Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Návrat vyhnance, Kate Jacoby

Jacoby Kate: Legendy Elity 1 - Návrat vyhnance

První kniha pentalogie australské autorky a cestovatelky Kate Jacoby čtenáře zasvěcuje do neradostné situace království Lusara. Země úpí pod tvrdou rukou krále-uchvatitele, loupeživé bandy rabují bez omezení, církev je v rozkladu a Gilda již nepomáhá lidem, ale stará se jen o svou moc.

Do toho všeho se vrací z dobrovolného exilu hlavní hrdina knihy – Robert Douglas, hrabě z Dunlornu, a s jeho návratem se začíná dít množství věcí. Kupodivu se do toho všeho dostává hlavní postava knihy bez vlastního přičinění, i když ji s událostmi všichni spojují.

Hrdina má v plánu potichu a nehrdinsky proklouznout na své panství a v klidu se starat o majetky a poddané, ale nejprve narazí na vzbouřence, pak zachrání děvče pronásledované mocnou Gildou, ze kterého se vyklube někdo úplně jiný než pomocnice v hospodě, a to ani nemluvím o tom, že zemřel vůdce důkladně utajované Enklávy čarodějů, do které Robert také patří, a mnozí ho chtějí na tento post dosadit. Prostě to nevypadá, že by hrabě měl strávit zbytek života v klidu a míru na svém panství.

Dále již autorka rozvíjí tradiční linii fantasy příběhů – intriky, dávné křivdy, nebezpeční protivníci, magie, boje, a vůbec se vyhrocují všechny problémy, které spaly již stovky let. Naštěstí se autorka spokojila s lidskou rasou a ani žádná skupinka neputuje kamsi, aby získala cosi a zamordovala temného mága v temné věži za temným lesem v temných horách. Tím chci naznačit, že se autorka vyhnula nejhorším klišé a vytvořila uvěřitelný svět s lidskými problémy, které si zpravidla zapříčiňují lidé sami navzájem bez pomoci neuvěřitelných ras a stvůr.

Autorka dobře zachytila středověký feudální svět založený na panstvích šlechtických Domů a důsledně se věnuje výhradně feudálům. Prostý lid sice kladné postavy litují a své poddané i chrání, ale jinak hraje nulovou roli.
Podstatné jsou jen mocné skupiny – král se svou armádou, šlechta, církev, podivná Gilda a utajení čarodějové.

Král je uchvatitelem ze sousedního království, není nijak oblíben, ale tvrdou rukou si udržuje moc.
Šlechta je tradičně rozhádaná a nebýt jejích sporů, země by nikdy nemohla být dobyta. To ji ovšem ani v nejmenším nepoučilo, což naznačuje, že autorka je realistka.
Církev soupeří o moc s Gildou a v této době jednoznačně prohrává.
Gilda by se zdánlivě dala srovnat se středověkými cechovními společenstvími, ale není tomu tak. Je to pevně řízená organizace, která uchovává odborné vědomosti z doby před neupřesněnou katastrofou. Nějak však není jasné, jak je vlastně řízena, když by měla být mezinárodní. Tuším, že v dalších dílech se dozvíme více.
A na závěr hrstka čarodějů, kteří přežili neúspěšnou válku o moc před několika staletími. Ale i čarodějové jsou jen lidé, takže i oni mají své frakce, které se k smrti nenávidí. Bohužel již v prvním díle si autorka při používání magických sil odporuje a popírá, co napsala o několik stran dříve. Doufejme, že je v tom nějaký systém.

Děj sice není příliš akční, ale autorka dokáže výborně udržovat napětí dávkováním informací po kapkách a zjevováním dalších a dalších zádrhelů a zvratů. Je vidět, že si dějovou linii pečlivě rozvrhla, aby jí vydržela na všech pět dílů.

Důležitých postav je v knize několik, ale těžko říci, které z nich jsou hlavní a které jen nositeli děje. Evidentní je, že se vše točí kolem Roberta z Dunlornu, jeho bratra, zachráněné dívky Jenn, krále a hlavní záporné postavy, gildovního agenta Samdona Nashe.

Kupodivu jediná přijatelná psychologizace je u Jenn, která se chová naprosto přirozeně. Robert je nepochopitelný a důsledně tají naprosto všechno. Bohužel i před čtenářem. Finnlay Douglas je horkokrevný bratr hraběte, jehož povaha je důsledně proměnlivá a nevyzpytatelná. Král je osamocený dobyvatel v nepřátelském prostředí a sžírají ho křivdy z minulosti. A Samdon Nash si s ledovým klidem sleduje vlastní cíle a zrazuje všechny, koho cestou potká.

Nuže, příběh je rozehrán a důkladně zašmodrchán, postavy vhozeny do děje, svět naznačen a nic nebrání tomu, aby se v dalších čtyřech dílech vše pečlivě vysvětlilo. Doufám pouze, že to autorka nepřekombinuje, protože nejpůsobivější jsou vždy vztahy mezi lidmi, a ne bizarní kulisy.

Celkově se zatím zdá, že půjde o nadprůměrnou fantasy sérii, pokud ji autorka dokáže udržet v přijatelných mezích a nezačne si vymýšlet příliš divoké zvraty.

  • Kate Jacoby: Návrat vyhnance
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2008
  • přeložila: Jana Rečková
  • obálka: Jon Sullivan
  • 400 stran / 269 Kč
25. března 2008, Piter

Diskuze k článku

Ad Návrat vyhnance
franbi - 23. 02. 2011 09:43

další díly nevyjdou asi

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Konkláve stínů 3 - Návrat vyhnance

Konkláve stínů 3 - Návrat vyhnance
249 Kč 224 Kč

Legendy Elity 1 - Návrat vyhnance

Legendy Elity 1 - Návrat vyhnance
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 242 Kč