Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Odd a severská mytologie, Neil Gaiman: Odd a mraziví obři

Gaiman Neil: Odd a mraziví obři

Někdy k tomu, abyste si koupili a přečetli knížku, stačí jméno autora. A to i v období, kdy má podle všeho svůj tvůrčí vrchol za sebou. Když ho ale milujete, není co řešit. A takový je i případ Angličana Neila Gaimana.

Že je nordická mytologie Neilu Gaimanovi blízká, pravděpodobně nikoho ze čtenářů tohoto webu nepřekvapí. Nejenže notná dávka jeho příběhů motivy či postavy z těchto mýtů využívá (a to nejen Američtí bohové), sám převyprávěl světu známé úryvky severských bájí v knize Severská mytologie. V češtině doposud nejnovější kniha Odd a mraziví obři je pak v podstatě novou, modifikovanou verzí jedné z těchto bájí.

Už při pohledu na nádherně ilustrované a vyvedené desky knihy je poměrně jasné, komu je tato publikace určena – především mladším čtenářům. Tomu je logicky přizpůsoben i příběh, který je v podstatě takovou Gaimanovskou pohádkou. Přímočarou, kouzelnou, nápaditou a s líbivými větičkami (nechce se mi úplně používat termín „moudro“).

Odd je viking. Tedy v podstatě jen napůl, protože jeho maminka pochází ze Skotska, odkud si ji Oddův otec namluvil po vikingsku – unesl ji. A zatímco by Oddovi jeho jméno mělo přinášet štěstí, rozhodně to tak nevypadá. Otec zemřel, nový otčím ho úplně nemiluje, padající strom mu rozdrtil nohu, takže musí chodit o holi. Přesto všechno se chlapec usmívá – způsobem, který ostatní povětšinou vytáčí.

Kniha vyšla v rámci projektu Zásilky z Knihozemě.

Odd se proto rozhodne odejít z vesnice. Přitom naráží na podivnou trojici zvířat – medvěda, lišku a orla. Hned v noci však zjistí, že v jejich těle jsou zakleti tři z hlavních nordických bohů – Thor, Loki a Odin. Vyhnáni z Asgardu, který obsadil ledový obr, posedlý touhou oženit se s Frejou, nejkrásnější z bohyň. A Odd jim má pomoci vrátit se zpět.

Zdá se, že se Gaiman v poslední době kdovíjak nehrne do nových končin. Spíše převypráví nebo konvertuje své staré příběhy do nových médií (například z Amerických bohů se nedávno stal komiks, který vyšel i u nás). Přestože už jeho knihy nepatří mezi to nejlepší, co tu v daném období vyjde, pořád jsou však zárukou vysokého standardu – i když jsou určeny pro děti devět a výš (ten strop přeci není definovaný, že jo?). Jeho fantazie, laskavost, humor, ty tvoří bohatství, o které člověk jen tak nepřijde. A pokud je s ním štědrý tak jako Neil, jedině dobře pro čtenáře.

Tak jako v mnoha případech (kupříkladu Spáčka a vřeteno) tvoří nedílnou součást knihy parádní ilustrace Chrise Riddlera. Ty tak útlou knížečku povyšují na něco, co fanoušek prostě musí mít v knihovně.

  • Neil Gaiman: Odd a mraziví obři
  • Albatros, 2018
  • Překlad: Helena Šváchová
  • Obálka: Chris Riddell
  • 160 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
15. září 2018, Josef Horký

Odd a mraziví obři

Odd a mraziví obři
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč