Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Mýty 6: Domovina aneb Modrák na stopě Nepříteli, kol.: Domovina (Mýty 6)

kol.: Mýty 06 - Domovina

Mýtov se otřásá v základech. Poté, co byl napaden armádou dřevěných vojáčků, v něm nastala trpká období, za kterých jej opustila nejen Sněhurka, všemi milovaná zástupkyně starosty, ale také Mýtovský strážce zákona Wolfi. Na jejich místa nastoupil zcela nový ansámbl vedlejších postav, které mají co dělat, aby udržely v newyorské čtvrti pořádek. Konec předchozího dílu navíc zastihl Modráka na cestě za záchranou nejen své dávné lásky Červené Karkulky, ale také Nepřítelem vězněného Geppetta. Tato záchranná mise, která zavede Modráka zpět do Domoviny, přinese nejen oběti na životech, ale také jeden zcela zásadní zvrat.

Úspěšná komiksová série Mýty Billa Willinghama se v Česku těší stále větší oblibě. V nakladatelství Crew, které na sérii spolupracuje s nakladatelstvím Netopejr, vyšla koncem loňského roku již šestá kniha. Nejnovější díl s lákavým názvem patří mezi to nejlepší, co mohli čtenáři v Mýtech doposud vidět. Nejen, že je opět plný akce a napětí, ale navíc dává čtenářům poprvé nahlédnout do neprobádaného světa pohádkových bytostí, Domoviny.

Šesté Mýty jsou rozděleny na dva relativně nezávislé příběhy, Čipera Jack a Domovina. Protagonistou prvního z nich je Mýtovský podvodník a zlodějíček Jack Horner, známý tím, jak dokáže vždy využít situace a v pravou chvíli zmizet. První příběh ukazuje oblíbeného antihrdinu ve chvíli, kdy s nakradeným zlatem opouští Mýtov, aby si vybudoval zářnou kariéru v Hollywoodu.

Na první tu pohled zaujme zejména odlišná kresba, kterou má na svědomí hostující kreslíř David Hahn (známý u nás hlavně díky šestému dílu série Lucifer). Ta má pramálo společného s působivým stylem tradičního mýtovského kreslíře Marka Buckinghama. Působí stroze a odosobněně, což ale s dějem povídky částečně koresponduje. Tato krátká epizodka ze života nechvalně známého hrdiny je sice zábavně ironická, ale děj nijak kupředu neposouvá a hlavnímu příběhu pouze sekunduje. Pro ty čtenáře, které by však Jackovy příběhy zaujaly, je třeba zmínit, že v angličtině vychází od roku 2006 také komiksový spin-off s názvem Jack of Fables, který soustředí svou pozornost právě na tuto mýtovskou postavičku.

Zásadní je pro šesté Mýty druhá část knihy s názvem Domovina, která posouvá děj celé série výrazně kupředu. Tvoří ji tradičně několik kapitol: Smrt a daně, Syndrom svatého Jiří, Audienční den, Je jenom ptákem v pozlacené kleci a Pax imperium. Součástí je také Intermezzo, které je vloženo mezi první tři a poslední dvě kapitoly. Tato mezihra nese název Mezitím a Buckingham si zde opět přizval pomocníky – Lana Medinu a Dana Greena, na jejichž kresbě je ale viditelné, že se drží tradičního mýtovského stylu.

Hlavní postavou Domoviny je Modrák, kterého si možná čtenáři pamatují jako milého modrookého chlapce, jež se zamiloval do Červené Karkulky. Na tomto sympatickém hrdinovi je však mnohem víc než šibalský úsměv a dobré srdce. V Domovině nejenže chladnokrevně stíná hlavy, ale střetne se také tváří v tvář s obávaným Nepřítelem. Díky posledním dvěma dílům, ve kterých dostává Modrák stále více prostoru se této, pro českého čtenáře spíše neznámé, pohádkové postavě podařilo vyšvihnout na post jednoho z neoblíbenějších hrdinů série a Domovině tak nechybí ani humor, ani bezpočet akčních scén, které klidnějšímu pátému dílu tak citelně scházely.

Pohádková Domovina je v šesté knize vykreslená skutečně kouzelně. Dává prostor mnoha novým zápletkám a postavám a přináší sebou spoustu potenciálu, který tvůrci určitě dostatečně využijí v dalších dílech. Willingham totiž dává znát, že to, co v šestých Mýtech z Domoviny uvidíme, není zdaleka vším, co může jeho fikční svět nabídnout. A s novými postavami se čtenář setká i v newyorském Mýtově. Zejména záhadný Vipinbehari/Ja­gatbehari s sebou přinese čerstvý závan dobrodružství a je rozhodně příslibem pro další vývoj série.

Zdá se, že Willingham nemá nikdy dost postav. Jeho záliba v odkrývání temných stránek hrdinů, tahle ambivalentnost, která je v rozporu z pravidly tradiční pohádky a nečekané interakce, ke kterým mezi postavami dochází, jsou přesně tím, co dělá z Mýtů tolik lákavé a okouzlující čtení.

V šestém ovšem bohužel zapláčou fanoušci dua Wolfi a Sněhu, z nichž se tentokrát v knize neobjeví ani jeden. Vzhledem ke strhujícímu příběhu z Domoviny však jejich ztrátu nejspíš nijak citelně neponesou. V této dějové linii je totiž tolik nových podnětů, situací a zvratů, že absence oblíbeného noirového detektiva tolik nezamrzí. A pokud náhodou ano, není třeba zoufat. Osmý díl série by se totiž měl jmenovat Vlci.

Na Domovině je zřetelně vidět, jak se komiks od svého prvního dílu neustále posouvá, od urban fantasy detektivky směrem k velkolepější a propracovanější klasické fantasy sáze. Ani zde ale tvůrci nekončí a sedmé pokračování vyjde v květnu roku 2015 pod názvem Arabské noci (a dny).

  • kol.: Domovina (Mýty 6)
  • Crew, 2014
  • překlad: Ľudovít Plata
  • obálka: James Jean
  • 192 stran, 489 Kč (v e-shopu Fantasye již za 440 Kč)
24. února 2015, Jana Balharová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mýty 06 - Domovina

Mýty 06 - Domovina
Vložit do pytle na zboží  Koupit 489 Kč 440 Kč