Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nalezencem začíná vzkříšení šest let staré trilogie ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nalezencem začíná vzkříšení šest let staré trilogie, D. M. Cornish: Nalezenec (Tetování krví 1)

Cornish D. M.: Tetování krví 1 - Nalezenec

Pozornému českému čtenáři by mohlo jméno D. M. Cornishe připadat povědomé, i když by kvůli tomu musel zapátrat pár let do minulosti. V roce 2008 u nás totiž vyšel první díl trilogie Tetování krví, tenkrát s přízviskem Začátek cesty a o pár měsíců později následoval i druhý díl. Oba dva díly byly do dnešního dne totálně vyprodané, závěrečného dílu série se ale tehdy fanoušci nikdy nedočkali.

Přesto to vypadá, že naděje ještě existuje. Nakladatelství Fragment se totiž rozhodlo sérii vzkřísit a vrátit zpět na pulty knihkupectví. Nově se první díl série jmenuje Nalezenec a do vínku mu krom skutečně fešné obálky byla udělena též podoba klasického paperbacku. Vnitřek knihy zůstal oproti starším vydáním víceméně beze změn. Zadní strana výtisku přináší příslib toho, že v září příštího roku by mělo být české vydání ságy zdárně završeno, přičemž druhý díl série se reedice dočká již v nadcházejícím ú­noru.

Nápis na obálce v červeném poli hlásá velkými písmeny young adults, aby čtenář nebyl ani na chvíli na pochybách, s jakým druhem literatury má vlastně co do činění. Ale na to se dá přijít i prostým přečtením anotace, protože hlavním hrdinou je mladý sirotek, v kolektivu nepříliš populární díky svému dívčímu jménu Rosamunda. Zkrátka typický archetyp nezkušeného a světa neznalého mladíka, který se vydá vstříc neuvěřitelným dobrodružstvím.

Jako všichni jeho vrstevníci i Rosamunda touží po tom, že bude vybrán pro povolání námořníka na octovém moři. Místo toho je ale zvolen pro povolání lampáře, a tak se zklamán vydává na lodi směrem k hlavnímu sídlu lampářů, aby nastoupil do své určené profese. Jenže hnedka z kraje si díky své vlastní hlouposti a naivitě způsobí pár solidních problémů a místo rutinní nudné plavby najednou stojí tváří v tvář nebezpečí.

D. M. Cornish v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1972 v Austrálii.
  2. Krom trilogie Tetování krví nic jiného nenapsal, nechal se ovšem slyšet, že plánuje vícero příběhů z Polokontinentu.
  3. Třetí díl série, který u nás nikdy nevyšel, nese v originále název Factotum.
  4. Vymýšlet Polokontinent začal v roce 1993 a během následujících deseti let zaplnil 23 sešitů nápady, obrázky a příběhy týkajícími se jeho světa.
  5. Je fanouškem Tolkiena, Lovecrafta a nespočtu dalších klasických autorů.

Předem je třeba říct, že čím je čtenář starší, tím mu bude příběh připadat jednoduší a méně atraktivní. Větší část zvratů působí pro sečtělé čtenáře předvídatelně, jindy jim zase může rozum stát nad naivitou a chováním hlavního hrdiny, i když to lze vzhledem k jeho nízkému věku omluvit. Celý Nalezenec je ale jen o cestě ze sirotčince za lampáři. Cestou se samozřejmě vyskytne nejedna překážka, ale ve finále vše budí dojem úvodní kapitoly nějakého jiného příběhu, než samostatné knihy.

Předním tahákem díla je určitě svět. S centrální příběhovou linkou si autor mohl dát sice více práce, ale co se týče prostředí, to zvládl na výbornou. Města na Polokontinentě slouží jakožto jediné bašty bezpečí a mezi nimi se táhnou dlouhé cesty vedoucí divočinou, obývanou různorodými nestvůrami. Vůči nim bojují nadlidé, kteří si nechají voperovat nějaké ty orgány navíc a za každou skolenou příšeru si její krví vypálí do kůže tetování. Takhle stručně napsané to vypadá zmateně, ale Polokontinent je skutečně komplexní a D. M. Cornish jeho tvorbou určitě strávil pár let.

Složitost universa doprovází i abnormálně velká škála výrazů jako jsou kupříkladu skoldové, lahzaři, pugnátoři a nebo bahňáci. Těm je dokonce po skončení příběhu věnován rozsáhlý rejstřík, čítající kolem osmdesáti stránek a obsahující i pojmy, jenž se v příběhu neocitly, ale pomáhají dokreslovat atmosféru a rozlehlost místa, kde se Nalezenec odehrává. Mimo něj v knize čtenář nalezne i několikastrán­kovou mapu, šestnáctiměsíční kalendář Polokontinentu anebo spoustu ilustrací.

Všechny obrázky kreslil sám autor, což čtenáře přiměje k tomu, mít k jeho výtvoru ještě větší respekt. Všechny do jednoho jsou totiž povedené, i když občas umístěné vzhledem k ději trochu zmateně. V součtu přináší první díl trilogie čtenářům velmi působivý svět a velmi jednoduchý příběh. Pro mladší generace se tak jedná o skvělou volbu, na ty starší bude apelovat jen první zmíněné. Snad se tentokrát dočkáme i závěrečného dílu.

  • D. M. Cornish: Nalezenec (Tetování krví 1)
  • Fragment, 2014
  • překlad: Drahomíra Michnová
  • obálka: Jaime Jones
  • 352 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
22. prosince 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tetování krví 1 - Nalezenec

Tetování krví 1 - Nalezenec
249 Kč 224 Kč