Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Lovecraftovy sebrané spisy 3, to je poctivá dávka strachu od toho nejlepšího ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, omluvte prosím delší dobu vyřizování vašich objednávek, potýkáme se po inventuře s technickými problémy. Může docházet ke zpoždění v řádu dní.

Lovecraftovy sebrané spisy 3, to je poctivá dávka strachu od toho nejlepšího, H. P. Lovecraft: Volání Cthulhu 1 (Spisy 3)

Lovecraft Howard Phillips: Spisy 3 - Volání Cthulhu 1

I těm, kteří hororové literatuře příliš neholdují, se při zmínce o ní vybaví kromě autorů jako Stephen King či Alan Edgar Poe zpravidla i jméno Howard Phillips Lovecraft. Tento zkušený spisovatel hororů vydal za celý svůj život několik desítek povídek a jeho tvorbu nyní po částech vydává nakladatelství Albatros – Plus.

První polovina třetích sebraných Lovecraftových spisů nese název podle jeho nejznámějšího díla z příslušných let – Volání Cthulhu. Sebrané spisy totiž vychází rok po roku tak, jak autor dané povídky psal a čtenář má tedy možnost sledovat, jak události v životě amerického spisovatele ovlivnily jeho tvorbu. Kniha obsahuje celkem sedm povídek či novel, které sepsal během let 1926 a 1927.

V roce 1924 opouští Lovecraft Providence a stěhuje se do New Yorku za svou snoubenkou. Odjíždí plný plánů a nadšení, za dva roky se ovšem vrací zchudlý a zničený neúspěšným manželstvím a krom občasných cest už v Providence zůstává až do své smrti. V New Yorku, který mu přinesl místo štěstí jen zklamání, se také odehrává první povídka.

Nese název Chladný vzduch a vypravěč v ní čtenáři vysvětluje, proč v něm chladný vzduch budí takovou hrůzu. Už zde autor předvádí, že své řemeslo dokonale ovládá. Na pouhých dvanácti stránkách totiž dokáže vytvořit tísnivou hororovou atmosféru a celou povídku uzavřít zajímavou pointou. Proto je s podivem, že ji Farnsworth Wright, editor magazínu, kde ji Lovecraft chtěl publikovat, odmítl.

Howard Phillips Lovecraft v pěti bodech

 1. Narodil se roku 1980 v Providence, hlavním městě Rhode Islandu.
 2. Když mu byly tři roky, umřel mu otec.
 3. Jeden z velmistrů hororu, kterému nebyla cizí morbidita.
 4. První povídku napsal už v patnácti letech. Často publikoval v magazínu Weird Tales.
 5. Pracoval i jako novinář, lektor a přiležitostně se věnoval i ghostwritingu (tj. psal díla na zakázku někoho, kdo je sám napsat neumí).

Druhý v pořadí je příběh Volání Cthulhu, po kterém nese celá sbírka název. Aby ne, když se jedná o jedno z Lovecratových nejznámějších děl a fenomén kultu Cthulhu, který se probojoval i do filmů a her, se zde objevuje poprvé. Děj se točí okolo Francise Waylanda Thurstona, který jde ve stopách svého prastrýce a pátrá po kultu uctívačů hrozivého Cthulhu, jednoho z Prastarých, který trpělivě sní ve svém domě v podmořském městě R'lyehu a vyčkává, až se bude moci navrátit zpět na zemi. Zajímavá je celá hororová složka této povídky. Zatímco ostatní autoři sází na různé druhy zla a strachu, Lovecraft pracuje v kosmickém měřítku a poukazuje na to, jak jsou lidstvo a vlastně celý svět bezvýznamné a pomíjivé v porovnání s Prastarými z jiných planet.

Následující povídka jménem Pickmanův model je vedena jako zpověď nejmenovaného veterána z první světové války, jakémusi Eliotovi/čtenáři. Vypravěč uvádí, proč se přestal stýkat s umělcem Richardem Uptonem Pickmanem, kterého zavrhla většina přátel. Na vině tomu byly obrazy, které maloval a na kterých se často objevovaly hrůzné výjevy s tématem čarodějnic či ghúlů hodujících na lidech.

