Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Motto prvního Gantz? Pomáhat lidem se nevyplácí!, Hiroja Oku: Gantz 1

Oku Hiroja : Gantz 1

Nakladatelství Crew se rozhodlo jít s kůží na trh, a tak přináší komiksovým nadšencům a manga bláznům další kultovní mangu – Gantz. Čtenář by se měl dočkat nového dílu každé tři měsíce a vzhledem k tomu, že tato série skončila v červnu 2013 na čísle 37, je více než jisté, že to bude běh na trochu delší trať. I tak je to pro všechny příznivce mangy potěšující zpráva, zvláště díky slibu pravidelného vydávání.

Kei Kurono je obyčejný student, který jednoho rána čeká na zastávce metra, když tu jeho zrak padne na mladíka, stojícího vedle něj. Masuro Kató – jeho bývalý spolužák ze základky. Vše se zvrtává v okamžiku, kdy jeden člověk padá do kolejiště. Po chvilce se do kolejiště vrhá i Masuro a snaží se neznámého vytáhnout do bezpečí. V tu chvíli si všimne Keie a ten, ač nechtěně, jde svému bývalému spolužákovi pomoct.

Zachránit jeden život se jim sice podaří, ale za to v to ráno svět opouštějí duše dvě. Pokud Kei a Masuro do té doby na posmrtný život nevěřili, od nynějška rozhodně začnou. Ocitají se totiž v neznámém bytě s dalšími šesti cizími lidmi… a psem. Jejich společnost po chvíli doplňuje ještě jeden mrtvý člověk – nahá sebevražedkyně.

To, že mají na tomto místě nějaké poslání, jim téměř vzápětí potvrzuje nápis vycházející z černé koule uprostřed místnosti: „Vaše životy skončily. Jak prožijete další, je jen a jen na mně. Tak se věci mají.“ Hra začíná… a jejich úkolem je za pomocí hi-tech zbraní vypořádat se prvním cílem – Mimozemšťanem Cibulkou.

Litry krve, napětí, nahota

Hiroja Oku to hned v prvním díle rozjel v některých ohledech ve velkém. Přináší čtenáři bizarní a tak trochu upravenou myšlenku posmrtného života, který se neodehrává přesně tak, jak by se někteří domnívali. Už jenom kvůli počáteční scéně s vlakem, který rozmašíruje těla hlavních hrdinů, lze předpokládat, že tahle manga bude opět jinačí kategorie. Oku často vykresluje situace vskutku naturalisticky, a to dokazují nejenom stříkance krve – jichž je zejména v druhé polovině svazku dostatek, zřejmě i pár hektolitrů – ale také vyobrazená nahota.

Dalším základním prvkem prvního dílu Gantz je napětí, které čtenáře nechává tápat ohledně otázek jako: „Kdo je ten tajemný, který hrdinům zadal úkol?“ nebo „Jakou má nad nimi skutečně moc?“ V průběhu čtení druhé poloviny dílu navíc přichází zmatené: „Kdo to sakra je, ten Cibulka?“

Je celkem jasné, že Gantz bude primárně určen pro mužskou část čtenářů. Jsou to právě oni, kdo si bude připadat trochu jako při hraní videohry, kde se nepřipouští cenzura a nikdo nemá žádné zábrany – všechno je čistě spontánní. Představa polonahé slečny s hi-tech zbraní v ruce, která dokáže jediným výstřelem ustřelit jakémusi druhu emzáka hlavu, je pro někoho docela rajcovní, nebo ne?

Dlouhé intro

Hiroja Oku začal se sérií vcelku dobře. Obsahuje to, co na první pohled může čtenář očekávat. První Gantz má určitý spád, ale ke kýženému pochopení, co se děje a prvotní akci se člověk dostane až ve druhé polovině svazku. Což je poměrně škoda, protože je mezi oběma polovinami docela viditelný skok. I přesto si však Gantz bezpochyby najde svůj okruh příznivců, kteří budou s netrpělivostí vyčkávat na nový díl.

  • Hiroja Oku: Gantz 1
  • Crew; 2013
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Tite Kubo
  • 224 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
9. prosince 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Gantz 1

Gantz 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč