Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Okno do času někoho jiného, Peter F. Hamilton: Okno do času

Hamilton Peter F.: Okno do času

Třináctiletý Jules má k obyčejným třináctiletým klukům pořádně daleko. A to nejen z toho důvodu, že patří do menší skupiny lidí asociálních a introvertních. Mnohem víc jej od ostatních odlišuje jeho „postižení“ – Jules totiž trpí tím, že si pamatuje všechno, co zažil. Úplně všechno. Jeho vzpomínky jsou tak kompletní, že dané situace může v podstatě zase a znovu prožívat.

Což zní jako sranda, ne? Rozhodně užitečná funkce, předurčující člověka k velkým úspěchům ve školách a k ještě větším věcem po studiu, v produktivním věku. Mohl by být vědec, politik nebo manažer, vždy by to dotáhl vysoko. Tahle superschopnost je ale super jen do chvíle, kdy v životě prožijete nepěkné časy, na které, na rozdíl od ostatních, nikdy nezvládnete zapomenout. V Julesově případě čas nezahojí vůbec nic. A aby toho nebylo málo, zrovna nejlepší mezilidské vztahy si tím, že jste prostě chytřejší než všichni ostatní (a asociál k tomu), taky nevybudujete. Vlastně jste pro lidi tak trochu divní. Vlastně se vás tak trochu bojí.

A aby toho i tak nebylo málo, Jules si začíná vzpomínat na věci, které nezažil… Na život někoho jiného. Na život, kterému hrozí velké nebezpečí. Na život, který se odehrává v jiném čase.

Brit Peter F. Hamilton u nás rozhodně nepatří mezi neznámé autory – novelka Okno do času je dokonce devátou knihou, která v češtině vyšla. A zatímco všechny předchozí vyšly s logem nakladatelství Triton, na Okně do času společně pracovaly nakladatelství Epocha a poměrně „nový hráč na scéně“ Planeta9. A pokud jste s autorovým dílem obeznámeni, víte, že kromě povídek (jejich soubor vyšel ve sbírce Druhá šance v ráji) plave spíše ve vodách mnohasetstrán­kových ság.

Se svými 128 stranami je proto novelka Okno do času v kontextu jeho tvorby poměrně netypický formát. Což rozhodně nemusí být na škodu. Přestože kniha neoplývá množstvím akčních scén, dynamika jí na téhle ploše rozhodně nechybí. A koneckonců, mnozí autoři dokázali velké věci na menším množství stran.

Hamiltonovi postačil jeden dobrý nápad (který je i k zamyšlení a – SPOILER – trochu evokoval geniální minipovídku Vajíčko Andyho Weira), okořenil jej Julesovými sociálními problémy (kromě přátel také s rodinou), časovými paradoxy, napínavým finále a tím, že „ten svět dospělých“ vypráví pohledem malého, podivínského kluka a puff – velesympatické čtení na jedno odpoledne je na světě.

  • Peter F. Hamilton: Okno do času
  • Epocha a Planeta9, 2017
  • Překlad: Michael Talián
  • Obálka: Kristýna Hasíková
  • 128 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
16. dubna, Josef Horký

Okno do času

Okno do času
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč