Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nahlédněte do tajů jednoho z nejepičtějších příběhů Středozemě, J. R. R. Tolkien: Pád Gondolinu

Tolkien J.R.R., Tolkien Christopher: Pád Gondolinu

Je jedno, jak důkladně se snažíte uchránit tajemství. Vždycky se najde někdo, kdo se postará o jeho prozrazení. J. R. R. Tolkien měl k tajemstvím poměrně zvlášní vztah. Sice spoustu potenciálních tajemství prozradil již názvem (Pád Gondolinu, Návrat krále, a tak podobně), nicméně jeho dílo je plné otázek, na něž dnes již neexistuje jednoznačná odpověď.

Přestože spousta textů tohoto legendárního autora nebyla nikdy dokončena, jeho syn Christopher zasvětil svůj život snahou pospojovat co nejvíc teček tak, aby byla Středozem co nejucelenější. Ať už nepřímo skrze popisování historie tohoto fiktivního světa, nebo vydáním jednotlivých příběhů v takové podobě, která by nejlépe zaplnila všechna bílá místa. Pád Gondolinu je jednou z těchto knih. Ačkoli první verze předbíhá většinu ostatních textů spjatých se Středozemí, Tolkien nikdy nebyl úplně spokojen s podobou tohoto díla.

J. R. R. Tolkien ve čtyřech bodech

  1. Narodil se roku 1892 na území dnešní Jihoafrické republiky.
  2. Vystudoval na Oxfordu, kde později působil i jako profesor.
  3. Jeho nejslavnějším dílem je románová trilogie Pán prstenů.
  4. Ačkoli sepsal mnohem víc příběhů ze Středozemě, většinu z nich nedokončil a byly vydány až posmrtně díky jeho synovi Christopherovi.
  5. Zemřel roku 1973 v Británii.

Bylo by poměrně zbytečné hledat někoho, kdo by nebyl schopen alespoň ve zkratce vysvětlit, o čem Pád Gondolinu pojednává. Příběh je vystaven na tradiční premise skrytého místa, jehož prozrazení vede k jeho zkáze. Jak název napovídá, nelze očekávat, že bude autor shovívavý. A přesto, nejde o samotný děj. To, co je na této knize nejdůležitější, je možnost srovnat jednotlivé verze tohoto příběhu a v kontext zasazené proměny textu.

Ne všechny informace mají potenciál čtenáře překvapit. Zejména jde-li o fanoušky, kteří se dočetli za Hobita a Pána prstenů. Nicméně některé odchylky v jednotlivých verzích jsou přinejmenším fascinující. Ať už jde o důraz na jiné aspekty v příběhu (zpočátku s větším důrazem na hrdinský epos, později spíše stručnější vyprávění po vzoru jiných textů ze Silmarillionu, jako kdyby Tolkien rozprostíral svou pozornost na více míst Středozemě), odlišné názvosloví (které je místy velmi odlišné), případně celkové vyznění (v prvních verzích je Melkorovo vítězství po prolomení obklíčení jeho říše mnohem drtivější, než jak se jeví v pozdějších variantách).

Christopher navíc svými komentáři čtenářům přibližuje i širší okolnosti týkající se tohoto příběhu. Díky tomu lze lépe pochopit, jak sám autor chápal například Pána prstenů (jako přímé pokračování Silmarillionu). Pád Gondolinu, doprovázen působivými ilustracemi Alana Lee, je ideální knihou pro všechny fanoušky Středozemě, kteří se chtějí dozvědět něco víc.

  • J. R. R. Tolkien: Pád Gondolinu
  • Argo, 2019
  • Překlad: Stanislava Pošustová-Menšíková
  • Obálka: Alan Lee
  • 208 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
22. března, Tomáš R. Tokoš

Pád Gondolinu

Pád Gondolinu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč