Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, z technických důvodů bude pražská Fantasya uzavřena až do odvolání. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

O psu nemluvě Connie Willisové je skvělý výlet do minulosti, Connie Willisová: ... o psu nemluvě

Willisová Connie: O psu nemluvě

Je možné, že průměrný konzument fantastické literatury O psu nemluvě přehlédne. Nejen, že obálka na první pohled tento žánr vůbec neevokuje, ale navíc se u nás i jméno Connie Willisové zas tak často neskloňuje a krom tohoto románu jí v Čechách v nedávné době vyšla už jen Kniha posledního soudu. Ovšem, jestli nějaký čtenář O psu nemluvě dosud míjel, měl by rovnou zamířit do nejbližšího knihkupectví a svou chybu napravit. A rovnou koupit i pár výtisků pro kamarády.

Ne moc často se objeví kniha o rozsahu dobrého půl tisíce stránek, nad kterou čtenář nestráví více než pár hodin, potažmo dnů. A není to proto, že po chvíli ji znechuceně zavře a odhodí do kouta, je to jednoduše z toho důvodu, že nebude chtít přestat číst ten napínavý příběh. Děj se odehrává v roce 2057, ale jak už bystřejší jedinci určitě poznali z obálky, velká část se udála úplně jindy.

Konkrétně v roce 1888 uprostřed viktoriánské éry, v Anglii. Ale začátek se nachází úplně jinde. Ned Henry byl poslán časem do katedrály v Coventry, krátce po náletu roku 1940. Spolu s několika dalšími kolegy tam hledá, pro čtenáře tajemný, biskupův pařízek, který chce lady Shrapnellová, Nedova nadřízená, jež se odhodlala znovu postavit zničený coventryjský svatostánek.

Hledají ovšem bez úspěchu a co hůř, na Nedovi se vzhledem k velkému počtu časoprostorových shozů za poslední dva týdny začíná projevovat shozová nemoc. Aby měl klid a čas si odpočinout, vyšlou ho do Oxfordu, do již zmíněného roku 1888. Bohužel pro něj až příliš brzo zjišťuje, že ani zde ho dovolená nečeká. Musí totiž zachránit jedno manželství, jednu kočku a dát zpět do pořádku všechny věci, které by mohly změnit běh dějin. O psu nemluvě.

Z čistě teoretického hlediska je … o psu nemluvě třetím dílem série jménem Cestovatelé historií. Čistě prakticky to ovšem pro čtenáře, který vynechal předešlé knihy, nic neznamená. Ten, kdo je nečetl, bude mít možná chvíli zmatek v principu fungování cest napříč časem, jinak se ale jedná o samostatný uzavřený román. S některými postavami se sice mohli někteří seznámit již v Knize posledního soudu, ostatní ale o zážitek bez těchto informací nepřijdou.

Connie Willisová v pěti bodech

  • Celým jménem Constance Elaine Trimmer Willisová.
  • Narodila se v roce 1945 v Denveru v Coloradu a strávila tam nemalou část svého života.
  • V roce 2008 se dostala do Síně slávy sci-fi žánru, o čtyři roky později obdržela titul Velmistra žánru od organizace SFWA.
  • Napsala spoustu povídek a románů, u nás ovšem vyšlo z její tvorby pouze minimum.
  • Obdržela za svá díla spoustu cen Hugo, Nebula, Locus a další.

Celá kniha slouží také jako pocta dílu Tři muži ve člunu Jeroma Klapky Jeroma. Ani znalostí tohoto díla není zážitek podmíněn, protože hlavní postava románu zná tuto knihu více než dost a při vlastním dobrodružství na Temži ji rozhodně neopomene zmiňovat.

Řemeslné stránce knihy Connie Willisové je stěží co vytknout. Kniha si celou dobu udržuje napětí a čtenář se od ní odtrhne jen velmi velmi nerad. Skoro na konci každé z osmadvaceti kapitol se nachází nějaký větší či menší dějový zvrat, který donutí člověka otočit ještě jednu další stránku a pokračovat. Samotný příběh je výborný a pracuje s více liniemi i událostmi napříč časem.

Všechny postavy se chovají uvěřitelně a snaží se vystihnout podstatu viktoriánské éry. Zároveň dávají ovšem kontrasty mezi nimi vyniknout i dalšímu důležitému aspektu tvorby Connie Willisové, humoru. Přece jen se sečtělému člověku už při prvním pohledu na název vybaví Tři muži ve člunu, a tak vtip nesmí chybět. Provází čtenáře na všech pěti stech stránkách a jednomu se nejednou stane, že se člověk nahlas pořádně zasměje.

Vytknout se knize dají snad jen dvě věci. Někteří čtenáři se můžou zamotat ve složitém způsobu napravování časového kontinua a možná jim na pár místech unikne dějová linka. Vše se ale brzy vyjasní a tak na konci nezůstane zmatený nikdo. … o psu nemluvě je zkrátka povedená exkurze do historie, na jakou se jen tak nezapomíná, a rozhodně se jedná o jednu z nejlepších žánrových knih minulého roku.

  • Connie Willisová: … o psu nemluvě
  • Triton, 2012
  • překlad: Robert Tschorn
  • obálka: Markéta Vydrová
  • 498 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
9. března 2013, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

O psu nemluvě

O psu nemluvě
399 Kč 359 Kč