Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Oslnivá čepel: Když umírá arcimág ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Oslnivá čepel: Když umírá arcimág, Brent Weeks: Oslnivá čepel (Světlonoš 2)

Weeks Brent: Světlonoš 2 - Oslnivá čepel

Sedm satrapií se musí připravovat na válku. Barevný princ se svou armádou padlých mágů slibuje zničit stávající prohnilý řád a vrátit se ke starým bohům. Tento proces samozřejmě povede k nevyhnutelným ztrátám na životech, a to nejen z řad kněžích a teologů. Gavina tak čeká velmi nebezpečná a pravděpodobně též krátká budoucnost.

Navzdory prohrané bitvě o Garriston a pokusu rebelů o atentát je Gavin Guile zatím stále ještě arcimág. To se ovšem může poměrně rychle změnit. Záhy po bitvě totiž ztratil schopnost zhmotňovat modrou. Arcimágova povinnost udržovat rovnováhu barev byla tím pádem narušena. Modrá se vymkla kontrole, koncentruje se na jednom místě a přitahuje padlé barvomágy. Jestli nebudou včas zastaveni, mohou svými činy přivést na svět jednoho ze sedmi starých bohů a značně tak usnadnit Barevnému princi realizaci jeho plánů. Navíc se některé satrapie zdráhají zahájit tažení proti rebelům, které zdaleka nepovažují za přílišnou hrozbu. Gavin bude potřebovat nějaký geniální plán, nebo nehorázné štěstí, aby satrapie ochránil před katastrofou.

Povstání Barevného prince je navzdory všem proklamacím jen pokusem uzurpovat si moc na úkor stávajícího establishmentu. Hlavní myšlenkou sice zůstává svoboda volby, nicméně jde o volbu mezi poslušností, nebo jistou smrtí. Snahy Gavinova lehce nemotorného a ne zrovna sportovně založeného syna dostat se mezi elitní jednotku Černé stráže vypadají realisticky a i zdánlivě jasný výsledek (z pozice stereotypů) je umně maskován napínavým vyprávěním.

Brent Weeks v pěti bodech

  1. Narodil se 7. března 1977 v Montaně.
  2. Záhy po absolvování Hillsdale College se začal věnovat literatuře.
  3. Debutoval trilogií Noční anděl, která nyní začíná vycházet i v komiksové podobě.
  4. Třetí díl série Světlonoš vyšel v USA 26. srpna 2014.
  5. V současné době žije se svou ženou v Oregonu.

První kniha nebyla pouhým seznámením se s prostředím a reáliemi tohoto barevného světa, přesto její tempo nelze označit za překotné. Děj Oslnivé čepele, postavený na již známých reáliích, se může soustředit na hlavní problémy postav. Těm navíc Brent Weeks tentokrát dovolí poodhalit mnohem víc ze své minulosti a tím pádem prozradit pravou motivaci pro některé své činy. Arcimágova levobočka pak spisovatel použije velmi typicky pro zpřístupnění detailnější teorie fungování magie barev, činí tak ovšem s ohledem na čtenářovu pozornost. Nikdy se proto nestane, že by se děj zvrhnul v akademickou přednášku.

Zpracování některých klasických částí zápletky sice občas trochu hraje na nervy čtenářům navyklým na určitý stereotyp, ale v konečném důsledku působí originálně a vtipně. Důležitou roli zde hraje právě ono nenaplněné očekávání a asi nejpřekvapivější jsou osudy arcimágova bratra, jenž strávil posledních šestnáct let pokusy utéct z důmyslně vytvořeného vězení. Najdou-li se vůbec nějaké sporné okamžiky připomínající na první pohled spíš autorovu snahu dovést děj do určitého bodu, dají se většinou snadno obhájit (například Gavinovy občasné výbuchy hněvu způsobené ztrátou modré, symbolem pro chladnou logiku).

Oslnivá čepel je napínavým pokračováním zajímavé fantasy s originálním pohledem na magii. Díky autorovu neotřelému přístupu k tradičním prvkům vyprávění se nelze navíc příliš spoléhat na odhady, jak by to celé mělo dopadnout. Nezbývá tedy nic jiného než počkat si na pokračování.

  • Brent Weeks: Oslnivá čepel (Světlonoš 2)
  • FANTOM Print, 2014
  • překlad: Petra Kubašková
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 640 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 279 Kč)
2. listopadu 2014, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Světlonoš 2 - Oslnivá čepel

Světlonoš 2 - Oslnivá čepel
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 199 Kč