Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nevšední dystopie. S Amy Kathleen Ryan na vesmírnou plavbu Mlhovinou, Amy Kathleen Ryan: Mlhovina (Vesmírná pouť 1)

Ryan Amy Kathleen: Vesmírná pouť 1 - Mlhovina

Planeta Země se stala prakticky neobyvatelnou, a tak muselo lidstvo zasáhnout a vydat se hledat nový domov – Novou Zem. Ačkoliv se od sebe obě lodi vzdálily, během průletu Mlhovinou se opět setkávají a posádce Empyrea dochází děsivá věc – osadnice na Novém obzoru jsou neplodné. Jak daleko jsou zoufalí lidé schopni zajít, aby dostali to, co jim chybí?

Osud celého lidstva leží na bedrech osadníků Empyrea, kteří již několik desetiletí křižují vesmírný prostor na výpravě k Nové Zemi. Jejich sesterská loď Nový Obzor zmizela a po několik let už s ní nikdo nenavázal žádné spojení. Šestnáctiletá Waverly doufala, že prožije klidný život po boku Kierana, který je na dobré cestě stát se kapitánem lodi a který založí novou generaci osadníků, co kolonizují jejich budoucí domov.

Pár hodin dokáže mnoho. Dokáže zničit svět, který Waverly až dosud znala. Spolu s ostatními děvčaty je unesena na sesterskou loď a odloučena od své rodiny a Kierana. Pod vedením pastorky Matherové se Waverly setkává s naprosto odlišnou situací, která panuje na Novém obzoru. Lidé se tu mění… a v něco ne zrovna pěkného. Waverly tak pomalu dochází děsivá pravda a důvod jejich únosu. Byla by toho pastorka doopravdy schopna?

Mezi hvězdami

Amy Kathleen Ryan představuje ve své knize příběh, který se odehrává na poněkud netypickém místě – ve vesmíru, konkrétně v mlhovině. Mezi řadou fantasy knih, které v posledních letech vycházejí, patří Mlhovina mezi originály. S prostředím, které autorka vybrala, se člověk jen tak nesetká – což je po těch všech knihách s upíry, vlkodlaky a anděly příjemná změna. Ze začátku se příběh poměrně táhne, jakmile se ale čtenář seznámí s hrdiny a celou situací, začne si ho více užívat. Díky výběru prostředí bude možná trochu těžké si celou situaci představit, to ale vynahradí realistické postavy, se kterými je možné se ztotožnit.

Amy Kathleen Ryan v pěti bodech

  • Pochází z amerického státu Wyoming, nyní žije s manželem v Coloradu.
  • Absolvovala studia anglistky na univerzitě ve Vermontu, dále obor tvůrčího psaní na The New School v New Yorku.
  • Její prvotina byla určena dětem, nyní se zabývá tvorbou pro mladé dospělé a teenagery.
  • Ve volném čase ráda jezdí na kole, kouká na filmy a chodí na procházky se svým psem.
  • Zbožňuje pohled z okna za deštivého dne, nejlépe i s bouřkou a blesky.

Autorka vsadila spíše na děj příběhu než na samotnou romantickou zápletku mezi hlavními hrdiny. Waverly si čtenář zamiluje a po celou dobu jí bude tajně fandit. Oproti tomu Kieran zaujme pouze ženskou část čtenářstva svým okouzlujícím zevnějškem a bezprostředním vystupováním, které však místy hraničí se zoufalstvím – neuvážené činy přinášejí jen samé problémy. Vše skvěle doplňuje ponurá atmosféra tvořená lidskou bezohledností a dějové zvraty, při kterých citlivého čtenáře zamrazí. Autorka zde poukazuje na otázky týkající se lidské povahy a nekončící touhy po moci.

Mlhovina patří mezi knihy, které si budete ještě několik následujících týdnů pamatovat. Mrazivá atmosféra, boj o holý život a netradiční umístění příběhu zaujme především mladé čtenáře, kteří mají rádi dystopickou a sci-fi literaturu.

  • Amy Kathleen Ryan: Mlhovina (Vesmírná pouť 1)
  • Knižní klub, 2013
  • překlad: Lenka Faltejsková
  • obálka: Vojtěch Kybal
  • 304 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)
29. března 2013, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vesmírná pouť 1 - Mlhovina

Vesmírná pouť 1 - Mlhovina
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč