Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ospalá díra: Ichabod Crane se probouzí do špatné časové roviny, aby zabránil apokalypse, Keith R. A. DeCandido: Ospalá díra - Děti revoluce

DeCandido Keith R. A.: Ospalá díra 1 - Děti revoluce

Co je mrtvé, by mělo mrtvé zůstat – nicméně Ichabod Crane je až příliš živoucím důkazem, že se někde stala chyba. Probudit se z mrtvých je dost velký šok, ale probudit se o více než 200 let později do nové doby je moc i na otrlého vojáka.

Crane umírá roku 1781 v bitvě za nezávislost amerických kolonií. Náhle však procitá do současného světa, aby společně s novým spojencem, poručíkem Millsovou, zabránil apokalypse. Klíčem k vítězství jsou vojenské artefakty, Kongresové kříže. Dokáže je Crane s Millsovou najít dřív, než jejich protivníci? Zvítězí dobro nad zlem, nebo bude svět uvržen do věčného zatracení?

Keith Decandido v pěti bodech

  1. Narodil se v newyorském Bronxu.
  2. Na kontě má několik desítek knih inspirovaných seriály nebo filmy z prostředí sci-fi a fantasy.
  3. Nejvíc jeho novel je o Star Treku.
  4. Po dokončení studia pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích.
  5. Psaní se začal věnovat ve svých pětadvaceti letech.

Kniha je inspirována úspěšným televizním seriálem stanice Fox. Zajímavostí je, že příběh se odehrává mezi epizodou Golem a Schránka. Pro čtenáře, kteří jsou tímto seriálem nepolíbeni, se může příběh zdát zmatený a nedostatečně vysvětlený, což vede k otázce:

Co si můžou užít čtenáři bez znalosti seriálu?

Knihu lze vnímat jako jednorázový příběh klasického boje dobra a zla, se sympatickým hlavním hrdinou. Crane v současném světě působí nesmírně komicky – jeho neznalost moderní techniky, vznešená mluva a gesta dodávají knize punc vtipnosti. I přesto, že hlavním prvkem je katastrofický scénář, který by nastal v případě prohry hrdinů, originalita a čtivost je vystavěna právě na groteskně působící postavě Ichaboda.

Jedním ze znamení nadcházející apokalypsy jsou bezesporu úzké džíny. – Ichabod Crane

Děj je vyprávěn z pohledu třetí osoby, což přidává příběhu důležitý dílek, který zapadá do skládačky k ucelenému, komplexnímu příběhu. Čtenář má nejen možnost sledovat postup hlavních hrdinů, ale stejně tak může nahlédnout i na odvrácenou stranu – nepřátel, usilujících o konec světa takového, jaký jej známe.

Autor také brilantně propojil fikci s reálnou historií. Často se objevují flashbacky Ichabodových vzpomínek na dobu, než byl oživen, v nichž kniha poodhaluje oponu událostí amerických dějin, zejména období války za nezávislost.

Děj nepostrádá spád, nicméně nabízí oddychové odbočky k jednotlivým postavám. I přesto autor drží relativně stručnou linku, která neodvratně přibližuje konec. Tři sta stránek proto uteče rychleji, než by se zdálo. Obecně lze doporučit Ospalou díru: Děti Revoluce čtenářům, kteří zároveň viděli pár epizod seriálu. Jako doplňková kniha k seriálovému zpracování funguje svazek skvěle. Pro ty, jež seriálovou adaptaci nesledují, se však kniha může ztratit v záplavě průměrných kousků, což by byla škoda.

27. července 2015, Lýdie Hochmanová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ospalá díra 1 - Děti revoluce

Ospalá díra 1 - Děti revoluce
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč