Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Petr Schink vylévá americkou krev nadmíru dobře. A ve velkých kýblech, Petr Schink: Vylévání krve

Schink Petr: Vylévání krve

Petr Schink se na českou fantastickou literární scénu vrací po roce opět silnější, tentokrát už ne se sbírkou povídek (jakkoli úzce propojených), ale s plnohodnotným kvalitním románem.

Domácí spisovatel Petr Schink má několik spisovatelských poloh od steampunkové (Století páry) až po americky gangsterskou. A právě gangstery a Ameriku si vybral pro svého hrdinu Charlieho Parkera, syna jižanského soudce, který v povídkové sbírce Špinavá práce korzoval ulicemi Los Angeles a sjížděl se ve své alternativní verzi USA 50. let, v níž jsou možné trochu jiné věci, než za vlády presidenta Eisenhowera, aerosolovou drogou. Na cestě z Kalifornie za větším štěstím ho snad osud, snad nostalgie, zavedou do jeho rodného městečka, aby – když už nic jiného – alespoň viděl svého otce.

Přečtěte si EXKLUZIVNÍ UKÁZKU Z VYLÉVÁNÍ KRVE

Ale protože autorem je právě Petr Schink, nekoná se žádná vřelé rodinné setkání, ani návrat do malebného domova, který zůstal celé roky stejný. Naopak, se Saint Joan to jde čím dál tím víc od desíti k pěti a chudák Charlie už musí záhy přistoupit k nevyhnutelnému, k Vylévání krve. Blondýnka v červené sukni a vynalézavě zkonstruovaný mechanismus s lidským mozkem, oba zvěčnění na stylové Doležálkově obálce, jsou už jen inventář příběhu.

Naštěstí, nová kniha z rozjíždějící se fantastické produkce nakladatelství Epocha už zdálky na všechny zúčastněné křičí, že se jedná o akční, akční a ještě jednou akční čtivo, kde krev a střelné zbraně jsou standardním základem každé stránky. Takže snad není třeba případnému fanouškovi epické tolkienovské fantasy připomínat, že tady jeho štěstí nekvete. Přesto, drsné akce je na třech stech stránkách skoro tolik, že se může čtenáři časem přejíst. Na druhou stranu, ta akce je napsána kvalitně, a pokud ji člověk bude číst po dopravních prostředcích, neprohloupí.

Autor si se svým příběhem dal práci, vypráví ho ich-formou z pohledu silného charakteru hlavního hrdiny, který jako správný hrdina akčních příběhů přechází z jedné krize do druhé, až si člověk chvíli říká, jestli je tempo jeho eskapád vůbec fyzicky zvladatelné. Úrovňový příběh navíc prolínají zpřeházené flashbacky do Charlieho minulosti, které tak nejen prokreslují jeho charakter, ale i objasňují, proč se se Saint Joan stalo to, co se s ním stalo, a jako bonus ještě ukazují bolestný kontrast mezi dobou, kdy to ještě bylo jakž takž v pořádku a dobou, kdy už to všechno šlo prostě do háje.

Schinkova vize alternativního Jihu je drsná, naturalistická a udeří každého čtenáře ocelovou pěstí. Postavy nejsou ani černé, ani bílé, ale spíš všechny stejně temnošedé, každá odpovědná za všechny své hříchy. Z jeho románu je vidět, že jako autor už Schink dostatečně vyzrál a dokáže o svého čtenáře kvalitně pečovat – a to není řeč jen o pečlivě vybroušených úderných hláškách, na něž má spisovatel čas i v té nejtřesknější akci. Přestože mnozí možná budou i nadále tvrdit, že jádro Schinkovy tvorby bude stále spočívat v povídkách, Vyléváním krve autor dokázal, že toho zvládne mnohem víc.

Petr Schink v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1979 v Ostravě.
  2. Upozornil na sebe především v povídkové soutěži Ikaros, svými texty v tehdejším časopise Ikarie a svou první vydanou knihou Špinavá práce, jejímž hrdinou je právě Charlie Parker.
  3. V roce 2006 se jako osmý zapojil do projektu John Francis Kovář se svým svazkem Kalibr .45, zasazeném do prostředí Divokého Západu.
  4. V roce 2010 vydal knihu Století páry s neméně drsným hrdinou, pistolníkem, nájemným ochráncem i zabíječem nestvůr Fastyngerem van Hautenem. Na rozdíl od ostatních knih se tato však odehrává ve steampunkovém prostředí a patří mezi autorovy čtenářsky nejúspěšnější.
  5. Schinkova nejnovější kniha Vylévání krve se měla původně jmenovat Návrat ztraceného syna. Přejmenována byla zřejmě proto, že o krev tam jde ještě o něco více, než o rodinné shledání.
16. října 2011, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vylévání krve

Vylévání krve
259 Kč 233 Kč