Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Může mladý elf jen s několika elfeiny zachránit celý svět?, Terry Brooks: Shannarovy elfeiny (Shannarův meč 2)

Brooks Terry: Shannarovy elfeiny

Padesát let po pádu Temného mága se do Čtyřzemí vrací prastaré zlo. Démony celá staletí držel magický strom Ellcrys v temném vězení. Tato hráz, díky níž nemohli škodit žádnému živému stvoření, se však hroutí. Z temného světa se dostal mocný démon Dagda Mor s dvěma svými společníky. Hodlá zabít všechny elfy do posledního a ukojit svou nekonečnou nenávist. Plánuje zničit chřadnoucí strom a jeho jedinou šanci na záchranu, a tím vypustit do světa legie nenávisti plných démonů pod svým velením.

Ellcrys chřadne každým dnem a Vyvolení, kteří se o strom starají a jako jediní ho mohou znovuzrodit, jsou až na jednoho zavražděni. Vnučka krále, jedna z Vyvolených, se zalekne zpráv, které jí magický strom sdělí a uprchne pryč. Stane se poslední nadějí pro celý svět, ale odmítá toto břímě nést. Pro Wila Ohmsforda, který sám ještě poznává své schopnosti, bude těžké ji na cestě ochránit. Hlavně, když démoni nejsou jediným nebezpečím, jež mohou na své cestě potkat.

Oslabení zdi probudilo i druida Allanona, posledního svého druhu. Bojoval v bitvě proti Temnému mágovi a beze stopy zmizel. Nyní se však vrací a snaží se opět zachránit svět. Radí králi elfů, vyhledá Wila a poví mu o jeho moci a seznámí ho i s princeznou Amberle. Dá jim tedy všechny dostupné prostředky, aby tuto cestu zvládli, ale konečná rozhodnutí jsou na nich. On sám se připojuje k armádě, která se snaží odrazit vojska démonů, než Amberle najde Krvavý oheň, ponoří zde semínko Ellcrys a vrátí se zpět.

Terry Brooks v pěti bodech

  1. Terry Brooks se narodil 8. ledna roku 1944 v americkém městě Sterling. Vystudoval anglickou literaturu a následně také práva. V současné době žije na Havajských ostrovech.
  2. Svá první díla sepsal již na střední škole, ale první komerčně úspěšnou knihu – Shannarův meč, publikoval až v roce 1977. Velkým literárním vzorem mu byl J. R. R. Tolkien.
  3. Od té doby se věnuje psaní na plný úvazek. Série o Shannarovi se rozrostla na množství povětšinou trilogií: původní trilogii (v angličtině pouze Shannara) následovalo Shannarovo dědictví (The Heritage of Shannara), The Voyage of Jerle Sahnnara (v češtině tato trilogie neměla souhrnné jméno), Shannarův nejvyšší druid (High Druid of Shannara) nebo Sahnnarova geneze (Genesis of Shannara).
  4. Kromě toho vyšla ještě jednodílná předehra k původní trilogii a třídílné série Legends of Shannara, The Dark Legacy of Shannara a Paladins of Shannara, které se (zatím) nedočkaly českého překladu.
  5. Známá je také série Kouzelné království Landover čítající zatím šest dílů, dále třídílná série Slovo a Nicota nebo literární přepisy filmů Hook a Star Wars I: The Phantom Menace.

Příběh je napsaný čtivě a děj ubíhá od prvních stránek rychlým tempem. Místy může být poměrně lehce předvídatelný, to ovšem neznamená, že autor nedokáže čtenáře překvapit. Jasně jsou zde vidět i pozůstatky inspirace z děl J. R. R. Tolkiena – každý čtenář sám musí posoudit, zda je to dílu na škodu či nikoli. Rozhodně ale knize neschází také originalita, díky níž je svět propracovaný do posledních detailů. Podrobně vyobrazena v popisech jsou místa i postavy, takže má čtenář pocit, jako by v daném světě skutečně byl. Tomu napomáhá i vyprávění z pohledu různých postav vždy v první osobě.

Kniha u nás poprvé vyšla v českém překladu v roce 1997, nyní ji vydává nakladatelství Omega se seriálovou obálkou. Z vnitřní strany desek je přehledná mapa celého Čtyřzemí, světa, kde se odehrává děj knihy. Čtenář se díky ní může lehce orientovat v neznámém světě. A nejen ti, kteří někdy viděli zmiňovaný seriál na motivy této série, v knize najdou své zalíbení. Neboť se stále jedná o příběh plný magie, přátelství, lásky a boje proti zlu, což je nesmrtelná klasika.

  • Terry Brooks: Shannarovy elfeiny (Shannarův meč 2)
  • Omega, 2017
  • překlad: Adam Steinz
  • obálka: Jiří Miňovský – Arbe
  • 588 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
24. dubna 2018, Ivana Scholzová

Shannarovy elfeiny

Shannarovy elfeiny
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 404 Kč