Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Mráz a hry: Perfektně vyvážená sci-fi, co šlape na paty velmistrům ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Mráz a hry: Perfektně vyvážená sci-fi, co šlape na paty velmistrům, Jan Hlávka, Jana Vybíralová: Mráz a hry (Algor 1)

Hlávka Jan & Vybíralová Jana: Algor 1 - Mráz a hry

Česká sci-fi zažila v roce 2013 dvě velké knižní události. Poprvé, když vyšlo Mycelium Vilmy Kadlečkové, které už jsme na Fantasyi recenzovali. Podruhé, když vyšla novinka Jana Hlávky a Jany Vybíralové. Oba autoři Mrázu a her už jsou ostřílení spisovatelé a čtenáři od nich proto oprávněně čekali něco velkého. A dočkali se.

Tři planety, tři odlišné politické systémy, tři odlišné příběhy, které ale mají něco společného. Na mrazivé planetě Algor, kde vládne vojenská totalita, dochází mladému císaři čas. Rozhodne se proto sednout na svou nejsilnější vesmírnou loď, doletět na sousední Viridian a požádat tamní princeznu o ruku. A protože Viridian je konstituční monarchie, nemá prakticky žádnou armádu a kvůli příjemnému klimatu tam nikdo nemá koule, nezbude princezně Viktorii nic jiného, než nabídku přijmout. O to větší překvapení ji čeká, když zjistí, že císař s ní nehodlá zacházet jako s kusem hadru.

Mezitím lid na demokratickém Menabaranu zvolil nového premiéra. Malá Natalie, která z nevysvětlitelného důvodu dokáže vidět minulost i budoucnost (což jí ale zároveň nadělalo v hlavě pěkný nepořádek), ví, že nová hlava státu není žádný svatoušek. Naopak, je to schopný manipulátor, napojený na místní koncerny a ovládaný ještě většími a nebezpečnějšími manipulátory. A může na Menabaran přinést jenom zkázu. Když zjistí, že Natalie a její svéprávná sestra znají jeho nejniternější tajemství, půjde jim po krku.

Space opera, dystopie i realismus

Mráz a hry jsou první díl z plánované čtyřdílné série a je to na nich vidět. Trvá hodnou chvíli, než se čtenář zorientuje, jaká planeta je typická čím, jaké postavy na ni patří a kým vlastně jsou. Autoři proto zcela úmyslně zvolili pomalejší tempo, takže čtenář má dostatek času, aby se rozkoukal a seznámil se s hrdiny. A i poté, třebaže dojde na mnoho akčních pasáží a grandiózní finále, děj neubíhá příliš rychle, takže po zavření knihy člověku dojde, že se toho vlastně zatím ještě moc nestalo a podstatnou část příběhu si autoři teprve nechávají do dalších tří dílů.

Jan Hlávka a Jana Vybíralová v pěti bodech

  1. Jan Hlávka se narodil v roce 1979.
  2. Hlávka publikuje od roku 2002, jeho povídky vycházejí v Ikarii i Pevnosti.
  3. Hlávkovy romány spadají především do univerza Johna Francise Kováře – jde o knihy Zpěv lamie, Zatmění a Odplata 1 a 2.
  4. Jana Vybíralová se narodila v roce 1981 a pohybuje se v oblasti IT.
  5. Hlávka a Vybíralová společně napsali v roce 2010 humoristický román Dračice pod hlavičkou Edice Pevnost. Mráz a hry jsou jejich první velký společný projekt.

Přesto se ani v nejmenším nedá mluvit o tom, že by Mráz a hry nudily. Naopak. Obě dějové linky se skvěle doplňují, a zatímco Natalie s její sestrou nechtěně pomalu zabředávají do nebezpečné hry, ze které už není návratu, příběh viridianské princezny celou knihu příjemně odlehčuje. Vždy zvědavá a přátelská Viktorie, kterou si čtenáři ihned zamilují, má v sobě tvrdé jádro, a tak se postupně začne s čím dál tím větší vervou seznamovat s dystopickým prostředím algorské totality. Za zmínku stojí i úsměvné scény, v nichž se chladný a odtažitý císař snaží svou paní učinit šťastnou, aniž by tušil, jak na to.

Slovo dystopický o pár řádků výše nepadlo náhodou. Jan Hlávka a Jana Vybíralová totiž velmi úspěšně realisticky popsali budoucnost, která před lidstvem možná leží. Nejde o žádné Orwellovo 1984, ale čistě jen o pesimismus v tom smyslu, že lidstvo nikdy nepřestane být surové, pletichářské a zkorumpované, třebaže v něm i nadále budou přežívat pravda a láska. Zatímco Viridian funguje trochu idealisticky, Menabaran je typická demokracie se všemi svými chybami (něco jako v České republice) a Algor je stát, kde císař jednoduše musí dělat to, co musí, aby se celá ledová planeta plná zbraní nezměnila v chaos. No nevypadá tenhle realistický vesmír jako zatraceně dobré pozadí pro napínavý příběh?

Událost současné české sci-fi

Třebaže český nakladatelský trh skomírá, je fajn, že se pořád objevují věci, jako jsou právě Mráz a hry. Jednoznačně se totiž jedná o jednu z největších knižních událostí roku. Jistě, je to jen první díl tetralogie, ale je to taky proklatě dobrá kniha, která se v rámci možností dá číst i samostatně. Autoři zvládají skvěle napsané akční pasáže, ale nezapomínají ani na místa na oddech. Vytepali mezi řádky pletichy a plány v plánech jiných plánů, ze které by se nestyděl Herbertův Bene Gesserit, detektivní příběh, jaký by mohl stvořit William Gibson, i čistě český pesimismus vůči lidskému údělu. Postavy tu nejsou černobílé a mají svou hloubku. A jestli vám to všechno přijde příliš temné, algorský císař a princezna Viktorie nabídnou i lehkou romantiku. Pokud ještě nevíte, co chcete k Vánocům, tohle je jasná volba.

  • Jan Hlávka, Jana Vybíralová: Mráz a hry (Cyklus Algor 1)
  • Brokilon, 2013
  • obálka: Christopher Balaskas
  • 502 stran, 328 Kč (v e-shopu Fantasye již za 295 Kč)
19. prosince 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Algor 1 - Mráz a hry

Algor 1 - Mráz a hry
Vložit do pytle na zboží  Koupit 328 Kč 295 Kč