Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Nespavost, Stephan King

King Stephen: Nespavost

Nespavost. V dnešní uspěchané době poměrně častá choroba. Člověk trpící poruchou spánku buďto nemůže usnout, nebo se budí příliš brzy, případně se probouzí neodpočatý. Možné následky nespavosti: vyčerpanost, podrážděnost, neschopnost soustředit se, případně schopnost vidět aury a bytosti z jiného světa. Poslední zmiňovaný následek může znamenat dost velký problém, zvláště v případě, že ony bytosti jsou opravdové. A tak pokud nechcete skončit v blázinci, musíte si s tím poradit sami.

Do malého amerického města Derry má přijet známá feministka a propagátorka práva na interrupci. Místní policie očekává potíže, neboť obyvatelé Derry jsou v této otázce rozděleni na dva nesmiřitelné tábory, mezi nimiž panuje až vražedná nenávist. Samozřejmě se zde najdou lidé, kteří mají dost svých vlastních problémů a o takovéhle spory se příliš nestarají. To je třeba případ Ralfa Robertse. Blíží se mu sedmdesátka a vyrovnává se se smrtí milované manželky. Jeho přítel Ed, dosud mírný člověk a milující manžel, jednoho dne ošklivě zmlátí svou ženu. Ke všemu ještě jako šílený vykládá cosi o nějakém Králi Krkavci a předpovídá, že se Derry již brzy stane místem střetu mocných sil, o nichž ostatní nemají ani ponětí. Ralfovi, který se týrané Edovy manželky rázně zastane, se od něj dostane varování, aby se nepletl do věcí, o nichž nic neví a které jsou daleko mimo jeho chápání.

Ralfa ale trápí ještě jedna věc: v poslední době začíná trpět nespavostí. Konkrétně tou formou, při níž se probouzí příliš brzo. A je to čím dál horší – Ralf se každý den vzbudí vždy o pár minut dřív, a on se tak obává dne, kdy mu bude spánek odepřen docela. K lékaři z osobních důvodů jít nechce, a tak zkouší (bezúspěšně) všelijaké alternativní metody či „zaručené“ recepty svých známých. Pak začne mít vidění. Kolem lidí spatřuje zvláštní barevné aury, které odráží emoce svých nositelů. A co jsou zač ti drobní holohlaví chlapíkové motající se kolem, kteří si s aurami všelijak pohrávají a procházejí dveřmi, aniž by se je obtěžovali předtím otevřít? Jde snad o halucinace? O projev nespavosti? Ano, ale ve zcela jiném smyslu, než si Ralf myslí. Brzy však má poznat svůj osud, jehož součástí jsou všechny zmiňované události.

Tento Kingův román je určen spíše autorovým fanouškům (především tedy těm, kteří znají jeho sérii Temná věž, ti si ji užijí dvojnásob). Čtenář je pozvolna uváděn do děje, jsou mu představovány postavy a místo, kde se příběh odehrává. Díky tomu se budeme v Derry za chvíli orientovat jako doma. Cenou za to je však velice pomalé tempo vyprávění, které si děj podrží až do konce. Doporučuji tedy pustit se do knihy jen v případě, že máte na čtení dostatek času, například za dlouhých klidných večerů, případně nocí – jen pozor, ať si nepřivodíte nespavost, přece jen kniha má omezený počet stran a co pak, až dojdou.

Rozhodně nečekejte zběsile ubíhající děj plný zvratů, i když i na pár takových dojde. Kingovou silnou stránkou vždy byla výborná psychologie postav a hutná atmosféra. To první se zde daří na jedničku, s tak sympatickým hrdinou, jako je Ralf Roberts, jsem se už dlouho nesetkal. Navíc se autorovi podařilo dle mého věrohodně zobrazit duševní pochody a každodenní život starého člověka. S atmosférou je to už horší. Ač se v knize najde několik silných momentů, přijde mi, jako by tuhle složku King tak trochu odbyl. Náznaky tísnivé atmosféry napjatého očekávání (v duchu „oč tu sakra vlastně jde?“) a jen tušeného nebezpečí jsou utopeny v odstavcích zbytečných slov, a děj tak ztrácí spád i v místech, kdy by čtenář měl napětím nedýchat.

Za zmínku stojí také osoba hlavního záporáka. Ten upomíná na klauna Pennywise z legendárního To (oba romány se odehrávají v Derry), ale je jen jeho slabým odvarem a krátce po jeho představení pozbývá jakékoli démoničnosti (což je částečně způsobeno tím, že je ve skutečnosti pouze služebníkem toho „nejvyššího zla“).

Vše je možná spojené s charakterem příběhu jako takového – v rozuzlení se totiž ukáže, že jde jen o další variaci schématu „střet vyšší mocností vyvolených bojovníků se Zlem“, zvláště pak závěrečný střet je na Kingovy poměry až příliš hollywoodský. Naštěstí to zachraňuje autorovo umění vyprávět, a to i v případě takto obehrané zápletky. A pointa (resp. propojení příběhu se sérií Temná věž) pak výsledný dojem napravuje.

Nejde o Kingovo nejlepší dílo, v kontextu jeho tvorby spíše o mírný nadprůměr. Bát se tentokrát příliš nebudeme, na druhou stranu je fajn, že výběrem hlavních postav zkusil autor zase něco trochu jiného.

  • King, Stephen E.: Nespavost
  • Překlad: Gabriel Gössel
  • Beta, Praha 2011
  • Obálka: Michal Kuba
  • 616 stran / 449 Kč
1. června 2011, Zdeněk Schreil

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).