Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Na začátku jsme byli padouši všichni, Marissa Meyerová: Renegáti (Renegáti 1)

Meyerová Marissa: Renegáti 01

Dříve se lidé výjimečnosti báli, výjimečné pronásledovali, trýznili a zabíjeli. Považovali je za démony, čarodějnice a zrůdy. A nebáli se zbytečně. Ace Anarchista vše změnil, shromáždil nejmocnější výjimečné a svrhl vlády, pozabíjel byrokraty, zničil vládní budovy a celou infrastrukturu. Tak začala doba chaosu, známá jako věk anarchie. V nastalém zmatku neexistovala policie ani jiné bezpečnostní složky. Zvítězil ten silnější a zločinu se dařilo lépe než kdy dřív. Pak však přišla nová naděje. Skupinka výjimečných, kteří začali proti zlu bojovat a přinesli nový řád. Renegáti.

Ten den vstoupil do historie jako bitva o Gatlon. Den, kdy byl Ace Anarchista poražen a těch pár Anarchistů, co přežilo, se uchýlilo do zničených pozůstatků metra, hluboko pod zem. Ten den Nova přišla o posledního člena rodiny. Její rodiče a sestru zabil jeden z gangů v dobách anarchie, když její otec odmítl vyrobit další zbraně. Byl výjimečný, stejně jako Nova. Tehdy doufala, že přijdou Renegáti a zachrání její rodinu, nikdo však nepřišel. Našel ji až po několika hodinách strýc Ace. A i o deset let později stále věří ve svou pomstu.

Novu vychovají Anarchisté, naučí ji bojovat, sama si vyrábí technické pomůcky a zbraně. Dotykem každého uspí, sama spát nepotřebuje vůbec. Její přezdívka je Nightmare. Její pravá totožnost je pro Renegáty záhadou, čehož využijí k získání informací. Vstoupí do jejich řad jako Insomnia. Co zprvu vypadá tak jednoduše, se zamotá ve chvíli, kdy pozná Adriana (Sketche). Syn superhrdinky, adoptovaný členy Rady, má schopnost oživit své kresby. Jeho schopnost je praktická, ovšem pro boj se zločinci nepříliš vhodná.

To se změní ve chvíli, kdy si nakreslí oblek podobný tomu, jenž má Iron Man, a získá schopnosti, které mu umožňují daleko skákat, vrhat oheň či omračující laser. Jenže první střet se zločincem (Nightmare) pro něj jako Sentinela, ochránce, nedopadne úplně nejlépe. Z jejich střetu si pak zapamatuje jedinou větu.

„Kdo se ničeho nebojí, nemůže být statečný.“ (str.54)

Větu, kterou Nova slýchávala u Anarchistů poměrně často, pronese naprosto spontánně, ale pro Adriana má zcela jiný význam. Stejnou větu našli u těla jeho matky, když byla zavražděna, a i když byla Nova v té době příliš malá, je jeho vodítkem k jejímu vrahovi.

Na první pohled se zdá, že role jsou jasně dané, Renegáti jsou na straně dobra, chrání občany, jsou to superhrdinové. Anarchisté jsou zlí, ubližují bezdůvodně lidem a bojují s Renegáty. Jenže ono to není tak jednoduché. Nebýt Ace Anarchisty, nemohli by výjimeční normálně žít, a to je to, co Ace chtěl – svobodu pro všechny výjimečné. Jen pro to nevybral nejvhodnější způsob a bez váhání zabil každého, kdo mu stál v cestě. Renegáti se ujmuli vlády, ale nedá se říct, že by vládnutí a tvoření zákonů byla jejich nejsilnější stránka. Rada už pomalu ani nechodila na veřejnost a zabývala se hlavně administrativou. A lidé na ně ve všem spoléhali, aniž by se někdy snažili zasáhnout sami, i když se jednalo o bagatelní věci.

Příběh je psaný převážně z pohledu Novy, a i když se má jednat o padoucha, je patrné, že Nova není až tak zlá. Pokusila se, ale nezabila. Chtěla, ale nedokázala. A díky Adrianovi vidí svět úplně jinak. Na prchavý okamžik má přátele, může se smát jako jiné dívky v jejím věku a je stále těžší si připomenout, že to jsou nepřátelé, které chtěla celý život zabít, aby trpěli za smrt její rodiny. Jenže pak na ni dopadne tíha reality a ona si musí zvolit, zda bude Renegátem nebo si zvolí cestu padoucha jednou pro vždy.

Marissa Meyerová v pěti bodech:

  1. Narodila se 19. února 1984 v USA.
  2. Vystudovala Pacific Lutheran University, kde se věnovala tvůrčímu psaní.
  3. Pracovala pět let jako editor knih.
  4. Do povědomí čtenářů se dostala díky úspěšné sérii Měsíční kroniky.
  5. Renegáti jsou prvním počinem z plánovaných dvou dílů této série.

Adrian je Renegát každým kouskem těla. Drží se zásad, je čestný, dobrotivý a jen tak mimochodem i pohledný. Vše, co dělá, myslí upřímně a stará se o každého člena svého týmu, hlavně o Novu. Ovšem jeho Sentinel naseká hromadu chyb a Rada netuší, zda není jen dalším způsobem padouchů, jak pošpinit jméno Renegátů. I když najdou se i další Renegáti, jejichž chování by mohlo bez potíží konkurovat i těm největším padouchům.

Příběh, vykreslený do posledního detailu, se odehrává v městě Gatlon. Poměrně moderní město ovšem utrpělo poškození v dobách anarchie, jak autorka stále připomíná svými popisy, které ovšem nijak nezpomalují děj. I když by se mohlo zprvu zdát, že hlavním tématem bude zakázaná láska nepřátel mezi Novou a Adrianem, není tomu tak. Je jen okrajová a autorka dává přednost akci, kdy se stále něco děje od prvních stran až po samotný konec, který zůstává otevřený.

Jedná se o poměrně populární téma superhrdinů a nadpřirozených schopností. Je těžké zůstat originální, když existuje velký počet komiksů, knih i filmů s velmi podobnou tématikou. Nejvíce ze všeho se kniha podobná sérii o X-Menech. Přesto je z Renegátů cítit obrovský potenciál, jenž, doufejme, autorka zcela využije v dalším dílu, na který má velmi slibně nakročeno.

  • Marissa Meyerová: Renegáti (Renegáti 1)
  • Egmont, 2018
  • Překlad: Martina Šímová
  • 512 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
24. srpna 2018, Ivana Scholzová

Renegáti 01

Renegáti 01
349 Kč 314 Kč