Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Po zimě občas přichází jaro ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Po zimě občas přichází jaro, kol.: Trpká období (Mýty 5)

kol.: Mýty 05 - Trpká období

Mýtov zažívá radikální změny. Po skončení bitvy s dřevěnými vojáčky je třeba vrátit věci do normálu. Všem tak nastávají trpká období, ve kterých se obyvatelstvo musí vyrovnat s poválečným chaosem. Sněhurka se musí naučit pečovat o své zvlčelé potomstvo a čtvrť zaplaví volební šílenství, jehož následky radikálně změní dosavadní zaběhnutá pravidla.

Domácí nakladatelství Crew vydalo v roce 2014 další z Willinghamových Mýtů, tentokrát pátý díl s názvem Trpká období. A období jsou to skutečně trpká, v ryzím slova smyslu. Nové Mýty navazují přesně tam, kde předchozí fenomenální díl skončil a zobrazují pohádkovou čtvrť bezprostředně po válečných nepokojích. Mýtov už není bezpečným útočištěm, což dává autor svým čtenářům silně pocítit na jeho atmosféře.

Základní dějovou linii tvoří čtyřdílná kapitola s titulním názvem Trpká období, v níž jsme svědky Sněhurčina porodu, jejího odsunu na farmu (domov nepřizpůsobivých, kteří pro svou nelidskou podobu nemohou žít mezi lidmi), voleb a následného předání nejvyšších městských funkcí. Jednotlivé názvy kapitol – Kruté, horké léto; Dlouhý, tvrdý podzim; Temná, smrtící zima a Než přišlo jaro – samy dokazují, že Mýtov ještě nemá zdaleka vyhráno a bude chvíli trvat, než se v něm budou zase lidé cítit bezpečně.

Hlavní dějovou linii doplňují dva epizodní příběhy s kresbou hostujícího Tonyho Akinse, jenž na pár chvil vystřídal zaběhnutého Marka Buckinghama. V úvodní lehce humorné kapitole se proto společně se Zhýralou Popelkou podíváme do Paříže a ve Válečných příbězích nechá Willingham čtenáře nahlédnout do vlčí minulosti. Wolfi v nich sehraje významnou roli v druhé světové válce a jeho dobrodružství, využívající prvků klasické fantastické literatury, jistě upomene na řadu dalších komiksových příběhů a postav.

Willinghamovy páté Mýty jsou o poznání klidnější. Podobně jako jeho postavy, jako by se i Bill Willingham vyrovnával s událostmi předchozího dílu a po velkolepé bitvě přichází se zřetelně umírněnějším příběhem. Bohužel pro něj ani zdaleka ne tak výborným. Děj se místy příliš vleče a epizodická dobrodružství tomu nepomáhají. Trpká období nejsou ani zdaleka tak ucelená, kompozičně propracovaná a vyrovnaná a neprovází je stejně působivá gradace děje, jako tomu bylo u Pochodu dřevěných vojáčků. Trpká období představují spíše jakousi výplň mezi předchozím a následujícím dílem. Jako by na ně připadla funkce nutného zla, kterému se žádný autor nevyhne. Postrádají zřetelnou zápletku a zobrazují pouze ty události, které bylo nevyhnutelně nutné ukázat, abychom se v ději posunuli o krok dál. V Mýtovské sérii představují Trpká období výrazné zpomalení.

To ale neznamená, že by na nových Mýtech nebylo co obdivovat. I přes pomalejší děj a menší roztříštěnost je pátý díl opět stejně hypnoticky působivý. Obrazy ze života dvou nejoblíbenějších postav série, Wolfiho a Sněhurky, jistě každého fanouška potěší a závěrečná, až dojemná pointa, rozhodně nejednoho čtenáře překvapí. Domovina, v pořadí již šestý díl série, by měl v nakladatelství Crew vyjít na podzim roku 2014.

  • kol.: Trpká období (Mýty 5)
  • Crew, 2014
  • překlad: Ľudovít Plata
  • obálka: James Jean
  • 168 stran, 439 Kč (v e-shopu Fantasye již za 395 Kč)
27. června 2014, Jana Balharová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mýty 05 - Trpká období

Mýty 05 - Trpká období
Vložit do pytle na zboží  Koupit 439 Kč 395 Kč