Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Není jiných cest ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Není jiných cest, Alex Drescher

Drescher Alex: Není jiných cest

Většina známých a uznávaných spisovatelů se shoduje na tom, že jedním ze základních předpokladů, aby hrdina jakéhokoliv příběhu čtenáře zaujal, je snadno zapamatovatelné a také lehce vyslovitelné jméno. Třeba takové, jaké hlavnímu protagonistovi svých příběhů přidělil nadějný fantasy autor ze severu Moravy Alex Drescher. Vždyť KLOPP YGGREDD, to zní tak zvukomalebně! Možná že někteří méně zdatní jazykozpytci by mohli mít problémy s výslovností. Ale to není nic, co by se nedalo odstranit půlhodinkou usilovného cvičení denně. Takže, opakujte hezky po mně: K-L-O-P-P Y-G-G-R-E-D-D, K-L-O-P-P Y-G-G-R-E-D-D, K-L-O-P-P Y-G-G-R-E-D-D. Už je to lepší, ne?

Předchozí humorná vložka měla jediný cíl – upozornit na to, že po roční odmlce se opět vrací na scénu již zmíněný královský prokurátor Klopp Yggredd. Tentokrát ovšem v plnokrevném románovém dobrodružství nazvaném Není jiných cest, které dá celému Kněžegradskému království, od nejhorší spodiny až po pár stovek nejbohatších, pořádně zabrat. Jako obvykle za všechno mohou nekalí živlové, kteří si pro provozování temných rejdů vybrali právě Kněžegrad. Ale zapomněli na to, že právě tady „úřaduje“ Klopp. A ten, kdo se s tímto S´anem dostane do křížku, většinou skončí hodně špatně.

Vraťme se na začátek. Vše se dá do pohybu, když Kněžegrad navštíví ostřílený dobrodruh ve službách jednoho z řádů tajemstvím opředeného města Meltezy. Horác Knuta, jak se ten týpek jmenuje, neztrácí čas a ihned rozehraje nebezpečnou partii plnou lstí, úskoků a machinací, která má jeho chlebodárcům i jemu samotnému přinést bohatství a moc. A protože to není žádný troškař, vydá se „lovit“ přímo mezi místní honoraci. Na úplatcích přitom rozhodně nešetří, protože si je vědom staré pravdy, že kdo maže, ten jede. Obzvláště rád kolem sebe rozhazuje blýskavé diamanty. Z Meltezy jich totiž dostal víc než dost. Co na tom, že jsou poněkud šmrncnuté magií?

Situace se diametrálně změní, když je většina jeho diamantových zásob ukradena partou druhořadých zlodějíčků. Knuta nutně potřebuje kapitál pro dokončení plánu, takže není divu, že je pořádně naštvaný. Aby zachránil, co se dá, usilovně po zlodějích pátrá. Ví, že má jen málo času, než kouzlo v diamantech začne působit. Ani on sám ale netuší, co vše může způsobit neortodoxní uvolnění meltezské magie skryté v diamantech. A tak zanedlouho začne obyvatele Kněžegradu terorizovat jakási krvelačná bestie. To se ovšem Kloppovi vůbec nelíbí. Kněžegraďany totiž nikdo beztrestně zabíjet nebude! Takže se královský prokurátor okamžitě vydává po stopě. Netuší, že ho indicie nakonec zavedou k protivníkovi mocnějšímu a děsivějšímu, než si zatím dokáže představit…

Alex Drescher pojal románový debut v opravdu velkém stylu, i nejnovější příběh si však uchoval specifický styl, který je charakteristický pro každé dobrodružství Kloppa Yggredda. Kombinace fantasy motivů s moderními vyšetřovacími postupy, to ve spojení s tuzemsky znějícími jmény, má své kouzlo, které navíc umocňuje i originální přístup autora k pojetí příběhu. Ten kupodivu neztrácí nic z napínavosti, přestože „modus operandi“ je víceméně podobný jako u předchozích Kloppových případů. Ve větším měřítku a na větším prostoru vyznívá ovšem toto dobrodružství jaksi impozantněji a snad i poutavěji.

Svůj podíl na tom má i hlavní prokurátorův protivník, inteligentní a tvůrčí Horác Knuta, jenž alespoň zpočátku nepůsobí dojmem klasického záporáka. Profiluje se spíše jako člověk, který sice netrpí přílišnými skrupulemi ohledně prostředků k dosažení vlastních cílů, ale dávající přednost spíše šarádám, lstem a manipulacím před přílišným využíváním hrubé síly. To je také vidět v lehkosti, s jakou se mu daří prosazovat své cíle v Kněžegradu. Jeho smůlou je, že byl při jedné z předchozích misí infikován čímsi temným, co se ho snaží změnit k obrazu svému. Horác sice využívá všech dostupných prostředků, aby postup choroby zastavil, jenže síla amuletů i lektvarů není nekonečná. A tvor, který by se z něj mohl stát, by byl dostatečně mocný a zároveň dost bezohledný, aby život ve městě dokázal obrátit vzhůru nohama.

Klopp se však nemusí potýkat jen s Knutou. V kalných vodách politikaření a nezřízené touhy po moci a bohatství se pohybuje mnoho postav i postaviček, kterým není radno šlapat na kuří oka. A přesně to náš prokurátor dělá. Někdy bezděčně a jindy naprosto cíleně. Je totiž příliš čestný a zarputilý, než aby si spočítal, že mu to přijde draho. Naštěstí má kolem sebe i pár přátel, na něž se může spolehnout. Ačkoliv, v tomto příběhu často uzavírá velmi překvapivá spojenectví. Jenže zoufalé situace si vyžadují přijetí značně neortodoxních řešení. A dobré přátele nebo přinejmenším užitečné společníky lze kupodivu nalézt i na nejneobvyklejších místech. Třeba v lůně samotné Inkvizice, či naopak u pijáků krve.

Rychlý spád se spoustou akce, živé dialogy, věrohodné postavy, barvité scény pouličních bojů, temná magie i trocha černého humoru – to jsou hlavní přednosti románu Není jiných cest. Autor dovedně splétá zákeřné intriky a zákulisní mocenské šarvátky se skutečným bojem v různých podobách, při němž však vždy teče krev a jde nejen o život. To vše dává jeho příběhu nečekanou intenzitu, svěžest i poutavost. Čtenář se při čtení rozhodně nenudí, nemá na to čas. Spolu s hlavním hrdinou se totiž snaží zdolat záporáky a nastolit právo a pořádek. Prostě první Yggreddovo románové dobrodružství je excelentní kousek i brutálně krvavý nářez, který skutečně stojí za to.

  • Alex Drescher: Není jiných cest
  • vydalo: Leonardo, Petřvald u Karviné 2010
  • obálka: Michael Whelan
  • 434 stran / 269 Kč
17. května 2010, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Není jiných cest

Není jiných cest
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 242 Kč