Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Město schodů: Nejoriginálnější fantasy roku ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Město schodů: Nejoriginálnější fantasy roku, Robert Jackson Bennett: Město schodů

Bennett Robert Jackson: Město schodů

Převážně mainstreamové nakladatelství Host se v posledních dvou letech začíná čím dál tím více zaměřovat i na čtenáře fantastiky. A o tom, že na tomto poli nechce hrát druhé housle není rozhodně žádných pochyb. Krásným důkazem je toho Anthony Ryan a jeho Stín krkavce, který uchvátil opravdu dlouhou řadu čtenářů. K letošním Vánocům si navíc Host připravil další neméně zajímavou knihu. Město schodů.

Tento zajímavě vyhlížející román má na svědomí americký spisovatel Robert Jackson Bennett. A přestože nebude jeho jméno u nás moc známé, věřte, že i přes svůj relativně nízký věk (31 let) se může pyšnit řadou ocenění a úspěchů. Právě Bennett je jediným spisovatelem, který získal dvakrát Cenu Shirley Jacksonové, určené výjimečným literárním dílům z oblasti psychologického hororu a temné fantasy.

Ve svém románu nás autor zavádí do fantaskního světa mrtvých bohů, živých špionů a tajemného, stále se měnícího města. Prostředí, který si pro své čtenáře Bennett připravil, má bohatou a hlavně krvavou historii plnou válek, dobývání, nadvlády a útlaku v režii dvou říší, Kontinentu a Saypuru. Přestože minulost sehrává v tomto románu důležitou roli, příběh se odehrává až v době, kdy jsou zmínky o Božstvech a věhlasu Bulikova pouze ozvěnou dávných časů.

Román nás zavádí do chvíle, kdy je za podivných okolností na půdě bulikovské univerzity zavražděn věhlasný historik Efrem Pangyui. A jelikož byl Pangyui i představitelem Saypuru, je jasné, že tato smrt neprojde jen tak bez povšimnutí. Jejím prošetřením je pověřena zvláštní agentka Shara Komaydová, která se do Bulikova vydává pod falešným jménem a s jediným úkolem – nalézt Pangyuiova vraha. V tom jí má dopomoci nadlidsky silný Sigurd, se kterým Shara tvoří vskutku nesourodou dvojici vyšetřovatelů.

Robert Jackson Bennett v pěti bodech

  1. Oceňovaný americký autor science fantasy.
  2. Dvojnásobný držitel ceny Shirley Jackson Award, a to za prvotinu Mr. Shivers (2010) a knihu American Elsewhere (2013).
  3. Za román The Company Man (2011) získal ocenění Edgar Award v kategorii nejlepší kniha vydaná v paperbacku.
  4. Město schodů je v současné době jeho komerčně nejúspěšnějším románem.
  5. Na začátku ledna 2016 vyšlo v USA volné pokračování Města schodů pod názvem City of Blades.

Autor se v tomto příběhu rozhodl zkombinovat klasickou fantasy s detektivními a špionážními prvky. Ostatně není sám a tato kombinace je v moderní fantastice stále častější. Bennett má navíc s krimi docela dobré zkušenosti, a tak se tento mix vyloženě nabízí. Kromě samotného příběhu samozřejmě hraje důležitou roli i samotné vykreslení postav. V tomto ohledu si autor vede více než dobře a neopomíná přidat střípky z jejich minulosti, čímž se hlavní hrdinové stávají pro čtenáře daleko sympatičtější a především uvěřitelnější.

Na druhou stranu, detektivních románů z fantasy světa zde již byla celá řádka, a tak autor potřeboval něco, čím by si čtenáře získal zcela na svou stranu. Tuto úlohu plní v Městě schodů bezesporu samotný svět a jeho historie, ve kterém se příběh odehrává. R. J. Bennett si dal opravdu hodně záležet i na těch nejmenších detailech, včetně dávných dějin obou říší, které nám v průběhu četby postupně dávkuje. I díky tomu tak celý příběh neztrácí na atraktivitě a nezačne po čase nudit. Na druhou stranu se nesnaží ani překotně letět kupředu. Spíše plyne jakoby svým vlastním tempem, tu udělá odbočku, tam se zase vrátí nazpět do minulosti. Ostatně, jak již bylo řečeno, retrospektiva zde hraje důležitou roli a minulost má mnohem větší přesah do přítomnosti, než by se mohlo na první pohled zdát.

Ač může Město schodů na první pohled působit trochu nenápadně a při troše nepozornosti by bylo snadné jej nechat bez povšimnutí, byla by to obrovská škoda. Minuli byste tak jeden z nejoriginál­nějších a nejpůsobivějších fantasy příběhů roku 2015. Ten sice v první chvíli nevyvolá tak bouřlivé emoce jako například Marťan, avšak o to déle bude ve čtenáři po dočtení rezonovat.

  • Robert Jackson Bennett: Město schodů
  • Host, 2015
  • překlad: Milan Pohl
  • 508 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
26. ledna 2016, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Město schodů

Město schodů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 369 Kč 332 Kč