Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Plameny hvězd, Martin Šust (ed.)

Šust - Plameny hvězd

Antologie Plameny hvězd je druhým titulem v laserovské edici New space opera, kterou řídí Martin Šust. Zhruba pětisetstránkovou, na pohled velmi sympatickou knihu zaplnil sedmi povídkami, v několika případech spíše novelami, medailónky autorů, svým průvodním slovem – a překvapivě předmluvou z pera jednoho z nejpovolanějších, Alastaira Reynoldse.
Nejprve ke všem dílům obecně. Co mají společného? – fakt, že jde o science fiction v tom nejpoctivějším slova smyslu, mající svůj niterný základ někde ve zlatém věku žánru, současně však obohacenou literárními zkušenostmi a trendy, které se ve vědecké fantastice objevovaly po několik dalších desetiletí. V jednom kotli zde klokotají ingredience, jako je svět – vesmír, naše porozumění jeho zákonitostem, naše porozumění sobě samým, naše živočišnost a vše, co s ní souvisí. Tento koktejl je mnohem bohatší, než jsme byli zvyklí u starších děl, a díky němu příběhy v antologii působí mnohem důvěryhodněji, moderněji a naprosto přirozeně, až má čtenář pocit, že nečte fikci, ale něco, co se doopravdy odehrálo. Autoři většinou zvolili styl klasického vyprávění, bez stylistických či formálních experimentů, což ještě víc zrealističtilo výsledný dojem.

Paul McAuley: Moře změn, s nestvůrami
Tvorbu Paula McAuleyho znám jen z románu Fairyland, který ve mně zanechal smíšený dojem, utápěl jsem se v něm v přílišné chaotičnosti, nadbytečné akčnosti. Proto jsem byl příjemně překvapen, jak dokáže zatáhnout čtenáře do svého světa civilním, téměř pomalým vyprávěním. Příběh profesionální lovkyně umělých stvůr v mořích Europy, pozůstatků meziplanetární války, je téměř klasický, ale drobné střípky troušených informací přibližujících celé univerzum jsou naprosto fascinující. A všednost celého pohledu předkládaného autorem – na zabíjení biologických nestvůr živících se uhlovodíky není nic heroického – ale člověk přitom může snadno umřít, zvlášť, když nemá všechny potřebné informace. A optimistická tečka na závěr vyvolá lehký, toužebný úsměv, kdy si člověk přeje, aby to tak nějak jednou doopravdy bylo.

Eric Brown: Cesta za nadějí
Při spatření tohoto jména se mi před očima okamžitě objevil česky nedávno vydaný román Newyorské noci, detektivní příběh z blízké a nepříliš optimistické budoucnosti. Cesta za nadějí je o problémech mezihvězdné expedice, kde poškození umělé inteligence vyvolá nepředvídané změny v hardwaru lodi. Ze všech prací v antologii se tato nejvíce blíží klasickému dobrodružnému příběhu. Víc než peripetie, které museli řešit hlavní hrdinové, mě však zaujaly skutečnosti, které je způsobily. Ty ale autorovi sloužily jen k nastartování dobrodružné fáze. Cesta za nadějí je dobrý science fiction příběh, ale tady má příliš silnou konkurenci, aby vynikla.

Alastair Reynolds: Za bariérou v Orlu
Alastair Reynolds je hlavním představitelem, a z mého pohledu vrcholným představitelem laviny New space opery. U nás už je dobře znám a populární díky svému zmarovskému cyklu s Odhaleným vesmírem v čele. Jestli až dosud u něj čtenář mohl mít pocit, že jeho hrdinové jsou dáni jen sumou informací do nich vložených a postrádají lidské vlastnosti, tady bude příjemně překvapen. Reynolds nás sevřenou formou seznamuje s osudem kapitána posádky nákladní kosmické lodi, který zabloudil při cestování tunelovým systémem umožňujícím pohyb mezi hvězdami. Už od prvních vět tušíme, že něco je špatně, ale to, jak moc je něco špatně, vyplouvá na povrch s dráždivou a zlověstnou pomalostí a čtenář s nešťastníky postiženými nepřízní pravděpodobností velmi soucítí. Reynolds psychologii obyčejného člověka postavil do kontrastu s ohromností a nevyzpytatelností univerza a výsledek je výtečný.

