Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nádherné bytosti ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nádherné bytosti, Garciová Kami & Stohlová Margaret

Garciová Kami & Stohlová Margaret: Kronika prokletých zaklínačů 1 - Nádherné bytosti

Když se přistěhujete do malého města, je jasné, že se na seznamu drbů ocitnete na prvním místě. Když se přistěhujete do Gatlinu, můžete si být jisti tím, že vám udělají ze života peklo.

Ethan Wate celý život bydlí ve stejném domě, baví se se stejnými lidmi a dělá stejné věci. Tak jako všichni v Gatlinu. Ale když se do města přistěhuje neteř starouše Rawenwooda, který tu funguje jako obdoba naší Klekánice, jeho stereotyp je náhle v trapu. Už ho nezajímá, jak ho Emily Ethanobijka důmyslně ignoruje a jak dlouhé nohy má Savannah Snowová. V epicentru jeho zájmu se objevuje Lena Duchannesová, holka, o které se mu každou noc zdají strašidelné sny. Jenže Lena není zrovna nejkamarádštější osoba na světě. Vlastně si Ethana ani moc nevšímá. Teda aspoň do doby, než zjistí, že dokážou komunikovat jen pomocí myšlenek. A než ji málem nechtěně přejede.

„Pojď se mnou. Do auta. Nastup si.“ „No tak jo. Asi to bude bezpečnější než pochodovat po silnici… Když po ní jedeš ty.“

Všechno, co se týká Leny, je ale čím dál tím podivnější. A poslední kapkou je, když se v učebně angličtiny samo od sebe rozbije okno. Hon na čarodějnice začíná a hlavním lovcem se stává matka Ethanova nejlepšího kamaráda Linka, která se pokouší Lenu za každou cenu vyštípat ze školy. Ethan to taky přestává mít jednoduché. Baví se s Lenou, takže se až na Linka nikdo nebaví s ním. A korunu tomu nasadí Lenin podivný strejda. Ethan mu totiž ukáže kouzelný medailon, který s Lenou našli na Greenbrieru. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že když se ho Ethan a Lena ve stejný okamžik dotknou, přenesou se do doby před sto padesáti lety.

„Smrtelníci. Závidím vám. Myslíte si, že můžete všechno změnit. Zastavit vesmír. Odčinit to, k čemu došlo před spoustou let. Jste tak nádherné bytosti.“

Ethan přijde na tajemství, které  Lena skrývá. Jeho milá totiž není žádná obyčejná holka. Pochází z prastaré zaklínačské rodiny. A navíc se děsí dne svých šestnáctých narozenin. Může si ji totiž vyžádat Temnota, stejně jako se to stalo její sestřenici Ridley a kdoví komu ještě. Ale proč Macon i Ethanova hospodyně Amma kvůli záhadnému medailonku tak vyšilovali? Jaký důvod má paní Lincolnová k ničení Lenina života? A kdo je vlastně na jejich straně?

„Cruor pectoris mei, tutela tua est. Krev mého srdce budiž ochráněna.“

Jedinečné, úžasné, důmyslné. Tři slova, kterými bych mohla charakterizovat celou knížku. V dnešní době v tomto žánru opravdu není jednoduché najít něco originálně napsaného, ale těmto dvěma spisovatelkám se podařilo vytvořit zázrak. Na začátku se na vás nahrne spousta zdánlivě nepotřebných informací. Jejich hlavním cílem je vás mezi řádky seznámit s historií města, s Ethanem a s postavami, které budou mít pro příběh určitý význam. Když dočtete až na konec, uvědomíte si, že spousta věcí, která se vám na počátku zdála zbytečná, do příběhu nádherně zapadá. Neuvěřitelná byla celá atmosféra, kterou knížka navozovala. Byla popsaná do sebemenších detailů a přitom stále působí tak přirozeně, že si připadáte, jako byste tam opravdu byli. Postavy působily tak reálně, jak jen to je možné. Dokonce i pes Bubu byl jedinečná bytost, která ke mně přes stránky promlouvala.

Jediná výjimka byl Ethan. Působil spíš jako holka v klučičím těle. Ale tomu se nejspíš nedá vyhnout, když příběh píšou dvě spisovatelky. Jinak ale postavy působí, jako by byly vytaženy z opravdového světa. Mají své příběhy, jedinečné vlastnosti a komplikovaný charakter. Ti, kteří se jevili jako největší padouši, z toho vyvázli bez ztráty hvězdičky a u kladných postav se vždycky objevila nějaká nečekaná podlost. Možná to zní jako klišé, ale takto skvěle napsanou knížku jsem už dlouho nečetla.

Kouzlo občas kazily menší nelogičnosti. Jako třeba pět set let stará rakev, která se ještě ani nezačala rozpadat. Ale nejvíc mi vadil fakt, že se všechno točilo kolem Leny. Kdykoliv se něco dělo, bylo to kvůli ní. Pokud Ethan s někým mluvil, bylo to o ní. Prostě jako by Lena byla středobodem vesmíru a kolem ní se točil veškerý děj knížky i ve scénách, které by s ní jinak neměly mít nic společného. Všechny nedostatky ale budiž odpuštěny. Nenajdu totiž často knížku, která mě dokáže něčím překvapit. A tahle je plná nečekaných a naprosto skvěle promyšlených zvratů, které plynule navazují na předchozí děj a kupodivu nepůsobí násilně.

Na bodové stupnici je to devět a tři čtvrtě z deseti. Pevně doufám, že u nás druhý díl vyjde brzo, protože svět Zaklínačů pro mě začíná být svou skvěle propracovanou kulturou, zvyklostmi a všemi drobnostmi, které dělají z knížky SKVĚLOU knížku, silně návykový. Věřím tomu, že stejně jako já si na své přijdou i ostatní fanoušci dobrých romantických příběhů, mezi které Nádherné bytosti určitě po právu patří.

  • Garciová Kami & Stohlová Margaret: Kronika prokletých zaklínačů 1 – Nádherné bytosti
  • Euromedia Group
  • Překladl: Jana Jašová
  • Obálka: Diana Delevová
27. dubna 2011, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).