Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Myrrenin dar ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Myrrenin dar, Fiona McIntoshová

McIntosh Fiona: Převtělení 1 - Myrrenin dar

Anglická spisovatelka Fiona McIntoshová žije trvale v Austrálii. Vydala zde již osm knih patřících ke klasické epické fantasy. Teď chystá devátou, která uzavře již její třetí románovou trilogii, Percheron. Myrrenin dar, první část cyklu Převtělení, který se objevil v autorčině biografii jako druhý v pořadí, se stal v její nynější domovině velkým hitem.

Nečekejte na první pohled nic převratného. Je to vcelku běžná fantasy umístěná do pseudohistorického prostředí. Wyl Thirsk je čtrnáctiletý syn generála Morgravie, království věčně válčícího se sousední zemí, Briavelem. Wylova otce při jedné takové potyčce zabijí a Wyl se musí ujmout dědičného úřadu po svém otci. Současný král Magnus je mu nakloněn. Ne však jeho syn a následník, Celimus, sadistický spratek toužící víc po moci než po blahu království.

Magnusova smrt je tak očekávána s obavami. Když skutečně přijde, je vše ještě horší, než všichni předpovídali i v těch nejstrašlivějších vizích. Na Wyla, jeho přátele a potažmo celou Morgravii se valí katastrofa za katastrofou. A to ještě na severu číhá na svou příležitost barbarský náčelník Cailech…

Vše se zdá být ztracené. Ani sám Wyl však netuší, že jeden trumf v rukávu ještě pořád má. Je to dar od umírající dívky Myrren, upálené za údajné čarodějnictví. Wyl se k ní jako jediný zachoval lidsky a ona se mu odvděčila darem, jehož dosah ani sám mladík není schopen docenit…

Svět Fiony McIntoshové je krutý, nelítosný, realistický. Magie a čarodějů je v něm pomálu. Autorka hlavní důraz klade na politické intriky a vztahy mezi jednotlivými postavami. Zároveň nikoho nešetří, hrdiny kosí hlava nehlava a i ty nejsympatičtější označuje stigmaty viny. Mnozí ze zabitých totiž padají na vrub jejich chybným rozhodnutím.

Ani samotný Wyl není žádný superhrdina. Je to nevyzrálý kluk, později mladý muž, kterého semlel vír okolností a dostal do pozice, do níž nestačil dorůst. (Ostatně, žádná postava z nejbližšího okolí krále Magnuse není na Celima a jeho představu světa připravena. Taky proto jsou následky tak zničující.) Naopak Celimus je sice odporný až hanba, ale jeho činy jsou prodchnuty cynickou cílevědomostí. Ta vede k tomu, že bez větších potíží vítězí na všech frontách.

Do portfolia hlavních postav, které v příběhu tahají za klíčové nitky, je pak nutné ještě připočíst oba panovníky v pozadí. Energickou Valentynu z Briavelu, schopnou obětovat vlastní štěstí pro dobro své země. A výbojného Cailecha, krále Horalů, jehož by šlo přiřadit k typu kmenových vůdců, mazaných a bez skrupulí, z našeho světa doby rozvrácení římské říše. Nezastaví se před ničím… a v duši má něco temného, co pomalu probublává na povrch.

Kdo si nedovede fantasy představit bez elfů, trpaslíků nebo draků, tady si bude muset nechat zajít chuť. Myrrenin dar ale i tak nabízí dost – vzrušující děj plný zvratů, který nedovolí od knihy odtrhnout oči, a realistické, uvěřitelné prostředí i hrdiny. Teď je jen otázka, jestli autorka dokáže všechny rozehrané party sladit do konečné harmonické podoby. Zatím se jí to daří. Ale ke konci je ještě cesta dlouhá a trnitá.

  • Fiona McIntoshová: Myrrenin dar
  • vydal: FANTOM Print, Ostrava 2007
  • přeložila: Kateřina Niklová
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 400 stran / 259 Kč
8. srpna 2007, Lukáš Knetig

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Myrrenin dar

Myrrenin dar
  259 Kč