Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Objevte Kalimdor z WoWka v novém komiksu, W. Simonson, L. Lullabi, S. Hope: World of Warcraft 1

kol.: World of WarCraft 1

Komiksový průvodce WoWkem, část první – Kalimdor. I tak by se mohl jmenovat první komiks ze světa oblíbeného onlinového RPG World of Warcraft, protože se snaží čtenářům ukázat co největší kus tohoto světa. Představení jednotlivých lokací jsou spíše lehce propojené dějem, a jak už se to občas u adaptací her stává, svět tu vévodí nad příběhem.

Skupinka hlavních hrdinů se dá dohromady během gladiátorských utkání v Dire Maulu, což je způsob, který těsně dýchá na záda nejklišovitějšímu seznámení družiny vůbec – seznámení v místní putyce během bouřlivé noci. Hlavním hrdinou je člověk, který si v aréně vydobude přezdívku Lo´gosh a ta na dlouho zůstane jeho jedinou identitou, protože mu někdo pomocí temné magie vymazal z neznámých důvodů paměť. Zdatně sekundovat mu budou dva sidekickové, druid Broll který podlehl medvědí zuřivosti a krvavá elfka Valeera těžce bojující s prokletím své rasy – závislostí na magii.

Mezi gladiátory pobudou jenom tak dlouho, aby se stihli seznámit a vyřešit pár základních problémů. Hned potom uprchnou a vydávají se společně vypátrat tajemství Lo´goshova původu a důvodu, proč si někdo vůbec dal tu práci vymazat mu paměť. Mezitím je čeká taková běžná práce hrdinů – pár drobných bitek i bitev, hledání artefaktu i mocných mágů a hlavně navrácení Lo´goshovy paměti. Ale to ani zdaleka není vše, ba naopak. Tím to teprve začíná.

Příběh nového komiksu zpočátku kupí klišé na klišé, ale to zas až tak nevadí, vzhledem k tomu, že účelem knihy je spíše provést čtenáře po barevném světě Azerothu. Nad scénářem tak vítězí kresba, která je typicky wowkoidní – ne každému ovšem sedí tento kříženec mangy a rozjuchaných barev, ve kterém se leckdy zapomíná na fyziku a realističnost. Ale to určitě nebude případ milionů pařanů, kteří strávili nad WoWkem mnoho probdělých nocí.

Komiksový World of Warcraft v pěti bodech

  1. Jak už název napovídá, jde o první komiks ze světa Warcraftu, v Česku ale vychází až jako druhý, po Ashbringerovi.
  2. Kreslíř Ludo Lullabi hrál WoWko ještě předtím než dostal tuto zakázku, zatímco scénárista Simonson po chvíli s hraním skončil a raději si svět nastudoval z knih.
  3. Lullabi a jeho agenti Blizzard začali uhánět dokonce ještě předtím, než byla komiksová řada vůbec odklepnuta.
  4. Lullabi se proslavil hlavně ve Francii, komiksy ze světa World of Warcraft jsou jeho první práce na angloamerické scé­ně.
  5. Walt Simonson je oproti tomu zkušený komiksový mazák, který na vrcholné scéně působí přes 30 let a za tu dobu se podílel na mnoha význačných komiksových řadách jak DC, tak Marvelu.

Kreslíř Ludo Lullabi se mohl hezky vyřádit, protože je jasné, že jemu tenhle styl sedí, jedinou jeho slabinu ale představují souboje. Ty sice hýří nápady, které se vymykají gravitaci, ale místy se během boje Lullabi zdivočí tak, že výsledek je více zmatečný než efektní. A akční scény by měly čtenáře právě naopak vmáčknout do sedla. Místo toho, aby stránky odletovaly jak hlavy nepřátel, ovšem musí člověk knihu čtyřikrát otáčet, aby vůbec našel hlavního hrdinu.

Ne náhodou byl tento komiks vůbec prvním přírůstkem do franšízy World of Warcraft, představuje totiž ideální úvod pro nováčky do světa Azeroth. Provede čtenáře přes největší města Kalimdoru a skrze postavy lehce nastíní některé nejvýznamnější události historie a hlavně je nechá přičichnout k atmosféře dobrodružství plného divokých soubojů a magie. Poslední silnou stránkou komiksu je věrné grafické ztvárnění hry, která je svým specifickým vizuálem proslavená.

Příběh komiksu World of Warcraft 1 není žádné terno, což pokročilejší znalce zrovna neohromí, ale vzhledem k jasné koncepci booku jako úvodu do světa to až tak nevadí. Kniha je proto ideální pro všechny, kdo začínají jak s Warcraftem, tak s komiksem a obecně pro mladší čtenářstvo. Pro ostatní ale půjde o sotva průměrné dílo, takže by se měli poohlédnout po o něco dospělejším Ashbringerovi nebo po knižních přepracováních jako Stormrage.

  • W. Simonson, L. Lullabi, S. Hope: World of Warcraft 1
  • Crew, 2013
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • Obálka: Samwise Didier
  • 176 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
24. července 2013, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

World of WarCraft 1

World of WarCraft 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč