Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 16.3.-1.4. zavřeno
Fantasya Praha: 16.3.-1.4. zavřeno
Matrix Ostrava 16.3.-1.4. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny v pražské pobočce, v Ostravě a Brně vám objednávku vydáme. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Pocta filmové klasice aneb když nemrtví vyhrávají (nejen u čtenářů), G. A. Romero, J. Maberry (eds): Noc oživlých mrtvol

Maberry, Romero: Noc oživlých mrtvol

Noc oživlých mrtvol je v dnešní době již naprostou filmovou klasikou, která definovala žánr zombie hororů. Stejnojmenná povídková antologie je ryzí poctou tomuto filmovému kultu se vším všudy. Na jejím vzniku se totiž podílel nejen známý editor Jonathan Maberry, ale především George A. Romero. Ano, správně, TEN Romero!

Jméno George Romera je v rámci antologie Noc oživlých mrtvol opravdovým tahákem. Málokdy se stane, aby se na tvorbě knihy podílel samotný režisér spjatý s kultovním filmem, a to nejen editorsky, ale i jednou z povídek. Pro fanoušky rozhodně milé překvapení. Mimochodem, věděli jste, že Romero nesnášel pro své potácející se nemrtváky označení zombie, ale když už bylo třeba, preferoval spíše termín ghúlové?

Když jsou na to dva…

Nebudeme spekulovat o tom, zda by Romero zvládl sestavit antologii sám – zkrátka si vzal na pomoc muže, který má v literárním světě renomé a spoustu kontaktů. Jonathan Maberry je zkušeným editorem a s projekty, ve kterých prezentuje povídky spojené s legendami stříbrného plátna (Akta X, Vetřelci), se již několikrát úspěšně potýkal. Kromě toho je Maberry také velkým filmovým fanouškem a ze své lásky k filmové Noci oživlých mrtvol se vyznává v krátké předmluvě. Průvodní slovo přidal i sám Romero, který prostřednictvím krátkého textu v úvodu knihy nechá čtenáře nahlédnout do své autorské dílny.

Zadání pro autory bylo naprosto jasné: napište povídku, ve které se budou vyskytovat oživlí mrtví lačnící po masu přeživších. Ano, čtete správně, v Romerově pojetí klátící se bezduché trosky nejsou vybíravé – stehýnko, ruka, krk, je jim to jedno, na mozcích netrvají! A čím víc jich bude, tím lépe. A když to jinak nepůjde, pár živých prostě sejměte a nechte je znovu ožít! A.. ehm, pardon, nechal sem se unést. Ale je to jasné, ne?

Záplava zombíků

Jak vidíte, dostali autoři volnou ruku k tvůrčímu rozletu, i když hrozba toho, že právě jejich povídku může odmítnout samotný Romero, protože neladí s jeho představami, doslova visela ve vzduchu. Každopádně: výsledná skladba povídek je velmi pestrá, i když to zásadní je jasné předem – vše bude v podstatě variace na jediné téma. Autoři si s tvůrčí volností evidentně věděli rady a pestrost námětů i pojetí zpracování při čtení potěší duši i oko čtenářovo. Dohromady dostanete celkem devatenáct literárních kousků včetně dvou příspěvků od samotných editorů, a to není zrovna málo.

Co se týče výběru jmen, nebude český čtenář vyloženě uchvácen. Podle medailonků autorů uvedených před začátkem každého z textů je jeden každý z nich v oblasti hororu nebo zombie literatury zkušeným psavcem, přičemž většina získala i nějakou tu žánrovou cenu, ale nejedná se vyloženě o první spisovatelskou ligu a plejádu našincům důvěrně známých jmen (i když je možná chyba v recenzentovi, protože v hororu není až tak kovaný a potuluje se spíše v krajích fantasy). Každopádně řemeslnou zručnost lze velmi rychle odhalit v každé z povídek. V tomto kontextu bychom měli zmínit i práci překladatele Kamila Šiváka. Popravdě, občas můžete mít pocit, že u nudnějších povídek ho překlad prostě nebavil a nemá tu potřebnou šťávu, zatímco u svižnějších a dynamičtějších textů je patrná ona potřebná „jiskra“.

Úroveň povídek je vyrovnaná a pohybuje se lehce nad hranicí průměru. Fanoušci filmové Noci oživlých mrtvol budou výsostně spokojeni, protože se dočkají svých potácivých oblíbenců na mnoho způsobů, ale nezaujatému milovníkovi hororů by pouze dobře řemeslně odvedená díla stačit nemusela. Sem tam některá povídka upoutá provedením nebo nápadem, ale bomba, která by vám strašila v hlavě ještě dlouho po dočtení, zkrátka chybí.

Noci oživlých mrtvol se opět se možná budou čtenáři potýkat se specifiky povídkového formátu; zejména proto, že dává málo prostoru. Některým příběhům by slušelo trochu více omáčky, jiným zase zkrátka jen větší rozsah, aby nepůsobily uspěchaně. Hned první povídka je ukázkovým příkladem – vyznívá poměrně šedě, jen krátká epizoda, která bez širšího kontextu postrádá kouzlo.

A nyní už něco málo k povídkám samotným. Většinou jsou spíše konzumní a náročného čtenáře ani knižní intelektuály neuspokojí; zjednodušeně řečeno: hrdinové se probíjejí zástupy zombíků s touhou přežít, toť vše. Tu se snaží ujet v autě, tu se ubránit přesile nemrtvých pomocí všeho, co je zrovna po ruce. Některé věci jsou zábavné a splatterpunkově krvavé, některé suché a bez šťávy se snahou spíše o budování atmosféry.

Najdeme i pár komorních dramat odehrávajících se ve stísněném prostoru s minimálním počtem postav. Nahlédneme do myslí oživlých mrtvých a zakusíme kombinaci lásky a smrti. Pokud bych měl vypíchnout pár opravdu zajímavých nápadů, pak by to byla skupina mužů, kteří vzali spravedlnost do vlastních rukou, sledování šíření nákazy z vesmírné stanice, možnost udělat si z nemrtvých lovnou zvěř nebo třeba cvičené opičky v cirkuse. A pokud máte pocit, že jsem toho o obsahu moc neprozradil, berte to jako službu čtenářům, protože právě v objevování oné výše zmíněné rozmanitosti tkví hlavní kouzlo celé knihy.

Možná by se dal nabídnout ještě jeden úhel pohledu. Většina autorů se snaží v rámci svého textu „jen“ odvyprávět krátký, uzavřený příběh. Vcelku chybí povídka s nějakou vyloženě překvapivou pointou, zajímavým dějovým zvratem v závěru, což je trochu škoda. Mohla by celou sbírku ozvláštnit a být oním chybějícím trhákem.

Celkově není Noc oživlých mrtvol žádným literárním skvostem; na druhou stranu od pocty kultovnímu zombie hororu nelze nějaké přehnané ambice očekávat. Svojí úrovní obsažené texty vysoce přesahují fanfikci a uspokojí nejen filmové fandy, ale i méně náročné milovníky zombie hororů. Hlavním tahákem je samozřejmě osoba George Romera v roli spolueditora i autora. Povídky jsou kvalitativně vyrovnané, dobře řemeslně provedené a velmi různorodé. Je třeba ocenit kvalitní editorskou práci, protože řazení nedává při čtení pocit, že čtete „pořád to samé“. Střídají se náměty i pojetí. Zkrátka Maberryho zkušenost je znát. Bohužel, Noc oživlých mrtvol je knihou, kterou si s radostí a chutí přečtete, pobavíte se, užijete si akci a drama, ale dlouhodobě nezanechá hlubší stopu.

  • G. A. Romero, J. Maberry (eds): Noc oživlých mrtvol
  • Omega, 2018
  • Překlad: Kamil Šivák
  • 408 stran, 399 korun
19. února 2019, Martin Bečvář