Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Lucifer se naposled představí s Večerní modlitbou ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Lucifer se naposled představí s Večerní modlitbou, Mike Carey: Večerní modlitba (Lucifer 11)

Carey Mike: Lucifer 11 - Večerní modlitba

V jedenáctém pokračování série Lucifer se naposledy čeští čtenáři můžou vypravit do světa mystických dobrodružství, kterými provází samotný pán pekel.

Čtenáři, kteří jsou sérii věrní, sice dávno ví, že Lucifer již peklu nevládne, ale těch několik tisíc let, co vládnutím v pekle strávil už mu nejde odpárat. Vzhledem k tomu, že poslední knížka série má místy retrospektivní charakter, není od věci si tradiční roli Lucifera mezi zatracenými připomenout. V předposlední části série je hlavní dějová linie v podstatě uzavřena a záporáci poražení, a tak je závěr spíše dovětkem o osudech důležitých postav. Ve čtenáři by tento dějový záměr mohl vyvolat oprávněnou obavu, že takováto nastavovaná kaše může jednoho zahltit podobně jako v legendárním Hrnečku vař. Naštěstí tento případ to tentokrát není. Série Lucifer potvrdila svou špičkovou kvalitu a vyhnula se opakování a kolísání kvality, které se občas nevyhnulo řadě kanonických komiksových děl.

Kromě otázky, kam se vydá Lucifer, aby se naplnil jeho sen o svobodě, je knížka spíše rozdrobená do dílčích příběhů. Povětšinou nabídnou jakýsi epilog pro klíčové postavy série. Eléine Bellocová se musí smířit se svou poněkud božskou rolí. Mazikeen čeká spíše tragické vyvrcholení její lásky k Luciferovi a Gaudium si zapálí svůj poslední doutník na stránkách tohoto komiksu. Fanoušky obzvláště potěší, že se v jednom z dialogů s Luciferem objeví i Sandman. Uvedené může budit dojem, že se čtenáři dočkají jenom nálože sentimentu, která by odpálila nejeden věžák, ale není tomu úplně tak. Závěrečné dílčí povídky mají v sobě stále šmrnc Luciferovských příběhů a jsou nabité odkazy na celou řadu příběhů různých mýtických tradic. Originální zpracování je pak už klasickou a lahodnou třešinkou na dortu.

Lucifer v pěti bodech

  1. Postava Lucifera se poprvé objevila ve snu v komiksu Superman‘s Pal Jimmy Olsen #65, svou aktuální podobu však dostal v komiksu The Sandman #4.
  2. Gaiman se při tvorbě podoby Lucifera inspiroval hlavně v díle Johna Miltona Ztracený ráj.
  3. Mike Carey byl nominován na nejprestižnější komiksovou cenu Eisner Award právě za sérii Lucifer.
  4. Kromě Lucifera Carey pracoval na scénáři pro sérii Hellblazer, ve které zůstal pekelné tématice věrný. Dále se podílel na sériích X-man: Legacy a Ultimate Fantastic Four.
  5. Carey je kromě komiksů také autorem scénářů k filmu a seriálů Stranded a také knihy The Devil You Know (Poznaný Ďábel).

Zajímavostí je, že na sérii Lucifer se vystřídalo poměrně velké množství hostujících výtvarníků a nejinak tomu je i v posledním pokračování. Knížka tak může opět nabídnout pestrou vizuální stránku. Bonusem je závěrečný doslov Mikea Carreyho, hlavního autora série, který se slavného sandmanovského spin-offu ujal. Pravověrní fanoušci pak pár zajímavostí z pera autora jistě zhodnotí jako příjemné zpestření.

Po takřka deseti letech od vydání první samostatné knihy o Luciferovi v češtině došla série až do svého závěru. Z počátku to nevypadalo tak nadějně, jelikož intelektuálský komiks se zprvu netěšil přílišnému zájmu českých čtenářů, ale posléze mu přišli na chuť, což je jen dobře. Lucifer je dost možná jedním z nejlepších spin-offů, o čemž vypovídá i stejnojmenný televizní seriál natočený na jeho motivy. A přestože se seriál vzdálil myšlence původního komiksu, zůstává Lucifer blízko srdce nejednoho fanouška náročnějších komiksových příběhů.

  • Mike Carey: Večerní modlitba (Lucifer 11)
  • Crew a Netopejr, 2016
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • obálka: Michael Kaluta, Christopher Moeller, Jon J. Muth
  • 216 stran, 649 Kč (v e-shopu Fantasye již za 584 Kč)
6. února 2017, Radim Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lucifer 11 - Večerní modlitba

Lucifer 11 - Večerní modlitba
Vložit do pytle na zboží  Koupit 649 Kč 584 Kč