Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Najdi svou ženu v Temné hmotě, Blake Crouch: Temná hmota

Crouch Blake: Temná hmota

Kdo hledá (většinou) najde. Jenomže jsou věci a záležitosti, po nichž se pátrá opravdu těžko. Mezi ně určitě patří naše pravé místo ve skutečnosti… Pro Jasona Dessena by to nemuselo být složité, kdyby pro něj Blake Crouch nenapsal divoký „matrix“. Člověk do něho může vstoupit, ale dopředu neví, kde se vynoří. A potom může jenom podle různých doprovodných znaků soudit, jestli je skutečně tam, kde chtěl být, nebo ne.

Crouch je mladý zkušený umělec, bestsellerový autor a scénárista, což rozhodně nezapřel ani v Temné hmotě. Čtenář se v thrillerovém příběhu dostává do podivných zápletek světa, který je zdánlivě běžný, ale vzápětí vykazuje značné anomálie. Hlavní hrdina Jason, profesor na univerzitě v Chicagu, by nejraději žil zcela jednoduše a fádně, ale osud mu připravil neobyčejně těžkou zkoušku. Ukázal mu totiž, že běžná skutečnost nemusí být jenom jedna.

V abstraktní rovině by to jistě pochopil a přiznal. Zabývá se totiž kvantovou fyzikou, tedy oborem, kde věci nebývají jednoznačné ani náhodou. Nicméně to, s čím se musí vyrovnávat nyní, už není žádná školní či vědecká úloha. Stojí před mnohovrstevnatou realitou, která ho drtí ve svých spárech, i když mu dává zdánlivě nekonečnou svobodu. Násilím se dostává do soukolí různých realit ve světě, kde figuruje jako vynálezce celého projektu. Jason odmítá hrát roli šéfa vědecké iniciativy a chce se vrátit tam, odkud byl vytržen. Aby toho nebylo málo, objevuje sám sebe v mnoha vydáních. Kupodivu se nesetká s týmem Quinna Malloryho ze seriálu Cesta do neznáma.

Blake Crouch v pěti bodech

  1. Narozen roku 1978 v Severní Karolíně.
  2. Je držitelem bakalářských titulů v oborech angličtina a tvůrčí psaní.
  3. Mezi další knihy, které napsal, patří Fully Loaded, Run nebo Stirred.
  4. Kromě science-fiction je plodným autorem thrillerů a detektivek.
  5. Z jeho pera vzešly předlohy pro televizní seriály Městečko Pines a Good Behavior.

K tomu, aby kniha o alternativních realitách fungovala, je nutné mít silnou imaginaci, jde ale také o to, aby byl autor schopen dát příběhu logickou výstavbu, nemluvě o tom, že se ji vyplatí osvěžit akcí. To se Crouchovi povedlo a autor rozhodně nenechává svého hrdinu „přešlapovat na místě“. Jason si po úvodu už neodpočine a nadále mu jde neustále o život. Pokud se v určitých okamžicích zdá, že ne, pak je to buď čtenářův omyl, nebo autor na svého protagonistu chystá nová nebezpečí, s nimiž na něho přichází. Jako bonus vstupuje do příběhu významný romantický podtext, jenž ovšem knihu ani zdánlivě nesměruje do oblasti červené knihovny.

Napínavost a svižnost toku děje je natolik dynamická, že příliš nevadí hromadění alternativ Dessenovy cesty. Crouch totiž vždy obohatí i výplň nějakým drobným, většinou zajímavým příběhem. Logika děje se dá také akceptovat, i když zmnožení postavy hlavního hrdiny působí spíš proti ní, ovšem v závěru dává větší smysl. Nicméně bylo odvážné použít princip paralelních světů na jednotlivci, místo na celé prostředí a právě tento pokus umožnil autorovi dovést děj do dramatického závěru, jenž až do poslední chvíle nechává čtenáře pochybovat o rozuzlení.

Hlavními přednostmi Temné hmoty je její zajímavost, čtivost a napínavost. S ohledem na erudici autora můžeme i spekulovat, že vznikla v období absence velkého tématu, kdy Crouch hledal svou nejvlastnější rovinu, právě jako Jason. Ať to tak bylo nebo ne, dokázal v Temné hmotě docílit lehkého nadprůměru.

  • Blake Crouch: Temná hmota
  • Knižní klub, 2017
  • Překlad: Veronika Volhejnová
  • Obálka: David Dvořák
  • 320 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
13. června 2017, Jiří Kábrt

Temná hmota

Temná hmota
399 Kč 359 Kč