Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, z technických důvodů bude pražská Fantasya uzavřena až do odvolání. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Okovy války drtí Jakea a jeho přátele stále silněji, ale třeba jim pomůže výlet za nepřátelskou linii, Larry Correia: Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)

Correia Larry: Grimnoirské kroniky 3 -Okovy války

Problémy Grimnoiru i ostatních Aktivních se stupňují. Záměr označit je a koncentrovat na jednom místě podporuje i prezident Roosevelt. Sullivan a jeho kolegové se snaží přesvědčit starší o Nepřítelově existenci i o hrozbě Stopařů. Málokdo však poslouchá a téměř nikdo nevěří. Jakeovci se nakonec musejí rozdělit, aby splnili sebevražedný úkol. Někteří zůstávají a čelí útokům politiků, Zvedák s většinou bojovníků se na supervzducholodi plaví k Impériu.

Populární autor skvělé urban a military fantasy, Larry Correia, své ctitele již ve třetím svazku akční noir série Grimnoirské kroniky pozval do trochu jiné pozemské reality první poloviny 20. století. Do světa, ve kterém se v lidech probudila magie a mezi obyčejnými človíčky žijí také Aktivní, nadaní pro většinu nepochopitelnými silami. O ty se s nimi podělila Magie prchající vesmírem před Nepřítelem, který ji chce pozřít a vyplenit náš svět jako všechny předchozí.

Čtenáři se v Okovech války znovu přivítají s oblíbenými hrdiny, kteří přes všechny nepříjemnosti stále bojují za záchranu světa, ať se mu to líbí nebo ne. Šiky nepřátel Zvedáka Jakea Sullivana, Léčitelky Jane, Hybatele Francise, Přízraku Heinricha, Řečníka Daniela, lovce Lance, vynálezce Johna Browninga i Cestovatelky Faye se rozšiřují o zástupy Američanů i některých grimnoirských starších. Získali však také množství nečekaných spojenců – Železného imperiálního gardistu Torua, vzdušné piráty nebo přitažlivou Soudkyni.

Boj o Magii i budoucnost lidstva se blíží ke grandióznímu fi­nále

Trable, které se na Jakea Sullivana a jeho lidi hrnou, měly být dávno vyřešené, jenže se ještě zhoršily. Imperiální kancléř nežije, ale jeho místo obsadil dvojník. Stopaři Nepřítele se objeví co nevidět, ale téměř nikdo tomu nevěří. Organizace usilující o zmapování Aktivních se zdiskreditovala, ale jejich plánům začal fandit prezident. Přes zásluhy magiků v nich mnozí vidí nebezpečí, nebo jsou alespoň považováni za nevyužitý vojenský potenciál.

A za těchto okolností se Jakeovci ještě musejí rozdělit. Francis s Danem i Jane zůstávají a čelí politikům, a třebaže magnát přichází o postavení, dokázal pro Jakea a jeho přátele vyrobit ultramoderní vzducholoď. Další opouštějí výbušnou atmosféru a na létajícím místě s nejvychytanějšími vynálezy, nejchytřejšími mozky a navrch spoustou šílenců, směřují vstříc Impériu. Tam doufají nalézt stroj na zaměření Nepřítele.

Zatímco Sullivan, nebeští piráti, přesvědčení grimnoirští a dočasní spojenci, čelí vzdušným nástrahám, domněle mrtvá Faye putuje na ještě vražednější a chladnější místo. V srdci Berlína má vyslechnout jednu speciální zombii.

Konec světa na spadnutí

Realita v sérii Grimnoirské kroniky se naší skutečné historii dost blíží, přesto se zde některé události odehrávají kapku jinak a někteří lidé ve skutečnosti nejsou tím, kým by dle oficiálních dějin být měli. Všechny změny v této sérii však umocňují pobavení milovníků fantastiky, vymazlené magie i akční a napínavé jízdy, což čtenáři jistě kvitují s velkým potěšením.

Okovy války nechají milovníky fantastiky znovu se vžít do událostí v meziválečném světě, ale v poněkud jiném pojetí. Proměny má na svědomí Magie, která se na Zemi pěkně zabydlela a tvoří zde své šampiony pro boj se slídily Nepřítele, který ji hledá. Mezi tyto magické bojovníky patří zejména členové Temného oceánu Okuby Tokugawy – nipponské organizace založené k ochraně Magie a tím i Země před vesmírným dravcem a jeho pátrači.

