Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Naslouchačský dar dřímá v těle dívky, co se vydává za chlapce ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Naslouchačský dar dřímá v těle dívky, co se vydává za chlapce, Petra Stehlíková: Naslouchač (Naslouchač 1)

Stehlíková Petra: Naslouchač

Svět je po Velké válce rozdělen na dvě části. Jedna z nich je plná jedovatých plynů a tím pádem i zcela neobyvatelná, ta druhá plná života a zeleně. Oba úseky od sebe odděluje štít čerpající svou energii z nerostu jménem sklenit. O ten se stará pozoruhodný národ sklenařů, který ve své době býval nejmocnějším národem světa, pak ho ale porazili a uvrhli do otroctví se strašnými podmínkami lidé z nížin. A právě jedním takovým sklenařem je i hlavní hrdinka příběhu.

Ilan je teprve dvanáct let a po celý svůj život se vydává za chlapce. Sklenaři se totiž pod vlivem otroctví začali rodit s ošklivými deformacemi a proto jsou nuceni nosit látkové mantie, které jim halí celé tělo včetně obličeje. Těch pár vyvolených, kteří mají to štěstí a narodí se bez vady, nemusí od svých deseti let otročit ve sklenitových dolech jako ostatní, ale stávají se místo toho sluhy vysokých pohlavárů. To ovšem pouze za předpokladu, že jsou chlapci. Čisté dívky jsou místo toho uvrhnuty do nor – nevěstinců, kde je dříve nebo později vždycky někdo zavraždí. Ilanina matka se proto rozhodla lhát a předstírat, že se jí narodil zdeformovaný chlapec místo zdravé holčičky. Doufala, že do desátých narozenin své dcery vymyslí ještě něco jiného, co by ji uchránilo i před otročením v dolu.

Když jsem byla malá, matka mi za temných večerů často vyprávěla o tom, kým jsme bývali. Ležela jsem na slaměném lůžku, držela si její ruku přitisknutou na tváři a hltala každé slovo. Bylo nám zakázáno číst a psát, a tak se historie našeho lidu přenášela ústně z rodičů na děti. Vzpomínky pro nás byly velice důležité. Museli jsme si zapamatovat, že to, co jsme teď, je jen důsledek lidské chamtivosti. (str. 13)

A tak se taky stalo. U několika sklenařů se postupem času vyvine dar, který jim umožňuje pracovat se sklenitem i jinak, než ho pouze těžit. Ilan již ve svých pěti letech začala sklenit slyšet a stala se tak nejmladším brusičem, jakého kdy sklenářská města měla. Její mistr předpokládá, že časem, až vyroste, dostane povýšení a připojí se mezi Naslouchače, respektované sklenaře, kteří se starají o funkčnost obranného štítu a opravují jeho poruchy. A nejspíš by se tak i stalo, kdyby Ilanina šikovnost nepadla do oka samotnému kapitánovi pětadvacítky.

Pětadvacítka je elitní skupina bojovníků, která chrání lid před tajemnými bytostmi, kterým se říká nasterey a které žijí v jedovatých krajích za štítem. Nikdo neví, jakým způsobem tam dokážou přežít, co jsou zač a ani jak se dostávají na druhou stranu štítu, kde útočí a zabíjí. Pouze pětadvacet nejlepších mužů je s nimi schopno bojovat. A právě oni si vyberou Ilan, aby se stala jejich osobním brusičem. Ilan je proto přinucena opustit matku s bratrem a vydat se na nebezpečnou cestu se skupinou vojáků, kteří se v žádném případě nesmí dozvědět, že je ve skutečnosti dívkou…

Petra Stehlíková v pěti bodech

  1. Žije v Praze a v současnosti je na mateřské dovolené.
  2. Vystudovala střední zdravotní školu – obor zdravotní laborant.
  3. Vystřídala několik zaměstnání, naposledy pracovala jako hotelová recepční.
  4. Před Naslouchačem si vydala několik knih vlastním nákladem.
  5. Naslouchač prvně vycházel na internetu pod názvem „Nasterea de venin“.

Naslouchač má trochu pomalejší rozjezd, protože autorka nejprve prezentuje a podrobně popisuje svět, v jakém Ilan žije, což může být pro ty, co si na popisy moc nepotrpí, trochu nuda, ale veškerá ta představení byla rozhodně nutná. Ilan totiž žije v naprosto jiném světě, než jaký dnes známe, protože je posazený o pár století do budoucnosti. Má určitou historii, hierarchii i vlastní zákony, mezi kterými se musí čtenář nejprve zorientovat, než se naplno ponoří do příběhu.

Petra Stehlíková přišla i s novým jazykem, takže se to v příběhu hemží slovy její vlastní výroby, které prý čerpala z rumunštiny a následně se je snažila počeštit. Na začátku Naslouchače všechny termíny vysvětlí, ale protože si je člověk zapamatuje až po vícero setkáních, na konci svazku pro čtenáře čeká slovníček, na který se mohou kdykoliv podívat, když nějakou definici zapomenou. Než se ale pročtou nakonec, už budou v příběhu zaručeně natolik zběhlí, že ho ani nebudou potřebovat.

Své kouzlo má bezpochyby i ona vysvětlovací první třetina knihy, ale vyčnívá až ten zbytek. Celá kniha je temná, tajuplná, místy až magická a akce v ní střídá akci. Ale hlavně je originální a tak nesmírně čtivá a poutavá, že čtenáře udrží přikované u stránek až do samotného konce. Než si toho stačíte všimnout, už budete u posledního odstavce a doslova se klepat na další díl, který by měl snad vyjít v příštím roce. Nezodpovězených otázek totiž zůstalo nespočet a Ilanin příběh teprve začal.

  • Petra Stehlíková: Naslouchač (Naslouchač 1)
  • Host, 2016
  • obálka: Andrej Nechaj
  • 374 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
25. června 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Naslouchač

Naslouchač
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč