Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Mezi řádky pomalu přituhuje, Mike Carey & Peter Gross: Informátor (Mezi řádky 2)

Carey Mike & Gross Peter: Mezi řádky 2 - Informátor

Dvě série, které si dokázaly svou nápaditostí probojovat cestu ze stránek magazínu Crew do regulérních celoknižních vydávání, jsou Skalpy a Mezi řádky. První o správnosti tohoto nakladatelského rozhodnutí přesvědčuje už nějaké to číslo, druhá se o to nyní snaží druhou knihou. A je na dobré cestě.

Série Mikea Careyho, ve světě i u nás milovaného za Sandmanovský spin-off Lucifer, v prvním čísle rozhodně stihla zaujmout. Městská fantasy s příběhem, v němž se příběhy prolínají s realitou (což je prostě „meta“), je skrznaskrz prošpikovaná referencemi na klasická díla světové literatury či popkultury.

A tak přestože uchopení série ve skutečnosti není kdovíjak náročné, se Mezi řádky velice úspěšně tváří jako intelektuální četba pro náročné. Díky tomu dokáží čtenářům masírovat ego chválením „jsi dobrej, že jsi to pochopil.“ Člověk se tak může cítit jako nositel doktorského titulu z literatury.

Na Mezi řádcích je ovšem nebývale skvělé, kterak Carey dokáže využívat svou bohatou imaginaci a mnohé příběhové struktury a klišé, jak je dokáže obratně vrstvit, konstruovat a prolínat. Z předchozí knihy, která končila ryzím thrillerem, se v druhém svazku s podtitulem Informátor s hlavním hrdinou Tommym Taylorem dostaneme do ne zcela všedního vězeňského dramatu, poté do ne zcela všední alternativy časo-cestovkové scifi. A aby toho nebylo málo, tato vyprávění Carey okořenil ještě dalšími příběhy. V prvním případě jde o slavnou frankofonní legendu „Píseň o Rolandovi“, ve druhém pak o „Žida Süsse“, nacisty zneužitého k antisemitské propagandě. Což původní příběh nemile poznamenalo.

Ve druhé knize přitom Carey ještě přituhuje. Nebojí se být tvrdý a temný, beze strachu z překombinovanosti svému příběhu dodává nové nápady a myšlenky nebo třeba skvělou tečku v podobě na první pohled nesouvisející pohádkové kapitoly v závěru. Tedy, pohádkové. Je to, jako kdybyste nějakou pohádku unesli, znásilnili, vyvrhli jí vnitřnosti, obrátili kůži naruby a ještě ji tím vším hnusem opatlali od „A žili šťastně až do smrti…“ až po „Bylo nebylo“.

A tak jen docela zamrzí, že i druhá kniha je vlastně „pouhou“ expozicí. Co se příběhu a jeho univerza týče, nejsme vlastně o nic chytřejší než po první knize. A hlad po dalších indiciích a souvislostech přitom narůstá, aniž by byl ukojen. Snad se zadaří za pár měsíců s třetí knihou.

  • Mike Carey & Peter Gross: Informátor (Mezi řádky 2)
  • Crew, 2016
  • překlad: Petr Kotrle
  • obálka: Juko Šimizuová
  • 168 stran, 429 Kč (v e-shopu Fantasye již za 386 Kč)
1. července 2016, Josef Horký

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mezi řádky 2 - Informátor

Mezi řádky 2 - Informátor
Vložit do pytle na zboží  Koupit 429 Kč 386 Kč