta. Držel se ve stínu a pomalu se proplížil co nejblíže, zatímco pozorně sledoval každý náznak pohybu na pozemku. Před hodinou zahlédl dva mladíky odjíždět v omláceném pickupu a nějakou ženu, jak pouští dvě šedé kočky ven zadními dveřmi. Vypadala laskavě.

Prahl po troše laskavosti.

Přitiskl se blíž ke dřevu, opřel si hlavu a několikrát rychle zamrkal, když se mu obraz začal rozpíjet před očima. Už několik dní necítil hlad; jídlo ho téměř nezajímalo. Chtěl jen vodu. U zadního vchodu byla hadice, jenže to bylo dobrých třicet metrů daleko. Možná by mohl poprosit ženu o pomoc. Ale nikam nepůjde, dokud se nebude cítit v bezpečí. Počká do setmění. A potom…

„Tabby! Vrať se!“

Kotě mu proletělo kolem nohou a on se chytil oběma rukama dřeva.

O-ou.

Holčička se vyřítila zpoza hromady a bleskově zabrzdila, když ho spatřila. Vykulila oči a brada jí spadla dolů. Udělala k němu dva opatrné krůčky a nespouštěla z něj oči.

Nemohl se ani hnout.

Věděl, že vypadá hrozně. Špinavé oblečení splývalo s hnědou barvou dřeva a hlíny. Pod vrstvou špíny byla jeho kůže nejspíš bílá jako lilie; se sluneční září se už dlouho nesetkala.

Modré oči děvčátka zářily zvědavostí. Pomalu se přibližovala a přejížděla pohledem od jeho holých nohou, pokrytých puchýři, až po staré tričko, potřísněné krví, jež si omotal kolem hlavy. Zastavila se necelé dva metry od něj, dostatečně daleko, aby mohla případně vyrazit pryč, nicméně nevypadala, že by ho považovala na nebezpečného. Měla pravdu. Nebyl o nic víc nebezpečný než tulení mládě.

„Mluvíš anglicky?“ zeptala se nahlas.

Kousl se do tváře. To je její první otázka?

„Žiješ v lesích? Kolik ti je?“ Zkoumavě si ho prohlížela.

Pomalu se postavil, opřel se o dřevo a ucítil, jak se mu nahrnula krev do hlavy. Vykulila oči. Byl hubený, přímo vychrtlý. Všimla si několika modřin a oděrek, a on věděl, že jich má na těle mnohem víc. „Ano, mluvím anglicky. Ne, nežiju v lesích. A je mi třináct,“ odpověděl skřehotavým hlasem.

Napřímila se a se zájmem se zeptala: „Jsi v pořádku?“

Jemně se prstem dotkl provizorního turbanu a trhnul sebou. „Nemáš trochu vody?“

Přikývla a upalovala do domečku. Když se znovu vynořila, opatrně nesla modrý květinový hrnek na podšálku. Ruce se mu třásly, když zvedal hrneček k rozpraskaným rtům. Teplá voda byla báječná, ale obličej se mu při polykání svraštil nezvyklou námahou. Už jen to, že mu pomohla, ho málem rozplakalo.

„Od čeho jsou ty růžové kroužky, co máš na obličeji?“

Hrnek zarachotil, jak ho položil zpátky na podšálek. Jizvy. Cigarety. Bunkr. Příběhy, které nemohl vyprávět, aniž by tím ohrozil něčí život. „Mohl bych dostat ještě trochu, prosím?“ Tentokrát přinesla malou konvičku a šálek mu dolila. Napil se a sklouzl zpátky do podřepu, než mu nohy vypoví službu. Udělalo se mu mdlo. Napil se moc rychle? „Je tvoje máma doma?“

Přikývla. „Mám ji přivést?“

„Ano, prosím. Neříkej nikomu jinému, že jsem tady, dobře? Jenom přiveď mámu.“ Znovu se opřel hlavou o dřevo a zavřel oči. Jasné barvy mu kroužily pod zavřenými víčky a svět se s ním pomalu točil. Mluvení z něj vysálo sílu, ale dostal se ven z lesa a tahle rodina mu určitě pomůže. Teď už jen musel zůstat duchapřítomný a udržet pusu na zámek.

„Jak se jmenuješ?“ zašeptala.

Pootevřel oči. Zvědavost z ní přímo čišela. „Chris. Chris Jacobs,“ zkřivil vyprahlé rty. „Dojdeš pro mámu, prosím?“

Otočila se a utíkala, až jí snědé nožky kmitaly.

¤ ¤ ¤

„Žádný tisk.“ Policista vrhl na Michaela podezíravý pohled.

Oregonská farma silně zaváněla hnojem, ale žádné krávy vidět nebylo. Michael si zjistil, že stará mléčná farma je mimo provoz déle než dvacet let. Klikaté dřevěné a drátěné ploty obepínaly okraje luk, jako kdyby je stavěl opilec. Sto metrů od nich stála stodola, do které by Michael nevkročil ani za milion. Nevadilo mu riskovat, ale tahle budova vypadala, že se sesype ve chvíli, kdy na prohnuté střeše přistane pták. „Nejsem tady pracovně. Mám schůzku s doktorem Campbellem,“ zalhal Michael.

„Soudní lékař odešel před hodinou.“ Policajt si posunul krempu klobouku a v očích se mu zračily pochyby; věděl, že Michael zmínil doktorovo jméno, aby se dostal na místo nálezu. Kolik novinářů už dnes odehnal? Odhalení zakopaných ostatků několika těl obvykle přiláká supy. Policistovo zdvižené obočí vybízelo Michaela k vymyšlení nápaditější lsti.

Naštěstí měl jednu připravenou. „V tom případě nikoli s doktorem Campbellem, ale s jeho dcerou. Doktorkou Lacey Campbellovou.“

Policajt si otřel rukou zpocené čelo a překontroloval lejstra.

Tváří mu přejel lascivní úšklebek a Michaelovi se sevřela čelist.

„Aha, s tou. Jo, ta tu pořád je.“

Blbec.

„Vyřídil byste jí –“

„Co jí chcete? Má plné ruce práce s vykopávkami a vyšetřováním vraždy. Nemyslím, že by chtěla, abych ji rušil, protože ji tu hledá nějaký slídil.“

„Ježišmarjá.“ Michael přistoupil o půl kroku blíž a snížil hlas. „Vezměte do ruky vysílačku a sežeňte někoho, aby řekl doktorce Campbellové, že dorazil Brody. Bude se mnou chtít mluvit.“ Vrhl letmý pohled na zaparkovaná policejní auta a nápadné neoznačené americké sedany. „Už je tu Callahan?“

Při zaslechnutí detektivova jména policista přimhouřil oči a posunul ruku k vysílačce. „Ještě ne.“ Otočil se k Michaelovi zády a začal mluvit do vysílačky.

Už bylo načase. Michael si mnul rozpálenou kůži na krku, zatímco prahl po lahvi ledové vody. Nebo piva. Přinutí se Lacey vyjít ven a promluvit si s ním? Když byla ponořená do případu, měla tendence zapomínat na okolní svět. Telefon měla vypnutý; několikrát se jí zkoušel dovolat.

Policajt pootočil hlavu a sledoval Michaela koutkem oka, zatímco potichu hovořil do vysílačky. Michael ho ignoroval a ve vedru přesahujícím třicet stupňů si prohlížel místo nálezu. Bylo horké, suché a prašné. Při každém nádechu se mu plíce zanesly jemným prachem.

Hnědá pole byla posetá policisty v tmavomodrých uniformách. Bože, ti musej umírat vedrem. Malé bílé stany ukrývaly neveřejné procedury před očima čmuchalů i před kamerami zpravodajských vrtulníků. Příliš mnoho stanů. Hodně stanů znamená hodně těl. Vysoká postava v ochranném obleku přecházela od jednoho ke druhému.

A do prdele.

Victoria Peresová. Nezaměnitelná na jakoukoli vzdálenost. Tahle vytáhlá forenzní antropoložka by ho nejspíš dovnitř nepustila, ani kdyby ho Lacey držela za ruku. Michael vydechl horký vzduch a ucítil, jak mu po páteři stéká čůrek potu. Opět si nasadil sluneční brýle a otočil se. Možná by měl zkusit zjistit víc po telefonu a neztrácet čas dobýváním Fort Knox. Potřeboval vědět, co našli pohřbeného v zemi; nebyl tady kvůli článku do novin. Tohle bylo osobní.

„Hej!“ vyštěkl policista. Michael se ohlédl přes rameno. Muž zavěsil vysílačku na poutko a založil paže na prsou. Bicepsy se mu zavlnily pod krátkými rukávy letní uniformy. Na jmenovce měl napsáno Ruxton.

