Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Lone Wolf 2 – Staňte se Osamělým Vlkem podruhé ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Lone Wolf 2 – Staňte se Osamělým Vlkem podruhé, Joe Dever: Lone Wolf 2 - Oheň na vodě

Dever Joe: Lone Wolf 02 - Oheň na vodě

Jak nakladatelství Mytago slíbilo, tak se také stalo, a díky tomu máte možnost držet v ruce již druhý přepracovaný díl ze série Lone Wolf nesoucí název Oheň na vodě. Příběh navazuje tam, kde skončil děj předchozí knihy, to jest dva dny poté, co byla říše Sommerlund napadena vojsky Temného pána.

Hlavní hrdina Lone Wolf, poslední přeživší z řádu rytířů Kai, se nyní musí vypravit do země Durenoru, aby získal mocný meč Sommerswerd, legendární zbraň, s níž se již jednou podařilo Temného pána zastavit. Na jeho cestě přes moře a divočinu číhá ovšem spousta nepřátel, kteří chtějí jeho plány zhatit.

Jak pamětníci původního vydání jistě vědí, Lone Wolf není jen tak obyčejná série. Jedná se o takzvané gamebooky, knihy-hry. Jediné, co je pevně dané, je začátek příběhu, zda-li se ovšem čtenář dostane až na konec, a jaká dobrodružství cestou prožije, záleží jen na něm. V praxi to vypadá tak, že je celá kniha rozdělena do tří set padesáti očíslovaných odkazů a na každém z nich má čtenář/hráč možnost vybrat si, na jaký následující odkaz otočí a tak určuje směr putování hlavního hrdiny.

Dever Joe: Lone Wolf 01 - Útok ze tmy

Ve srovnání s jinými gamebooky disponuje Oheň na vodě hned několika přednostmi. První z nich jsou překrásné ilustrace, které doprovází důležité momenty příběhu. Další je způsob, jakým se kniha hraje. Zatímco většina ostatních děl tohoto žánru používá jako prvek náhody hod kostkou, u Lone Wolfa si vystačíte pouze s obyčejnou tužkou. Mimo to obsahuje i systém učení schopností, který nahrazuje RPG prvky.

Přečtěte si i RECENZI NA PRVNÍ DÍL – ÚTOK ZE TMY

Přestože je druhý Lone Wolf po technické stránce zvládnut na jedničku, u obsahu už tomu tak není. I když se nejedná o špatné čtení, měla kniha větší potenciál. Některé pasáže jsou nezáživné a čtenáře nedokážou pořádně zaujmout, přece jen hlavní náplní tohoto dílu je cestování. Rozdíl je znatelný především ve srovnání s předchozím dílem, při kterém Oheň na vodě prohrává nejen díky obsahu, ale také rozsahu dobrodružství, oproti Útoku ze tmy je totiž o celých dvě stě odkazů kratší.

Joe Dever v pěti bodech:

  1. * 1956 v Anglii
  2. První kniha série Lone Wolf vyšla v roce 1984 spolu s druhým dílem a během prvního týdne se prodalo sto tisíc výtisků
  3. Do dnešního dne čítá série dvacet devět svazků a prodalo se jí přes deset miliónů kopií po celém světě
  4. Dever původně vystudoval hudbu, dnes se kromě psaní věnuje i produkci počítačových a konzolových her
  5. Inspirací pro jeho tvorbu mu byla středověká Anglie, příběhy Beowulfa, Ivanhoea a krále Artuše a jeho rytířů

Velmi diskutabilní vlastností knihy je její znovuhratelnost. Ta je totiž jedním z hlavních rysů většiny gamebooků, zde to ale neplatí. Při dalším přečtení se totiž dostaví poznání, že rozhodnutí, která uděláte, ve skutečnosti nemají zas tak velkou váhu a všechny možné cesty se velmi brzy zase setkávají. Samozřejmě není možné vytvořit na pouhých tři sta padesáti odkazech epicky rozvětvený příběh, ale takhle vám po chvíli přijde vaše rozhodování naprosto zbytečné.

Oheň na vodě je nadprůměrný, i když na tom rozhodně mohl býti lépe. Trochu chudší obsah je vynahrazen bonusovým dobrodružstvím hraném za poručíka Rhygara, výraznou vedlejší postavu hlavního příběhu. Přesto se po skvělém prvním díle dostaví malé zklamání. Nezbývá než čekat na pokračování, Kaltské Jeskyně, kterému se snad podaří rozčarování vynahradit.

  • Dever, Joe: Lone Wolf 2: Oheň na vodě
  • překlad: Lukáš Šimíček
  • obálka: Alberto Dal Lago
  • vydal: Mytago, Praha 2012
  • 270 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)
29. června 2012, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lone Wolf 02 - Oheň na vodě

Lone Wolf 02 - Oheň na vodě
259 Kč 233 Kč