Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Lovkyně draků na stopě Drakovládce, Kristen Ciccarelli: Poslední Namsara (Iskari 1)

Kristen Ciccarelli: Poslední Namsara

V království Firgaard byste asi žít nechtěli. Zotročování jiných národů je tam na denním pořádku, vyprávění starých bájí je pod pohrůžkou smrti přísně zakázáno a vzácní magičtí draci, se kterými dřív obyvatelé království žili v symbióze a dokonce na nich jezdili, jsou teď po desítkách loveni a hubeni.

Králova dcera Asha je držitelkou titulu Iskari – ničitelkou rozsévající jen smrt. Před několika lety se jako malá provinila tím, že i přes přísný zákaz vyprávěla staré příběhy, které přilákaly toho nejstaršího draka ze všech – samotného Drakovládce. Ten chtěl, aby s ním dívenka odešla a po zbytek svého života vyprávěla příběhy už jen pro něj. Když odmítla, vypálil celé hlavní město, což stálo spoustu lidí jejich životy, a samotná Asha od té doby žije s ošklivými jizvami od spálenin přes celou půlku svého těla včetně tváře. Aby král svou dceru uchránil od smrti, kterou rozezlení obyvatelé království požadovali, dal jí právě onen titul Iskari a prohlásil, že jeho dcera celý zbytek života zasvětí lovení draků, aby odčinila svůj podíl viny na té strašlivé události. A tak se také stalo.

Ashe je teď už osmnáct let a za poslední roky před trůn svého otce předložila už nespočet dračích hlav. Lásku a odpuštění svých lidí si tím však nevysloužila. Možná už nikdo nežádá její život, ale Asha se musí vypořádat se strachem, který teď v obyvatelích království vyvolává. Všichni se jí klidí z cesty a nikdo jí neřekne jinak než Iskari na důraz toho, že kolem sebe rozsévá pouze smrt. Důvod ke strachu má však i ona sama. Zbývá už jenom pár dní do chvíle, kdy se bude muset provdat za krutého generála otcovy armády Jareqa, který se po svatbě rozhodně nebude zdráhat ubližovat ani samotné Iskari a který až příliš nápadně touží odstranit z cesty Ashina bratra a získat trůn pro sebe.

Když proto král své dceři slíbí, že pokud mu do data svatby přinese hlavu samotného draka Drakovládce, vykoupí se ze svých hříchů a její svatba s Jareqem již nebude nutná, Asha ani chvíli neváhá a vydává se na lov. Čím blíže ke svému cíli se ale ocitá, tím více získává střípků informací, které otřesou v základech celým jejím dosavadním přesvědčením. Brzy se totiž ukáže, že nic není, jak si doteď myslela, a že nebezpečí přichází z úplně jiné strany…

Kristen Ciccarelli ve třech bodech

  1. Žije v Newfoundlandu s přítelem a psem.
  2. Než se stala spisovatelkou, vydělávala si jako umělecká pekařka, knihkupkyně a keramická umělkyně.
  3. Na střední škole hrála hokej a chodila do robotického kroužku.

Poslední Namsara má velmi sympatický formát vyprávění, kdy je každá kapitola, sledující Ashino současné počínání, zakončena úryvky ze starých zakázaných bájí nebo i z ne tak úplně vzdálené minulosti. Díky tomu si čtenáři postupně skládají jednotlivé střípky v kompletní obraz toho, jaké jsou například dějiny jména Iskari nebo co se vlastně přesně před těmi několika lety stalo, že došlo k dračímu povstání vůči vlastním jezdcům a k zotročování sousedských národů.

Kniha příjemně plyne a nejsou v ní žádné úmorně dlouhé popisy, ale až do poslední čtvrtiny se víceméně točí v kruhu, kdy se čtenáři stále ne a ne dozvědět něco nového, až se to nakonec seběhne všechno najednou a příliš rychle. Autorka se ovšem v knize věnuje všemu, co by typické young adult fantasy mělo mít, takže se čtenáři mohou těšit na magii, magické tvory v podobě draků, tajemství, zvraty, akci a samozřejmě i nějakou tu romantiku. Místy se však zdá, že si autorka nebyla tak úplně jistá, pro jakou věkovou kategorii knihu vlastně píše.

Svým stylem psaní i dějem se rozhodně řadí k young adult příběhům, což je ale chvílemi zpochybňováno nijak neředěnou krutostí, která se dá v knize najít a která není úplně ideální pro dětské čtenáře. Starší čtenáři si ale zase na druhou stranu budou až příliš dobře vědomi toho, že čtou knihu pro mladší, protože si v ní budou všímat veškerých hluchých míst a nedostatků a budou moc dobře vědět, kam celá zápletka románu směřuje. Ta je totiž pro zkušenější čtenáře snadno odhalitelná. Nejvhodnější cílovou skupinou proto budou cca čtrnácti nebo patnáctiletí, kterým ovšem nebude vadit pár poněkud drsnějších scén.

  • Kristen Ciccarelli: Poslední Namsara (Iskari 1)
  • Alpress, 2018
  • překlad: Petra Klůfová
  • 288 stran, 289 Kč
12. srpna 2018, Adéla Kolářová