Larry Correia v pěti bodech

  1. Larry Correia (*1977) žije s rodinou v Utahu v USA. Aktuálně již jen píše, ale živil se i jako účetní, instruktor střelby, krátce pracoval pro FBI a vlastnil obchod se zbraněmi.
  2. Je známý hlavně military fantasy cyklem Lovci monster, jehož první díl vydal v roce 2007 samonákladem po několikerých odmítnutích vydavatelů a kniha se záhy stala bestsellerem.
  3. Kromě první série (přeložena do 7 jazyků) vydal i cyklus Grimnoirské kroniky a Dead Six – zatím napsal přes 10 románů i antologií, z nichž některé jsou převedené v audioknihy.
  4. Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě (zde se učil střílet, protože malých škůdců se jinak nedalo zbavit), jako dítě rád četl romány T. Brookse, R. E. Feista nebo D. Eddingse.
  5. Na univerzitě se dal k mormonům, pracoval jako dobrovolník v Alabamě a na americkém jihu se mu zalíbilo – což je důvod, proč tam umístil děj první knihy Lovců monster.

Všichni obránci však pomalu ztrácejí víru v existenci těchto Stopařů a „nesmrtelnost“ kancléře s jeho přesvědčivými vystoupeními nepomáhají. Dalším šampionem by se mohl stát nový Provázaný, tedy pokud by si zachoval rozum a morálku, jenomže tomu pro změnu dělají problémy Grimové. Stopaři však jsou stále reálnější. První z nich přemohl zakladatel Oceánu, ale přicházejí stále další.

Po Jakeově spojení s bývalým Železným gardistou Toruem, jenž přejal vzpomínky zavražděného velvyslance a jeho loajalitu vůči Okubově odkazu, začínají Zvedáka konečně poslouchat i další. Zatímco kolegové mají Toruu za zrádce a Grimové jej nenávidí z podstaty, nezbytné spojenectví zatím překvapivě funguje a hrstka odvážných má šanci odhalit nejen špehy, ale i samotného Nepřítele. Otázka je, co si s ním pak počnou.

Když to funguje, je nesmysl to měnit

Dalším vděčným problémem, který by lehce mohl Jakeovcům (a potažmo i lidstvu) zlomit vaz, jsou Rooseveltovy snahy koncentrovat Aktivní do ghet, byť pozlacených. Většina postižených je proti, někteří chudí magikové však podobné vládní snahy vítají. Nevadí jim, že Amerika tím jde ve stopách Impéria či Sovětů. Sice není pochyb, že Jakeovi přátelé, kteří zůstali doma, mají trochu větší šanci k přežití, ale ani jejich dny zde nejsou příliš růžové.

Nad hlavou jim visí hrozba obvinění ze zrady vlasti a k obraně před potenciálním Stopařem tu nemají ani síly ani arzenál. To na ultramoderní vzducholodi z Francisových doků se nějaká ta ruka i mozek najdou, ale zase se harcují od čerta k ďáblu, z nichž je jeden horší než druhý. A to ještě není zmíněna chudák Faye, již ohrožují neuvěřitelné schopnosti i ustrašení starší. Zatím žije, jen se neví, jak dlouho jí to mezi hordami zombíků vydrží.

Ve třetím dílu Grimnoirů sice některé postavy již bohužel chybí, ale Correia má rád nejen své čtenáře, ale i hrdiny, proto jim poskytuje nové přátele i potenciální lásky. Ctitelé Correiových postav se již minule seznámili se sexy Soudkyní či Lady Origami a sympatie by si mohl získat také odvážný gardista. Jiní nováčci sice vzbuzují spíše hrůzu než důvěru (H. G. Wells), přesto je jejich pomoc nedocenitelná.

Další grandiózní vyprávění milovníka knih a zbraní, Larryho Correiy, se odehrává za obvyklých výbuchů granátů či nádrží vzducholodí, svištění kulek nejrůznějších ráží a kadencí i při dalších zvucích a obrazech zkázy i smrti. Autor své fanoušky zve jako obvykle na superakční pozemskou párty i do fascinujících oblačných výšin, ale tentokrát si užijí i partyzánskou válku v ulicích Šanghaje se všemi jejími neuvěřitelnými možnostmi díky mnoha druhům Magie.

Okovy války a série Grimnoirské kroniky vůbec je čtení vhodné pro každého ctitele akčních a napínavých příběhů okořeněných bojem o budoucnost světa. Patrně neosloví milovnice zamilovaných paranormálních romancí, ani fanoušky historizující nebo klasické fantasy, ale všichni, kdo si cení dynamického vyprávění, propracovaných detailů a prostředí, noir či stampunkových příběhů, budou skutečně nadšení.

  • Larry Correia: Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)
  • FANTOM Print, 2016
  • překlad: Jakub Mařík
  • obálka: Petr Willert
  • 352 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)
5. července 2016, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Grimnoirské kroniky 3 -Okovy války

Grimnoirské kroniky 3 -Okovy války
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 209 Kč