Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Pasažérka – vydejte se na plavbu skrz časoprostor! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Pasažérka – vydejte se na plavbu skrz časoprostor!, Alexandra Brackenová: Pasažérka

alexandra-brackenova-pasazerka

Etta Spencerová je velice talentovaná mladá houslistka, kterou právě čeká její velký debut na půdě muzea, kde je zaměstnaná její matka. Děvče by nerado maminku zklamalo, vždyť jí obětovala tolik svého volného času. Nicméně Etta trénovala pilně celé hodiny, ba dokonce dny, takže co by se asi tak mohlo stát? Určitě bude skvělá!

Jenže osud k dívence není milosrdný a sotva zahájí své vystoupení, ozvou se odněkud z dáli podivné zvuky, které děvčeti drásají uši. Co je však ještě podivnější, je fakt, že nikdo jiný tohle kvílení neslyší, tedy téměř nikdo. Neznámé černovlasé děvče ji ujistí, že podivné tóniny také slyší, dokonce ji nabídne pomoc s hledáním věci, jež je vydává.

Avšak neskonalá zvídavost přivede Heryettu, které se přezdívá Etta, do potíží. Ono nemilé „pištění“ je totiž ve skutečnosti zvuk brány, která dokáže ty, jež oplývají zvláštním nadáním přenést v čase a prostoru. A tak se nic netušící dívka zčistajasna probudí na pohupujícím se korábu uprostřed atlantického oceánu. Jenže jak se sem vlastně dostala? Existuje vůbec cesta zpátky domů? A kdo jsou její tajemní únosci? Co po ní chtějí?

Pokud jste příznivci knih s tématikou cestování v čase, tak budete z Pasažérky zcela jistě nadšení. Kniha se v mnohém podobá německé trilogii Drahokamy od Kerstin Gier, jen s tím rozdílem, že se jedná o dobrodružnější a napínavější kousek.

Příběh vás zavede vskutku do zajímavých končin – spolu s pilotními postavami navštívíte Angoru, Damašek, Palmiru, ale třeba i válečný Londýn. Zkrátka o objevování nových míst tu rozhodně nouze nebude. Autorka si navíc se všemi lokalitami opravdu vyhrála, a tak budete mít nejednou pocit, jako byste skutečně cestovali časoprostorem po boku hlavních hrdinů.

Jediným malým nedostatkem celé knížky je tak trochu pomalejší rozjezd, kdy se dobrou čtvrtinu knihy nic moc neděje. Vlastně se pouze seznamujete se světem kolem, odhalujete dávné spory mezi rody cestovatelů a řešíte dilema, jenž se Ettě honí neustále hlavou.

Alexandra Brackenová ve čtyřech bodech

  1. Narodila se a vyrůstala v Arizoně, kvůli studiu se však byla nucena přestěhovat do Virginie
  2. V současnosti žije v New Yorku
  3. Sama o sobě tvrdí, že má malý byt, který je však plný knih
  4. Čeští čtenáři jí poznali díky románu Pasažérka, který u nás vydalo nakladatelství Co­oBoo

I přes tento drobný vroubek však doporučuji u čtení vytrvat, protože vás děj zcela pohltí, dokonce nebudete moci tuhle bichli ani odložit. Navíc všechny ty detaily, které spisovatelka na počátku svého vyprávění odhaluje, začnou postupně dávat smysl a budou klíčové pro další vývoj situace.

První díl téhle nové fantaskní duologie od Alexandry Brackenové nelze než vřele doporučit, protože tenhle literární skvost by neměl chybět v knihovničce žádného milovníka tohoto žánru. Na místě je i velká zvědavost, jak se celý děj bude vyvíjet, protože jak se zdá, spisovatelka pro nás má v rukávu ještě nejedno eso.

  • Alexandra Brackenová: Pasažérka
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Magdalena Stárková
  • 408 stran, 329 Kč
24. prosince 2016, Anastasja Vištalová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).