Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nový Kůstek je temnější než kdy dřív. Přichází Čas zabíjet draky! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Nový Kůstek je temnější než kdy dřív. Přichází Čas zabíjet draky!, Jeff Smith: Kůstek 3: Čas zabíjet draky

Smith Jeff: Kůstek 3 - Čas zabíjet draky

Rok se s rokem sešel, čtyři roční období uplynula a tak znovu nadešel čas na pravidelnou dávku příběhů roztomilého hrdiny s bambulatým nosem – Kůstka. Kniha Čas zabíjet draky je u nás již třetím komiksovým dobrodružstvím této postavičky a kvalita neklesá. Ba naopak. Na celkem sto sedmdesáti šesti stranách se začíná pomalu, ale jistě rozvíjet příběh doslova epických rozměrů.

Pokud jste dosud neměli tu čest poznat Ferdu Kůstka, vězte, že to je stvoření, které spolu se svými bratranci přímo přitahuje problémy. Vzhledem k tomu, že Čas zabíjet draky navazuje na děj předchozí knihy, uděláte nejlépe, když se seznámíte s díly této výborné komiksové série tak, jak jdou za sebou.

Jak jsem již zmínil, příběh začíná tam, kde v knize Kůstek 2: Oči bouře skončil. Ferda Kůstek spolu s Babčou Ben a Trnkou utíkají do Sudové, zatímco Podfa se Švandou díky svým povídačkám o dracích zvyšují tržby své půlky hospody a hravě porážejí Luciuse v sázce. Tomu se ale vůbec nelíbí, jak mezi lidmi šíří zvěsti o dracích.

Kůstek na Fantasyi:

Mezitím jsou Ferda s ostatními napadeni krysáky a Králpsem, Trnka se dozvídá další věci ze své minulosti a babička Ben se ztratí. Když pak Ferda s Trnkou konečně dorazí do Sudové, zjišťují, že vesnici mezitím díky strachu, který z draků mají vesničané, ovládl samozvaný šéf a drakobijec Podfa. To by ale nebyl on, aby nechystal nějaký obrovský podraz.

Jak se možná dá poznat z předchozích řádků, z komického příběhu o nosatém hrdinovi se postupně stává temná a epická sága. Humor samozřejmě nechybí, o to se starají především Švanda s Podfou, ale temný nádech se komiksu nedá upřít. Dokonce dojde i na krev a nad údolím visí temná hrozba v podobě kdesi v dálce se houfujícího vojska.

Jeff Smith v pěti bodech

  1. Narodil se v McKees Rocks v Pennsylvánii ale vyrůstal ve městě Columbus v Ohiu
  2. Když mu bylo deset, začal pracovat na komiksech s postavou Kůstka
  3. v roce 1991 založil vlastní společnost, Cartoon Books, aby mohl svého Kůstka vydat
  4. Mezi roky 1991 a 2004 vydal celkem padesát pět dílů tohoto epického příběhu, které byly později vydány i v podobě devíti knih
  5. Smithův Kůstek vyhrál desetkrát Eisner Awards, jedenáctkrát Harvey Awards a podle magazínu Time patři mezi sto nejlepších knih století

Příběh si celou dobu drží vysokou laťku a má spád, Jeff Smith vhodně střídá dramatické scény s těmi humornými, a tak se nudit zkrátka nebudete. Nutno ale říci, že drama pomalu začíná získávat převahu. Děj korunuje výborné finále, díky němuž se dalšího dílu nebudete moci dočkat. Na rozdíl od předchozích komiksů se ale může stát, že vám nával nových informací ohledně Trnky trochu poplete hlavu a nebudete se v situaci hned orientovat.

Celé dobrodružství je provázené typickou černobílou kresbou Jeffa Smitha, v níž kontrastují takřka disneyovští Kůstci s okolním světem. Překladu se opět zhostil Michael Bronec a jeho práce je stejně výtečná jako všechny předešlé. Pokud jste četli předchozí díly, tak koupí tohoto rozhodně neuděláte chybu, a pokud jste je nečetli, tak si je co nejrychleji koukejte přečíst, protože teprve pak pochopíte, proč Kůstek Jeffa Smitha vyhrál už tolik ocenění.

  • Smith, Jeff: Kůstek 3: Čas zabíjet draky
  • Crew, 2012
  • překlad: Michel Bronec
  • 180 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
19. září 2012, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kůstek 3 - Čas zabíjet draky

Kůstek 3 - Čas zabíjet draky
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 242 Kč