Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nitky se sbíhají, Murakamiho příběh ve světě 1Q84 se završuje, Haruki Murakami: 1Q84 (Kniha 3)

Murakami Haruki: 1Q84 - Kniha 3

Rok 1984 se najednou zvláštně změnil. Na obloze svítí dva měsíce, do dveří buší falešní výběrčí z NHK a to zdaleka není to nejpodivnější. Navíc si toho nikdo kromě Tenga a Aomame nevšiml. Vítejte ve světě roku 1Q84, kde se události dějí bez jasné příčiny podle vlastních pravidel.

Aomame se po zabití Lídra náboženské skupiny Předvoj ukrývá a napjatě čeká na shledání s Tengem. Ten mezitím tráví čas u svého otce v kómatu a doufá, že mu prolnutí reálného světa s tím smyšleným z Kukel ze vzduchu začne dávat smysl. Snaží se najít Aomame, ale neví, že není jediný, kdo se o to pokouší. Navíc s ní ten někdo další rozhodně nemá čisté úmysly.

Slyšíš už mé kroky, Aomame? Asi neslyšíš. Kráčím totiž co možná nejtišeji. Každým krokem se k tobě ale blížím víc a víc. (str. 108)

Trvalo rok, než se Murakamiho čtenáři konečně dočkali završení jeho rozsáhlé trilogie. Konec druhého dílu zůstal otevřený na všech frontách a poslední svazek navazuje přesně tam, kde autor posledně skončil. Příliš se ani neobtěžuje s připomínáním detailů. Zorientování se v dějových liniích sice není složité, přesto ale celý román dává nejlepší smysl při přečtení na jeden zátah.

Nový vypravěč

Aomame a Tenga čtenáři dobře znají. Jejich tajemství, motivy, touhy i obavy Murakami dosyta odhalil v předchozích dvou knihách, které u nás vyšly v jednom celku. Nyní se mezi ně mísí nová, téměř neznámá postava jménem Ušikawa. Soukromý detektiv by pro něj sice bylo příliš vznosné označení, jeho schopnosti však rozhodně stojí za to. Předvoj mu dal za úkol najít Aomame, kterou podezírají z vraždy Lídra. Ušikawa nejen, že je velmi zajímavým charakterem sám o sobě, ale navíc se na dosavadní příběh dívá z jiného úhlu pohledu a nachází linie a spojitosti, byť spekulativní, které čtenář v ději možná ani nehledal. Navíc ty nejdůležitější body zápletky učesaně shrne.

Haruki Murakami v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1949 v Kjótu.
  2. Je držitelem několika literárních ocenění, mimo jiné ceny Franze Kafky. Nějakou dobu se o něm mluví i o jako žhavém kandidátovi na Nobelovu cenu za literaturu.
  3. V češtině zatím vyšlo devět jeho románů (mezi nejznámější patří Kafka na pobřeží, Norské dřevo a Sputnik, má láska). Všechny je přeložil Tomáš Jurkovič.
  4. Murakami do japonštiny přeložil některá díla F. S. Fitzgeralda, Trumana Capoteho nebo Johna Irvinga.
  5. Jako autora ho velmi ovlivnila západní kultura, jeho romány často přebírají názvy populárních skladeb a mezi jeho oblíbené spisovatele patří (překvapivě) Franz Kafka.

Ušikawa velmi účinně doplňuje rozehranou partii, není však jediný, skrze koho příběh nabývá nových podob. Fukaeri, původní autorka Kukel ze vzduchu, které Tengo přepsal, je přesně tím výrazným mysteriózním prvkem, na který jsou Murakamiho čtenáři zvyklí. Její gramaticky nesprávný způsob mluvy jí dodává punc čehosi odlišného stejně jako její ne vždy snadně uchopitelné promluvy. Kromě ní se čtenář setká i s téměř všemi postavami, které se do příběhu výrazněji vtiskly v předchozích dílech. A seznámí se i s novými, neméně zajímavými charaktery.

Pozvolná i napjatá atmosféra

Haruki Murakami umí vyprávět. Jeho dramata se odehrávají v myslích hlavních hrdinů a na akci si nepotrpí. Psychiku svých postav a její vývoj si prohlíží pod mikroskopem. Nejednoho čtenáře okouzlí filosofickými úvahami a zvláštními dějovými kličkami.

Tempo výrazné části třetího dílu se ale oproti prvním dvěma ještě výrazněji zpomalilo. Život skrývající se Aomame není příliš různorodý, Tengo ve svém pátrání po ní příliš nepostupuje a Ušikawa nejdřív musí zjistit to, co už čtenář dávno ví, byť víc do detailu, aby mohl rozvíjet dál své domněnky a přijít na scénu s něčím novým. Mnohem zajímavější proto je sledovat, jak se životy tří vypravěčů křehce prolínají. Murakami krásně ukazuje, jak moc vše závisí na náhodě a že náš dojem, že máme svůj osud pevně v rukou, je do jisté míry pouhou iluzí. Umí čtenáře zamrazit v zádech i mu na tváři vykouzlit (pomyslný i skutečný) úsměv.

Byl to reálný svět, kde po říznutí nožem začne téct opravdová červená krev. A na obloze tam visely vedle sebe dva měsíce, malý a velký. (str. 277)

Murakami vypráví s trpělivostí a rozvahou, což čtenářům uvyklým na akci nemusí příliš vyhovovat. Ale ti, co se těší na svého Murakamiho, si ho jistě dosyta vychutnají. V 1Q84 smísil spoustu motivů ze svých předchozích děl, přidal mnoho nových a rozehrál s nimi příběh o několika dějových liniích s obrovským prostorem pro vlastní fantazii.

  • Haruki Murakami: 1Q84 – Kniha 3
  • Euromedia Group – Odeon, 2013
  • překlad: Tomáš Jurkovič
  • obálka: Pavel Hrach a Jan Pohribný
  • 460 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)
2. února 2014, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

1Q84 - Kniha 3

1Q84 - Kniha 3
Vložit do pytle na zboží  Koupit 359 Kč 323 Kč