Další tři povídky pracují s motivem snů a hororová složka je v nich odsunuta do pozadí. První z nich, Podivný dům vysoko v mlze, vypráví příběh o filosofovi Thomasu Olneyovi, který se přistěhoval do Kingportu a zaujal ho tajemný domek, postavený vysoko na útesu nad oceánem. Oproti všem předchozím dílům působí tento text výrazně slabším dojmem, za který možná může fakt, že nevyvolá v čtenáři ani náznak pocitu strachu. Stejně tomu je i u příběhu Stříbrný klíč, jehož hlavním hrdinou je Randolph Carter.

Obsah Volání Cthulhu 1

 • Chladný vzduch
 • Volání Cthulhu
 • Pickmanův model
 • Podivný dům vysoko v mlze
 • Stříbrný klíč
 • Snové putování k neznámému Kadathu
 • Případ Charlese Dextera Warda (1. část)

Ten představuje ústřední postavu i v následujícím příběhu, nazvaném Snové putování k neznámému Kadathu, které je se svým úctyhodným rozsahem okolo sto třiceti stran nejrozsáhlejším dílem svazku. Carterovi se po tři noci ve snech zjevovalo úžasné město v záři zapadajícího slunce. Poté mu už tento sen nebyl dopřán, a tak se vydává se na pouť napříč celou snovou říší, aby ho nalezl. Různorodá země snů oplývá těmi nejneuvěřitel­nějšími životními formami a spolu s celým putováním budí dodnes velice kontroverzní reakce, neboť někteří je úplně zavrhují, zatímco jiní je označují za vrchol Lovecraftovy tvorby.

Posledním dílem ve sbírce je novela Případ Charlese Dextera Warda, který vypráví příběh mladého Charlese, jež začal být fascinován svým předkem Josephem Curwenem, známým díky svým podivným alchymistickým a okultním praktikám. Charlesovo pátrání a postupnou proměnu v uzavřeného podivína sleduje doktor Willett, který se rozhodl přijít celé záhadné proměně na kloub. Až v tomto příběhu se konečně vrací hororový prvek a možná proto ho čtenář zhltne na posezení. Tedy vlastně ne celý, protože přibližně v polovině je celý text ukončen. Nakladatelství se hájí tím, že takto dostojí autentičnosti zážitku, neboť přesně v tomto místě byl příběh roku 1941 přerušen Dorothy McIlwraithovou, tehdejší šéfredaktorkou časopisu Weird Tales. Zároveň se ovšem jedná o skvělý obchodní tah, protože už jen díky tomuto faktu si čtenář pořídí i další díl sebraných spisů.

Howard P. Lovecraft napsal všechny své povídky chytlavě a dokázal v nich udržet skvělé tempo, které mírně slábne pouze u povídek s tématikou snění. Styl psaní působí někdy až téměř dokumentárně a autor hodně využívá odbornějších, či s přihlédnutím na dobu, kdy byly povídky napsané, i starších a dnes už nevyužívaných slov. Zároveň dokáže vyděsit čtenáře, který pocítí, že v některých pasážích se skrývá něco doslova temného a zvráceného. Pro ty, kteří mají rádi autora, je tato kniha jasná volba a ani ostatní by neměli váhat, neboť kde jinde začít s hororem než právě u vrcholu Lovecraftovy tvorby. A když už si půjdete koupit tuto knihu, vezměte radši rovnou i další díl, ať víte, jak to dopadlo s Charlesem Dexterem Wardem.

 • H. P. Lovecraft: Volání Cthulhu 1 (Spisy 3)
 • Albatros Media – Plus, 2012
 • překlad: kolektiv
 • obálka: František Štorm
 • 348 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
5. listopadu 2012, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Spisy 3/1 - Volání Cthulhu 1

Spisy 3/1 - Volání Cthulhu 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč