Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Mrakulin grimoár ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Mrakulin grimoár, Hanina Veselá

Veselá Hanina: Mrakulin grimoár

Dvacátá pátá kniha z Edice Pevnost „Mrakulin grimoár“ přivádí do fantazijní galerie hrdinů neobvyklou postavu: fluktuující vylupovačku hrobů Mrakulu, čarodějku tak výstředně nemožnou, až získává sympatie. Její autorka si zaslouží uznání za odvahu experimentovat a smysl pro humor. Hanina „Nera“ Veselá zabodovala v nejedné literární soutěži žánru fantastiky a docela slibně vstupuje do sféry publikační (například antologie „Černé sny aneb Příběhy na nedobrou noc“).

Magie je v módě. Když se během novověku přestaly upalovat lehce excentrické dámy, alchymii pro zasvěcené vystřídala salónní hermetika. Dnes letí čáry a lektvary, démonicky přitažliví upíři, pohanské rituály, sličné kouzelnice.

Mrakula ovšem není „in“, ačkoliv s námi sdílí četné prvky žhavé komunální skutečnosti. Není ani sličná. Venkoncem vzato, ani extrémně šikovná; zato úžasně a jadrně nadává. Není úspěšná podnikatelka v oblasti čarování, natož uhrančivá žena-vamp. Nechová černého kocoura ani zlatého draka, nýbrž morče Kobližku. Její přítel Isteran přísluší k rase upírů, jenže mezi sortu fešných krvepijců obdařených filmovým sex-appealem zdaleka nepatří. Spíš naopak. A její známí… tedy, velmi svérázné postavičky, ale na čaj byste je nepozvali.

Mrakula z polozapadlé vísky Světavy má jiné přednosti. Přes svoji magickou příslušnost je velice člověčí, smůlovatá, líná, mlsná a pragmaticky mazaná. Co víc – je zábavná.

Krátké povídky „Mrakulina grimoáru“ zaznamenávají průšvihová dobrodružství potrhlé čarodějky. Nádavkem k tomu v pěti výchovných pohádkách pro její domácí morče sdělují čtenáři šokující poznatky. „Mrakulin grimoár“ rozhodně neoslavuje vznešenou fantasy. Vytváří z ní parodii, oscilující mezi Jakubem Vandrovcem a surrealistickou malbou. Překypuje až groteskním humorem, situačními gagy, verbálními vtípky, kterým napomáhá autorčina schopnost pracovat s jazykem na vysoké úrovni a tvořivě si hrát se slovy.

Příjemný kaleidoskop z každodenní tvrdé reality pracující (občas) čarodějky se dobře čte, zvlášť když máte čas vychutnat si jednotlivé příběhy. Pak prominete autorce, že tu a tam nedotáhne pointu nebo se spokojí s anekdotickou vyprávěnkou. Stačilo by méně spěchat, víc domýšlet a pohlídat si konzistenci nápaditého obsahu.

Za nezávaznou komikou totiž stojí vnímavý a inteligentní pohled na různé životní bolístky, který ve fantasy není právě běžný. Náš současný životní styl se ironicky kříží s Mrakuliným čarovným světem, v němž tančí zlaťáky, agresivní zombie krauluje rybníkem, královský trůn obsadí lejno a ušatí zemědělci žoupové baští všechno – kromě žoupů.

Místo tečky za recenzí si dovolím drobnou poznámku k obálce. Mrakula s Isteranem by soutěž krásy nevyhráli, ale tak šerední, jak se vydařili panu Vyatkinovi, přece jenom nejsou… a mají kouzlo osobnosti!

  • Hanina Veselá: Mrakulin grimoár
  • vydal: Wolf Publishing, Praha 2007
  • obálka: Grigory Vyatkin
  • 264 stran / 99 Kč
11. února 2008, Františka Vrbenská

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mrakulin grimoár

Mrakulin grimoár
Vložit do pytle na zboží  Koupit 99 Kč 94 Kč