Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Listopadová Pevnost přináší zábavnou exkurzi do světa komiksu, Pevnost 11/2017

Ing. Kristina Nowakowska: Pevnost 11/2017

Podzim je v plném proudu a kromě krátkého návratu babího léta se lze radovat ještě z jedné skutečnosti. Vychází totiž listopadová Pevnost, z jejíž obálky hledí rovnou pět zadumaných tváří. Tentokrát však místo urputného strachu (s láskou stále vzpomínáme na klauna z To) evokují lehké napětí a úsměv na rtech. Není tu ovšem řeč o proslulém boybandu, ani o rockové kapele, nýbrž o členech Ligy spravedlnosti, kteří se konečně dočkají filmového zpracování. A takovou událost je potřeba jaksepatří oslavit.

V Pevnosti se dozvíte vše o komiksové historii tohoto úderného týmu, o jeho současných i bývalých členech a nechybí ani nálož informací o chystaném snímku. Jinými slovy dostanete vše, co potřebujete vědět, než zasednete do kin, a konečně zjistíte, jak to s tímto očekávaným filmem dopadne. Podaří se Lize spravedlnosti následovat úspěch Wonder Woman a prolomit prokletí DC filmů, nebo nás čeká další Suicide Squad?

A protože komiksu není nikdy dost, Fokus si bere na paškál marvelovského Thora. V nabitém článku se dozvíte mnohé o severské mytologii i následném komiksovém zpracování tohoto populárního hromovládce. Zvláštní prostor se pak věnuje filmu Thor: Ragnarok, v němž se bude muset náš oblíbený hrdina vypořádat s ničím menším než koncem světa.

Michael Byrnes: Bounty
Kanadský režisérský zázrak opět boduje

Filmové rubrice vévodí recenze na dva očekávané filmy, kterým se věnovalo spoustu prostoru i v minulé Pevnosti. Zatímco noví Kingsmani zcela nenaplnili velká očekávání, pokračování kultovky Blade Runner jasně dokázalo, proč je Denis Villeneuve právem považován za současnou režisérskou hvězdu.

Nepřekvapí ani tradičně bohatá literární sekce, kde na vás čekají mimo jiné dva rozhovory se zahraničními autory. Jde o interview se spisovatelskou dvojicí Ilonou a Gordonem Andrewsovými doplněné o následnou recenzi na devátý díl jejich ságy o Kate Danielsové s podtitulem Magie spojuje. O pár stránek později následuje série otázek pro Luka Sculla a pečlivé rozebrání Ostří mrtvého muže, závěrečného dílu epické fantasy trilogie Temné bratrstvo. Přečíst si můžete také o knize Michaela Byrnese s názvem Bounty, v níž autor trefně rozebírá současné téma sdílení informací na sociálních sítích a hrozbu všudypřítomného špehování, které může být snadno zneužito proti nám.

Kolektiv autorů: Ve stínu Říše
Těžkou depresi střídá odlehčená zábava

Černobílá sekce nabízí dvě povídky, jež ve čtenářích navodí zcela odlišné pocity. Dým nad Mnichovem Davida Šenka rozehrává nelehký životní příběh řezníka Milana Kadlece a jeho ženy Sáry, mladé židovky, na pozadí předválečného Německa. Nejde však jen o historickou exkurzi do světa utlačovaných, ale figuruje zde i zajímavý fantasy prvek, který celé povídce dodává zvláštní auru. Všeho všudy se jedná o promyšlený a temný příběh, který poskytuje kvalitní ochutnávku, s jejíž pomocí láká na další texty z antologie Ve stínu Říše.

Po temné atmosféře předchozího příspěvku přichází odlehčení v podobě humorné povídky od Venduly Kreplové. Její hrdinka Jana v Těžkém životu spisovatelky rychle zjistí, že blížící se uzávěrka nemusí být to nezbytně nejhorší, co může spisovatele v životě potkat. Stačí totiž jedno nevinné přání a tragédie je na světě… I přes občasné dramatické pasáže se budete královsky bavit až do samotného konce.

Nechte se přenést do světa uplynulých festivalů a conů

V herní sekci se lze těšit na recenzi pecky Total War: Warhammer II, která v říjnové Pevnosti ovládla nejen téma čísla, ale obsadila i jeho růžovou obálku. Dozvíte se v ní, jak se tvůrcům podařilo navázat na veleúspěšný první díl. Historická rubrika následně nabízí exkurzi do světa soubojů a poskytne vám užitečné rady, jak efektivně urazit svého neoblíbeného kolegu v práci nebo nepříjemného souseda, jenž rád seká trávník v časných sobotních hodinách.

Na závěr Pevnosti nechybí reportáže z několik uplynulých akci, jako byl albatrosácký Humbook, Bratislavský Istrocon, jedenáctý Coniáš nebo Harry Potter filmový maraton a Potterfest v jednom. Pokud vám některá z těcho akcí unikla, nezoufejte, jelikož máte jedinečnou příležitost si ji vychutnat alespoň zprostředkovaně.

Listopadová Pevnost přináší hlavně zajímavé články ze světa komiksu, v nichž si přijdou na své jak stoupenci Marvelu, tak hráči za tým DC. Kromě toho nabízí tradičně obsáhlou a kvalitní nálož knižních, filmových i herních recenzí. Nezbývá, než se těšit na závěrečné číslo letošního roku, které slibuje opět kopec zábavy.

Frank Herbert: Spasitel Duny

Dále v Pevnosti 11/2017

  • Nálož novinek ze světa seriálů
  • Knižní recenze na kultovního Spasitele Duny
  • Zhodnocení třetího knižního pokračování ságy Cizinka
  • Jak dělat steampunkový cosplay (část čtvrtá).
  • Literární hlídka vyhlíží poslední díl Kola času od úderného dua Jordan-Sanderson.
  • Exkurze do válečné vřavy operace Market Garden.
24. října 2017, Adéla Košařová

Pevnost 11/2017

Pevnost 11/2017
69 Kč 66 Kč