Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Patricia Briggs pluje na romantické vlně až k evropským legendám ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Patricia Briggs pluje na romantické vlně až k evropským legendám, Patricia Briggs: Loviště (Alfa a Omega 2)

Briggs Patricia: Loviště

Dohody mezi vlkodlačími smečkami se neuzavírají jednoduše, obzvlášť když se sejde několik alfů a žádný nechce sklonit hlavu. Nastává boj o dominanci, o to, kdo má větší kuráž a kdo si označkuje větší rajón. Patricia Briggs se v seattleském Lovišti zavrtává do vlkodlačí politiky a připomene nejednu legendu.

Marok Bran, vládce severoamerických vlkodlaků, odmítá, aby se jeho vlci nadále stávali oběťmi vydírání, a rozhodne se vyjít s existencí vlkodlaků na světlo, stejně jako to před pár desítkami let provedli fae. Jelikož tento čin bude mít dopad na životy všech, kteří občas pobíhají ve vlčí kůži, i na jejich blízké, zamýšlí Bran svůj záměr nejprve přednést na konferenci alfů v Seattlu. Na naléhání Charlese se ale schůzky neúčastní osobně a nechává se zastoupit obávaným synem, jehož doprovází mladá Anna.

Tyto dva protagonisty už čtenáři znají z knihy Štvanice, mrazivého příběhu, v němž roztálo srdce zabijáka Charlese a rozkvetla jeho láska k vystrašené Anně. Ta představuje vzácnou omegu, která má moc uklidnit bouřlivé emoce nejen mezi vlkodlaky. Pár, jenž je spolu necelý měsíc, prodělává další zkoušku důvěry a oddanosti, jež pro ně vzhledem k minulosti není jednoduchá.

Loviště není jen milostným příběhem čerstvě zaláskované vlčí dvojice, jak by se mohlo z výše uvedeného zdát. Autorka Patricia Briggs, známá především svou sérií o automechaničce Mercedes Thompsonové, do jejíhož výborně vymyšleného a barvitého světa je spin-off Alfa a Omega zasazen, totiž svým hrdinům nastavěla do cesty řadu překážek. A tak si budou muset dávat pozor nejen na tajemnou, mocnou vodní fae a soupeřící evropské vlkodlaky, ale čelit také pokusům o zabití a přijít na to, proč by upíři chtěli unést Annu.

Patricia Briggs v pěti bodech

  • * 1965 v Montaně, USA, vystudovala dějepis a němčinu.
  • Její první román Masques (1993) se nesetkal s příznivou odezvou u kritiky a málem znamenal konec Patriciiny kariéry. V roce 1995 následovala kniha Steal the Dragon (1995, č. Riallina hra, FANTOM Print, 2003), která se jako první dostala i k českým čtenářům.
  • Teprve sérií o automechaničce Mercedes Thompsonové, v níž opustila vody klasické fantasy a vrhla se na urban fantasy, se Briggsová dostala na žebříček bestsellerů New York Times. Série dosáhla už šesti dílů – Moon Called (2006, č. Měsíční píseň, FANTOM Print, 2009), Blood Bound (2007, č. Krevní pouto, FANTOM Print, 2010), Iron Kissed (2008, č. Železný polibek, FANTOM Print, 2010), Bone Crossed (2009, č. Zkřížené hnáty, FANTOM Print, 2011), Silver Borne (2010, č. Stříbrná relikvie, FANTOM Print, 2011), River Marked (2011, č. Říční znamení, FANTOM Print; 2011) a sedmý Frost Burned je připravován na rok 2013.
  • Ve stejném světě jako Mercy Thompsonová se odehrává i další úspěšná série Alfa & Omega, která sleduje příběhy druhého marokova syna, Charlese, a jeho družky Anny a čítá prozatím tři díly: Cry Wolf (2008, č. Štvanice, FANTOM Print; 2012), Hunting Ground (2009, č. Loviště, FANTOM Print, 2012) a Fair Game (2012; připravuje FANTOM Print) a povídku ve sbírce On the Prowl (česky vyšlo jako součást knihy Štvanice).
  • Volný čas tráví Patricia s rodinou a koňmi.

Autorka do příběhu zakomponovala dvě evropské legendy: jednak známou artušovskou, jednak francouzskou o bestii z Gévaudanu. Nejde tak do hloubky jako třeba Markus Heitz v knize Ritus, zato ovšem vykresluje Jeana Chastela v překvapivých barvách. Arthur/Artuš vedle něj působí jako trochu zbytečná, neoriginální berlička, bez níž by se příběh obešel a žádnou újmu neutrpěl.

Patricia Briggs klasicky graduje napětí, sází na věcné dialogy i umně splétá a rozplétá detektivní zápletku. Především ale seznamuje čtenáře blíže s charaktery ústřední dvojice. Přestože nepitvá nitro Charlese a Anny na malinkaté kousíčky a neobtěžuje sáhodlouhými úvahami, ani x-stránkovými postelovými dobrodružstvími, s vyprávěním v třetí osobě dosahuje toho, že člověk má pocit, že ví, jak se tihle dva zachovají v různých situacích. Po dvou nijak extra dlouhých knihách tyhle hrdiny zná čtenář skrznaskrz. Bohužel to neplatí u jejich protivníků, kde docela předvídatelně nelze dát na první dojem, a tak čtenář brzy tuší, odkud vítr fouká.

Loviště je čtivým romanticko-detektivním příběhem, který čtenář spolkne jako chutnou jednohubku, po níž by si dal přídavek, ať už by vyprávěl o čím dál odvážnější Anně, nebo čím dál otevřenějším Charlesovi. Nebo možná o stále tajemném Branovi, anebo snad znovu o tvrdohlavé Mercy. Ať už si člověk oblíbil kteroukoli z postav usměvavé milé dámy Patricie Briggs, je jisté, že si o ní rád přečte něco dalšího. Patty o svých postavách píše a mluví s láskou jako o skutečných bytostech, což je zřejmě důvod, proč o nich tak rádi čteme. Nový díl bude k dostání snad již příští rok.

  • Briggs, Patricia: Loviště (Alfa a Omega 2)
  • FANTOM Print, 2012
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Daniel Dos Santos
  • 256 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye za 233 Kč)
15. prosince 2012, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Alfa & Omega 2 - Loviště

Alfa & Omega 2 - Loviště
Vložit do pytle na zboží  Koupit   259 Kč