Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nová J. R. Ward: Aby mohl vládnout pravý král, musí přijít revoluce, J. R. Ward: Král (Bratrstvo černé dýky 12)

Ward J. R.: Bratrstvo černé dýky 12 - Král

Po staletí se Wrath, syn Wrathův, vyhýbal odkazu, jež mu zanechali jeho rodiče. Jako syn krále byl odsouzený vládnout, a když se konečně chopil otcova žezla, hrozí mu, že o trůn přijde. Válka s Vyhlazovací společností stále zuří, ale to není nic proti tomu, co se děje v samém srdci upířího společenství. Díky své Beth se Wrath ujal vlády, ale jeho družka se může stát i důvodem, proč o trůn přijde…

Wrath se nikdy netoužil stát králem a jeho povinnosti ho ubíjejí. Je těžké pochopit, jak jeho otec dokázal den za dne, měsíc za měsícem, rok za rokem, dokonce celá desetiletí a staletí vládnout celému upířímu rodu a vyrovnávat se přitom s výmysly glymery – party urozených ignorantů. Wrath, jakožto velitel a člen Bratrstva černé dýky, by měl noci trávit ve městě a bojovat po boku svých bratrů o záchranu rasy, ale místo toho sedí za stolem, vyřizuje papíry a jeho sklíčenost, která se ještě prohloubila, když definitivně přišel o zrak, roste. Nedovolí, aby byl někdo další nucen následovat osud, který mu byl přidělen dříve, než se narodil. Natož jeho vlastní potomek.

Beth před lety zjistila, že není obyčejný člověk. Vlastně je člověk jen z poloviny. Prošla proměnou, stala se upírkou a provdala se za samotného krále. Myslela si, že ví, do čeho jde. Láska překoná všechno a ona Wratha milovala z celého srdce – miluje ho dodnes, a proto touží naplnit jejich lásku. Touží po dítěti, které jí ale Wrath odmítá dát a tím se prohlubuje propast, která mezi nimi vznikala už příliš dlouhou dobu.

Jessica Birdová je americká spisovatelka píšící pod pseudonymem J. R. Ward. Je autorkou mnoha knih a několika sérií, z nichž bezesporu nejznámější je upíří série Bratrstvo černé dýky, která se nyní dostala až ke dvanáctému dílu.

Už v několika předchozích knihách si čtenáři mohli všimnout, že je série díl od dílu stále provázanější a jednotlivé části se nevěnují jen „hlavnímu páru“, jak tomu bylo na začátku. Oblíbené postavy se vracejí v pokračování svých příběhů, aby autorka dokázala, že dramata, kterými si její hrdinové museli projít, ještě zdaleka neskončila.

J. R. Ward v pěti bodech

  1. Pod pseudonymem J. R. Ward se skrývá čtyřiačtyřicetiletá Američanka Jessica Rowley Pell Bird.
  2. Má diplom v oborech právo, historie a historie umění se specializací na středověk.
  3. Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, pracovala ve zdravotnictví.
  4. Svou první knihu napsala už před nástupem na vysokou, vyšla však až v roce 2002.
  5. Její nejznámější sérií je Bratrstvo černé dýky, ale pozornost si získala i série Padlí andělé, která se odehrává ve stejném universu.

Beth a Wrath musí vyřešit své problémy, ale zároveň společně s nimi prožívají své příběhy i Layla a Xcor, Trez a Selena, Marisol a Assail a ve vzpomínkách na minulost dokonce i Wrathovi rodiče. Dějových linií je hodně, možná až příliš, takže méně pozorný čtenář se v záplavě postav a událostí nemusí dobře orientovat. Jednotlivé části jsou zajímavé a hluboce provázané, každá působí jako samostatně funkční celek, ale kromě té „hlavní“ není nic dořešeno, což je dobře i špatně. Čtenáře to nutí těšit se na pokračování, které prostě musí přijít, na druhou stranu ho může deprimovat, že autorka nic nedotáhne do konce.

I tímto dílem autorka dokázala, že má v zásobě stále nové a nové postavy (co na tom, že „Bratři“ už jí dávno došli?) a traumata, kterými je může trápit. Je to ještě originální? Není. Postavy jsou sice charakterově hodně hluboké a propracované, ale jedna jako druhá, všichni muži jsou v podstatě stejní, což předpovídá už i „upíří vázanost“, která je jedním ze symbolů těchto knih, ale nemělo by se zapomínat, že jde především o svalnaté bojovníky, takže ve chvíli když sborově slzí nad kolébkou už je to přeci jen trochu moc i na silnější povahy.

Série Bratrstvo černé dýky je rozsáhlou paranormální romancí a Král je jen jednou nezanedbatelnou částí z mnoha. Vše je při starém – příběh, charaktery, styl psaní, svět – a přesto to působí nově a zajímavě, protože fanoušci J. R. Ward už prostě ví, že její hloubkové rozbory myšlenek postav jsou v tomto žánru jedinečné a tato kniha by neměla žádnému nadšenci uniknout. A kdo ještě nečetl žádný díl? Může začít; před sebou má ne jedno, ale dvanáct různých dobrodružství a další se už chystá.

  • J. R. Ward: Král (Bratrstvo černé dýky 12)
  • Baronet, 2014
  • překlad: Jana Pacnerová
  • obálka: Emil Křižka
  • 644 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
26. listopadu 2014, Nela Libovická

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bratrstvo černé dýky 12 - Král

Bratrstvo černé dýky 12 - Král
399 Kč 359 Kč