„Ty seš ten zatracenej novinář, kterej udělal dusno kvůli našim přesčasům,“ ušklíbl se Ruxton. „Každej v městský radě byl pěkně naprdlej kvůli přesčasům, co nám proplácej.“

Ale ne, zase tohle. Michael na okamžik zavřel oči.

Ruxton ale zdaleka neskončil. „Kdyby nám město vysypalo prachy, abysme mohli najmout víc lidí, tak bysme nemuseli dělat přesčasy.“

„Já jsem ne–“

„Vy novináři rádi píšete titulky o tom, jak nás kdo žene k soudu, protože se praštil do hlavy při útěku před zatčením nebo si zlomil žebro, když si nechtěl nechat nasadit želízka. Nemáte tušení –“

Michael k němu přistoupil dvěma rychlými kroky a oči mu plály. „Já jsem taky ten novinář, který minulou zimu pomohl dopadnout toho hnusnýho hajzla, co vraždil policajty.“

Muž sklapnul.

„Někteří moji blízcí přátelé jsou u policie a já vaši práci plně res¬ pektuji. Nesuďte mě podle toho, co se dočtete v novinách, a já udělám to samé pro vás.“

Oba muži se navzájem probodávali neústupným pohledem.

„Michaeli?“

Michael se otočil za ženským hlasem. Jeho den byl hned krásnější a na policistu zcela zapomněl. Lacey vypadala skvěle, i když unaveně. Drobná forenzní odontoložka se vysoukala z tenké zmačkané kombinézy a svírala ji mezi ukazováčkem a palcem. Nakrčila nos.

„V tomhle horku není žádný deodorant dost silný na to, aby přerazil pach těch zatracených igelitových pytlů, co musíme nosit.“

Její vřelé hnědé oči si změřily Michaela od hlavy k patě. Lacey se zamračila a zhodnotila celou scénu. Tváří jí prolétlo náhlé porozumění. Obdarovala nasupeného policistu tím nejzářivějším úsměvem a Ruxton viditelně pookřál. Sjel líně pohledem od jejích pohorek přes pěkně tvarované opálené nohy až ke kraťasům a přiléhavému tílku. Vlnité blond vlasy měla stažené do culíku a prostrčené zadní částí kšiltovky s logem fotbalového týmu Seattle Seahawks.

Michaelův nejsilnější spojenec. Žena, která mu výškou sahala sotva po ramena. Krásná, blond, svůdná, laskavá, sexy a chytrá. Měla všechno. Vysněná žena každého muže.

Policajt neměl šanci. Omotala si ho kolem prstu jako zlatý prsten na své levé ruce. Prsten zářící novotou. A se sakra velkým diamantem.

Nebyl to Michaelův diamant.

K čertu s tebou, Jacku Harpere.

Lacey blýskla na Ruxtona perfektními zuby. „Můžu ho vzít dovnitř? Doktorka Peresová ho očekává.“

Michael si odkašlal. Victoria Peresová? To asi těžko.

Ruxton zamrkal a podíval se na něj, jako by se vynořil z džinovy lahve. Michael se pousmál. Lacey tak na muže působila. „Musí před vstupem podepsat formulář. Tady.“ Ruxton vrazil Michaelovi do ruky lejstra s kyselým úšklebkem na rtech. Všiml si prstenu.

Lacey na Ruxtona mrkla a strkala Michaela k nakloněné stodole. Poté, co ušli nějakých šest metrů, její kroky značně zpomalily. Michael ji zastavil a jedním prstem jí zvedl bradu, aby si důkladněji prohlédl něco, čeho si policista nevšiml. Temné stíny pod očima a zarudlá oteklá víčka.

„Je to špatné?“ Stiskl rty do úzké čárky. Jen něco skutečně hrozného dokázalo vyvést z míry ženu, jako je ona.

Zavřela na chvíli víčka a veškeré hrané koketování bylo to tam.

„Jsou to samé děti, Michaeli. Všichni do jednoho.“ Trhaně se nadech¬ la. „Původně byla nahlášená jen jedna kostra, ale pátrací pes nachází další a další.“

Žaludek se mu sevřel hrůzou. Ne, to ne. „Jak je to dlouho?“

Lacey zavrtěla hlavou. „Nevím, kdy zemřely. Nějakou dobu to bude. Byly pod zemí dost dlouho na to, aby z nich zbyly jen hnědé kosti.“ Do čokoládových očí jí vhrkly slzy, jak si otřela nos zaprášeným zápěstím. „Zatím jsme našli sedm těl. Jsou tak malí…“ Její hlas se vytratil.

Oběma rukama jí sevřel ramena. „Nějací chlapci?“ zeptal se ochraptěle. Cítil, jak mu tuhne krev v žilách. Několik dětí… Něco hluboko uvnitř mu říkalo, že tohle bylo to místo. Bylo to tady.

„No, ano. Alespoň dva. U těch nejmladších nejde pohlaví lehce rozeznat. Zatím vycházíme z toho, co jim zbylo z vlasů a bot…“ Oči se jí rozšířily a chytila ho za paže. „Proboha, Michaeli. Omlouvám se. Vůbec mě nenapadlo… Snad nemyslíš…“

„Pořád na to myslím, Lace. Kdykoli slyším o dětských ostatcích, myslím na to.“

Přistoupila k němu, přitiskla tvář na jeho hruď a rukama ho pevně objala kolem pasu. Michael sklonil hlavu a přál si, aby mu její kšiltovka nestála v cestě. Chtěl zabořit nos do jejích vlasů, ztratit se v ženské vůni a prostě zapomenout. Dokázala na něj mít takový vliv, ale on už si ho nesměl nárokovat.

Daniel! Mozek křičel bratrovo jméno, obraz jeho tváře mu rotoval lebkou. Obraz, který se po dvaceti letech pomalu rozplýval. Pevně stiskl víčka ve snaze ho znovu zaostřit, přivést k životu.

„Ústav soudního lékařství má Danielovy dentální záznamy, že?“ Lacey popotáhla nosem a poodstoupila, aby se mu podívala do očí.

Zmohl se pouze na přikývnutí.

„Zkontroluji jeho záznamy jako první, Michaeli.“ Vytáhla z kapsy telefon a zapnula ho. „Poprosím Saru, aby je hned naskenovala a poslala mi je. Tak aspoň budu moci vyloučit shodu s těly, která jsme našli doteď.“ Strnula uprostřed vytáčení čísla. „Nevím, kolik jich tam najdeme… Něco mi říká, že tam těch dětí je víc.“

„Je jich tam osm,“ zašeptal.

  • Endra Kelliot: Pohřbení
  • Mystery Press, 2016
  • překlad: Kateřina Kuncová
  • obálka: Jan Matoška
  • 304 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)
23. ledna 2017, Endra Kelliot

Diskuze k článku

cialis no prescription non generic
Ethevevat - 21. 08. 2022 01:12

stromectol price Cialis Pas Cher Pharmacie Paris
stromectol etos
impesia - 31. 10. 2022 00:09

ivermectin amazon PMID 20922438
priligy gГјnstige alternative
Driguenue - 05. 11. 2022 12:27

LetГў s not even mention Italy precio de priligy en mexico 2021 Nov 11; 13 11 e19463
tamoxifen buy
mayclarry - 12. 11. 2022 11:56

indications for tamoxifen Bearden None
what company makes stromectol
gooxeni - 14. 11. 2022 11:54

No RCT assessing psychological therapies evaluated short term symptom relief buy stromectol europe Table 1 Risk Differences in the Number of Suicidality Cases by Age Group in the Pooled Placebo Controlled Trials of Antidepressants in Pediatric and Adult Subjects
brain injury clomid
inencix - 15. 11. 2022 15:00

Seizure drugs Tegretol carbamazepine, Dilantin phenytoin, Depakote valproate, lamotrigine, and phenobarbital may decrease the levels and effects of the Topamax in your body clomid fast shipping to sweden Watering eyes can also affect a driver s vision
when will doxycycline start working
Gaimuri - 21. 11. 2022 01:11

There are two main forms of fatty liver disease non alcoholic fatty liver disease NAFLD and alcoholic fatty liver disease does doxycycline have a shelf life
sandoz furosemide
DweklySeD - 23. 11. 2022 13:54

bumex vs lasix 2011 Oct; 89 4 265 70
levitra and macular degeneration
ephenry - 07. 12. 2022 01:15

The acute side effects of radiation therapy are fatigue, dermatitis, and breast chest wall tenderness levitra duracion efecto
levitra drug information
prizibe - 12. 12. 2022 12:49

get online levitra prescription Letrezol Actavis has not been investigated in a sufficient number of patients with creatinine clearance lower than 10 ml min
finasteride tablets for hair loss Ш§ШіШЄШ№Щ…Ш§Щ„Ш§ШЄ
Aerorry - 14. 12. 2022 17:17

97, compared with never use of tamoxifen generic propecia cost
clomid cheap online
astoche - 16. 12. 2022 05:19

J ai pris un commerce au 14998 clomid without prescriptions mexico In addition it was found that monoallelic deletion of beclin 1 resulted in increased cellular proliferation, decreased autophagy as measured by expression of the autophagosome membrane protein LC3, and accelerated the development of hepatitis B induced premalignant lesions 149
dapoxetine lasting time
invelty - 17. 12. 2022 19:12

dapoxetine priligy fJCD was first reported formally by Meggendorfer in 1930 in a German kindred the Backer family that later was shown to carry a missense D178N PRNP mutation Kretzschmar et al
propecia makes balls tender
fulkSaunk - 23. 01. 2023 13:17

lowest price propecia hair Previous studies examining the potential of tamoxifen to affect developmental processes have focused upon outcomes related to endocrine modulation
tadalafil 10 mg from canadian pharmicies
quaxyquat - 25. 01. 2023 15:45

cheapest cialis The mucopermeating, stabilizing and targeting capability of the PAP HA ss LCA polymeric excipient was investigated by manufacturing tamoxifen TMX loaded self nanoemulsifying drug delivery system SNEDDS
cialis 600 mg 30 tablet
frieway - 26. 01. 2023 03:00

cialis 5mg The affected arm should not hang in a dependent position for any longer than 30 minutes; carrying heavy bags should be discouraged 51, 52, 54, 150, 153, 154, 159
samples of viagra
Leaggip - 28. 01. 2023 03:14

It s easier than taking the time for a thorough evaluation viagra and blood pressure medicine Similarly, in a UK population based cohort, Cardwell et al
do you need a prescription for dapoxetine
Naptearve - 28. 01. 2023 10:44

buying priligy online Arch Intern Med 164 3 327 332
clomiphene in men
Errogma - 02. 02. 2023 17:33

Craig Pearson, Drug shortages in Ontario clear problems, no clear answers, The Windsor Star, 16 June 2014 clomiphene side effects
kamagra effetti collaterali
sluslyTig - 02. 02. 2023 22:08

The mechanism for resistance attributable to NSAIDs is complex descargar kamagra oral jelly
furosemide vs dytor plus 10mg
Futaddina - 03. 02. 2023 06:00

1965; 150 118 121 cost of lasix FRT 3 sequencing was then performed FRT tR CGATGAAACCGTTCCAGGTA, and the presence of another FRT site is shown in pink font Figure 1D
what are chances of getting pregnant if ovulate on clomid
fulkSaunk - 08. 02. 2023 20:34

All cell types also expressed BMPRII and ActRIIA, whereas ActRIIB was below detectable level clomid for sale
deca pct clomid only
Avainia - 11. 02. 2023 23:06

Andrade, Becky A buy clomid made in usa
zithromax and zofran
joksFlows - 12. 02. 2023 02:35

It is possible that little tumor emboli break through the basement membrane, and then they are disseminated and go unseen z pack prescription
best priligy tablets
chedteatO - 18. 02. 2023 09:06

This was proven in my behalf by the study you tried to lie to these guys about priligy premature ejaculation pills
buy viagra cialis online canada
cheathy - 19. 02. 2023 14:05

Tom Platz How about the fat intake buy cialis online Atrial fibrillation Avoid coadministering dabigatran with P gp inhibitors if CrCl Monitor Closely 1 erythromycin lactobionate will increase the level or effect of dabigatran by P glycoprotein MDR1 efflux transporter
cialis canada shipped to usa
ingepsy - 23. 02. 2023 06:39

Delanian S Porcher R Balla Mekias S et al best price cialis 20mg Warfarin does not increase the risk of vision loss in patients with dry AMD
cialis 5mg priceline
Ciniasy - 05. 03. 2023 18:50

We were somewhat limited considering this was the only health coverage for fertility that we had generic cialis online europe Significant baseline predictors for gaining more than 5 kg of weight after 12 months of follow up were being younger than 60 years old, smoking and mastectomy

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).