Charles Stross: Jaderná propast
Strosse u nás známe zejména z povídek v Ikarii, kde ohromuje svým vizionářstvím, bizarními nápady a komplikovanými konstrukcemi světů – které však dobře fungují. Jádrem novely v této knize je úžasný, do detailů dovedený nápad přenosu celého lidstva a části vesmíru na plochý disk o hmotnosti miliónů sluncí. Z takového disku se špatně odlétá a svět ve 2D je pro lidstvo nekonečný a nepoznatelný. A jsou lidé opravdu lidmi? Nejsou pouhými digitálními projekcemi původní vzorů? A proč k tomu vlastně došlo? Odpovědi nejsou servírovány na podnose, ale čtenář si je musí najít sám.

Neal Asher: Konstruktér
V této novele, podle medailónku Martina Šusta patřící k jeho rané tvorbě, se Asher představuje ve formě předznamenávající jeho další úspěšný počin – Stahovače. Ocitáme se v runsiblovém univerzu a potkáváme se se stvořením, jemuž i umělé inteligence řídící lidský svět možná nejsou rovnocennými partnery. V příběhu plném bizarních nápadů se už skrývají pro Ashera typické zárodky hravosti, které mění čtení jeho děl v požitek.

Ken MacLeod: Soulad vyšších sfér
Práce tohoto autora patří k nejkratším textům v celé sbírce a zabývá se konfliktem přístupu ke světu skrze víru, a skrze racionální poznávání. Závěrečná pointa donutí k zamyšlení a současně dokáže vykouzlit pobavený, laskavý úsměv. Samozřejmě, záleží na přístupu čtenáře ke světu a na míře jeho osobní tolerance.

Stephen Baxter: Mayflower II
Baxter je u nás dobře známý a u milovníků hard science fiction oblíbený například romány Vor, Prstenec, Proud a dalšími. Zde pozornost zaměřil na představu generační kosmické lodi, která svou pouť nepočítá na století, ale tisíciletí a více. Po počáteční chaotické expozici začíná chirurgickým skalpelem před čtenáři vyřezávat svou puristickou představu osudů malé části lidstva odsouzené k věčné izolaci. Čím víc se vypravěč ve svém líčení vzdaluje postoji člověka a ztrácí svou lidskost, tím emocionálněji celá kresba působí. Čtenář nemusí souhlasit s autorovou představou „evoluce“ v tak pro člověka nepřirozených podmínkách, ale může se jí kochat, obdivovat ji a znovu se oddávat ochromení z rozměrů vesmíru, které se vymykají našim zkušenostním měřítkům. Tuhle práci řadím k Baxterovým nejlepším (tedy z těch, jež znám).

Plameny hvězd patří mezi výtečně vyvážené antologie a každý čtenář, který má ve výše uvedeném výčtu nějakého svého oblíbeného autora, po ní může sáhnout bez obav, že by ho ostatní zklamali. Průvodní slovo a obsažné medailónky autorů jsou vynikajícím bonusem navíc.

  • Martin Šust (ed.): Plameny hvězd
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2007
  • přeložil: kolektiv překladatelů
  • obálka: Edward Miller
  • 480 stran / 279 Kč
3. dubna 2007, Miroslav Žamboch

Diskuze k článku

Ad Plameny hvězd
Halexamendios - 03. 04. 2007 17:38

Miro, mame to chapat tak, ze tvuj dalsi roman bude scifarna? Nu, nebylo by to na skodu. Lepsi jak michani scifi a fantasy dohromady...
Jsem teprve u Neala Ashera, ale i tak je tahle sbí...
het2 - 04. 04. 2007 13:52

Jsem teprve u Neala Ashera, ale i tak je tahle sbírka IMHO jedna z nejlepších za posledních X let...Reynoldsova povídka je naprosto úchvatná a přesně jak MŽ píše v recenzi na autora nezvykle "lidská". nevím proč, ale pořád jsem si při čtení vzpomínal na jednu z kratších povídek A.C.Clarka, jejíž jméno si už nepmatuji, ale myslím, že vyšla ve Třetí planetě...Charlie Stross je taky perfektní...

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Plameny hvězd

Plameny hvězd
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč