Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Malou hrdinku Lucindy Hare čeká mnohem víc, než jen tanec s draky, Lucinda Hare: Ta, která tančí s draky (Kroniky dračího paláce 1)

Hare Lucinda: Ta, která tančí s draky

Lucinda Hare přichází se svou malou hrdinkou, která má zvláštní dar mluvit s draky. Co se ale stane, když se o této schopnosti dozví nepřítel v jejich řadách?

Největšího nepřítele celého Království sedmi moří (mapa je součástí knihy) představuje rasa hobgoblinů, s níž právě zuří již třetí válka. Tato šest stop vysoká stvoření žijí především ve vodě nebo v její blízkosti a vydávají se na loupežné výpravy, při kterých ničí vše, co jim stojí v cestě. Třináct samostatných kmenů se teď spojilo pod vedením nového vůdce a tajná dračí služba tak čelí mnohem větší hrozbě, než předtím.

Quenelda je jedenáctiletá dcera hraběte DeWintra. Správně by měla vyrůstat u dvora a chovat se jako dáma, dělá ovšem přesný opak. Společně s drakmistrem Tangostem se stará o bitevního draka Dva hlty a je po tobě. Obléká se jako chlapec a také se tak chová. Ve svém věku překonala všechny chlapce, kteří se o dracích učí. Nechápe jejich strach z draků, sama létá již od pěti let. Proto se před ostatními chlapci chová povýšeně a ti ji nemají rádi. K její nelibosti se jejím panošem stane gnóm Kořínek, který se tak posunul na společenském řebříčku o několik vrstev nahoru. Právě myšlenka několika společenských vrstev z knihy dělá něco víc, než jen četbu pro děti.

To ostatně dokazuje i fakt, že autorka se nebojí drastických scén. Detailně například popisuje smrtelné křeče nebo roztržení břicha malého gnóma. Právě jeho má na svědomí nevlastní bratr Queneldy Darcy. Neváží si nikoho a ničeho, jde mu jen o peníze, slávu a moc.

Čtenář se může v dějové linii Té, která tančí s draky snadno ztratit. Příběh rozděluje příliš mnoho kapitol, proto děj nepůsobí plynule. Zatímco jedna kapitola je psaná z pohledu Queneldy, další z pohledu jejího otce, Kořínka nebo Tangosta. Společná je pro ně ovšem er-forma. U některých postav si lze všimnout jejich postupného vývoje a změny v chování. Příkladem je Kořínek, který s pomocí hraběcí dcery překoná svůj strach z draků. Ta se zase naučí trpělivosti a nechová se již tak povýšeně.

Autorka si dala velkou práci s detailním popisem prostředí, kde se postavy nacházejí, o charakterech ale to samé již napsat nelze. Jejich popis tu téměř chybí, informace o nich se člověk dovídá útržkovitě nebo vůbec. Jistou oporou pro představivost jsou černobílé kresby v knize. Orientaci v čase ztěžují jiné názvy hodin a měsíců, na konci knihy se ale nachází dvojstrana věnovaná jejich přehledu a překladu.

Lucinda Hare sdílí se svou hrdinkou lásku ke všem živým tvorům. Zajímavý příběh zasadila do neznámého světa. Podrobnější popis krajiny zde chybí a brání vžití se do děje. Stejně jako fakt, že příběh vypráví bezmála deset postav. Ty jsou rozdělené na dobré a špatné podle jejich povahy a vlastností. V tomto směru se jedná doopravdy o dětskou knihu, u které čtenář nemusí přemýšlet nad složitými charaktery. Nečekají zde žádné zásadní dějové zvraty, místy kniha působí až nudně. Trocha akce přijde v jejím závěru. Zajímavý námět autorka zpracovala poněkud kostrbatě, ale i tak si kniha jistě najde své příznivce, hlavně mezi čtenáři fantasy.

  • Lucinda Hare: Ta, která tančí s draky (Kroniky dračího paláce 1)
  • Zoner Press, 2012
  • překlad: Veronika Nohavicová
  • obálka: Zdeňka Boušková
  • 268 stran, 229 Kč (v e-shopu Fantasye již za 206 Kč)
5. května 2013, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Mám jiný názor než Vy.
Michaela Kutá - 31. 05. 2015 20:54

Paní Ivano Scholzová, myslím, že se mýlíte. Zajímalo by mě, jak jste přišla na to, že v této knize chybí popis charakteru postav. Sice autorka nenapíše přímo tato postava je tvrdohlavá, tamta zase mocichtivá, ale to nikdo nemůžepo ní chtít. To je možná v prvním čtení, zde však ne a pokud nedokážete udržet krok s dějem, moc Vás prosím, aby jste nečetla žádné dějově náročné knihy, protože pak dáte do recenze nesmysly a to odradí čtenáře, kteří nejdříve čtou ty snůšky planých řečí, jenž málokdy umí vyjádřit hloubku toho příběhu, který autor v dobré víře zveřejnil. Pokud Vám to nedošlo, popis krajiny tam není, protože většina lidí se nebojí používat mapu, když jsou ztracení. A s tím, že zde nejsou složité charaktery s Vámi taky nemohu souhlasit Já jsem tu knihu četla opravdu uplně celou a mohu Vás ujistit, že několikrát a stále v ní objevuji informace, o kterých jsem neměla ani tušení, že tam jsou. Domnívám se, že záleží na ČTENÁŘI kolik infornací a fakt se mu podaří objevit a jak moc je zvyklý číst mezi řádky. Pokud Vás někoho tato kniha nudí radši přestaňte číst, jídlo jíte také jen to co Vám chutná a to co ne necháte být, zkuste se tím řídit i při čtení a hned Vás budou knihy bavit víc. Na totu situaci bych předělala jedno přísloví ( Neexistuje špatný žák pouze učitel. ) : Neexistuje špatný spisovatel pouze čtenář. Já osobně zastávám názor, že by si měl každý nejdřív zkusit, jestli vůbec dokáže vytvořit alespoň pěti stránkový slohový příběh, který má hlavu a patu, pokud jste to dokázali, tak Vám blahopřeji, pochybuji, že já bych skončila u pěti a teprve teď se podívejte na autorovo dílo, uvidíte, že se váš názor změní. Přeji příjemnou četbu těm, kteří moji kritiku vydrželi. S přáním hezkého dne se loučí Michaela Kutá PS: Koho by to zajímalo, nejsem dospělá, je mi teprve skoro čtrnáct let.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ta, která tančí s draky

Ta, která tančí s draky
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 206 Kč